Zarząd FEI zmienił zasady tworzenia rankingu w ujeżdżeniu

Data publikacji: 2022-08-24
Charlotte Dujardin (GBR) & Imhotep, fot Dava Palej Timeless Photography
Charlotte Dujardin (GBR) & Imhotep (Everdale x Vivaldi) podczas MŚ w Herning (2022)Na stronie internetowej Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) pojawiła się ważna informacja o wprowadzeniu zmian w zasadach tworzenia rankingu FEI w ujeżdżeniu. Wszystko zostało już zatwierdzone przez Zarząd FEI, a nowe reguły zaczną obowiązywać od 1 września br. Co tak konkretnie zmieniono? 


Kluczową zmianą jest rozbicie dotychczasowego rankingu na dwa osobne zestawienia. W pierwszym z nich będą klasyfikowani wyłącznie jeźdźcy, w drugim tylko konie, dzięki czemu zestawienie będzie czytelniejsze i bardziej miarodajne. Dotychczas brano pod uwagę wyniki konkretnego duetu, przez co zdarzało się kilkukrotne uwzględnianie jednego zawodnika z różnymi końmi. Przykłady można znaleźć chociażby w najnowszej odsłonie FEI Dressage World Ranking (nr 259 z 31 lipca), gdzie np. Jessica von Bredow-Werndl (GER) zajmuje w tej chwili 1. oraz 23. miejsce – w pierwszym przypadku przy jej nazwisku widnieje 15-letnia klacz TSF Dalera BB (Easy Game – Dark Magic/Handryk), w drugim 13-letni wałach Ferdinand BB (Florencio 2 – La Corunia/Lanciano). Nowe reguły wykluczą taką możliwość. 


Dodatkowo ranking będzie tworzony na podstawie maksymalnie 6 najlepszych wyników, które dany zawodnik uzyskał w trakcie 8 ostatnich miesięcy – każde nowe zestawienie będzie obejmowało wyniki z właśnie kończącego się miesiąca oraz również 7 poprzednich. 


tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: FEI, fot. Dava Palej Timeless Photography