American Pharoah - pierwszy trójkoronowany koń w USA od 37 lat!

Data publikacji: 2015-06-07
American Pharoah

 

6 czerwca 2015 roku, na oczach tysięcy widzów zgromadzonych na trybunach toru wyścigowego w Belmont Park (USA, stan Nowy York) zapisała się kolejna wspaniała karta jeździeckiej historii.

Na starcie gonitwy Belmont Stakes stanęło 8 koni w tym American Pharoah, który po zwycięstwie w Kentucky Derby i Preakness Stakes miał szansę zdobycia "potrójnej korony". Zgodnie z przewidywaniami American Pharoah okazał się najlepszy również w Belmont Stakes - zwyciężył bardzo pewnie, o dobre kilka długości i w ten oto sposób stał się pierwszym koniem od 37 lat (!), który zdołał sięgnąć po "potrójną koronę". Współtwórcami tego historycznego sukcesu są: dżokej Victor Espinoza oraz trener Bob Baffert. Poprzednim amerykańskim "trójkoronowanym" był Affirmed. 

 

Belmont Stakes 2015 - American Pharoah 

 

American Pharoah 

American Pharoah to koń pełnej krwi angielskiej urodzony 2 lutego 2012r. Jego hodowcą jest stajnia Zayat Stables LLC, której założycielem jest Ahmed Zayat - egipcjanin żydowskiego pochodzenia na stałe mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

Świeżo upieczony "trójkoronowany" pochodzi z drugiego rocznika źrebiąt po ogierze Pioneerof the Nile. Jest to młody reproduktor, który sam miał doskonałą karierę wyścigową - był m.in. drugi w Kentucky Derby. Matka American Pharoah biegała tylko kilka razy, w wieku 2 lat, ale pochodzi z dobrej rodziny - na torze dobrze spisuje się jej rodzeństwo.

Rodowód

 

American Pharoah w swoim boksie w Belmont, fot. Zayatt Stables

 

 

fot. materiały prasowe