LGCT Stockholm 2022: Spektakularna przewaga Christiana Ahlmanna nad rywalami

Data publikacji: 2022-06-20
Christian Ahlmann (GER) & Dominator 2000 Z, fot LGCT


W pierwszym komentarzu po zwycięstwie żartobliwie przeprosił wszystkich zgromadzonych, którzy przecież najbardziej liczyli na wygraną swojego reprezentanta – publiczność oczywiście i tak nagrodziła Christiana Ahlmanna (GER) ogromnymi brawami, zwłaszcza że zawodnik nie tylko wygrał 5-gwiazdkowy konkurs Grand Prix w Sztokholmie, ale i w spektakularny sposób umocnił swoją pozycję lidera w rankingu ogólnym. Już 8. etap zawodów
Longines Global Champion Tour 2022 przeprowadzono w dniach 17-19 czerwca na terenie Stadionu Olimpijskiego, a sama rywalizacja stanowiła element programu zmagań Stockholm Horse Week. Wyniki i podsumowanie można zobaczyć poniżej! 


Rozgrywka w wykonaniu Christiana Ahlmanna (GER) & ogiera Dominator 2000 Z (Diamant de Semilly x Cassini I)Konkurs Longines Global Champions Tour Grand Prix of Stockholm odbył się w sobotę (19 czerwca), a na starcie stanęło 35 duetów. Uliano Vezzani jak zwykle przygotował tor, który nie wybaczał żadnych niedociągnięć, przez co bezbłędne pokonanie parkuru w I rundzie udało się tylko 6 parom. Reprezentacja gospodarzy liczyła 8 duetów, lecz spośród nich awans do rozgrywki wywalczyli jedynie Jens Fredricson (SWE) & 11-letni wałach Markan Cosmopolit (Cohiba 1198 – Olida/Calido I) oraz Henrik von Eckermann (SWE) & 12-letni wałach King Edward (Edward 28 – Koningin de Lauzelle/Feo) – pierwsza wymieniona para ukończyła decydującą część konkursu z 8 punktami karnymi na koncie, przez co znalazła się na 6. miejscu, za to drugi duet wywalczył zaszczytne 2. miejsce. Henrik von Eckermann zdecydowanie nie miał żadnych powodów do zmartwień, ponieważ tego dnia to właśnie on otrzymał bilet do Super Grand Prix w Pradze! Jak to możliwe, skoro ta nagroda dodatkowa zawsze trafia w ręce zwycięzcy Grand Prix? Organizator przyjął taką regułę w przypadku powtórnej wygranej tego samego zawodnika, co miało miejsce właśnie teraz – Christian Ahlmann (GER) odniósł już
zwycięstwo w Hamburgu, dlatego prawo startu w stolicy Czech przeszło na zawodnika z niższego miejsca. W Wenecji Północy (tak czasem nazywa się Sztokholm) Ahlmann znów postawił na 12-letniego ogiera Dominator 2000 Z (Diamant de Semilly – Cephale 2000/Cassini I), który w tym sezonie idzie jak burza! Tak podsumował to sam zawodnik: „Dominator jest absolutną gwiazdą. To zwycięstwo stanowi bardzo duży krok w klasyfikacji ogólnej mistrzostw. Jak dotąd mamy wspaniały sezon, ale to przecież dopiero połowa. Jestem bardzo zadowolony z moich koni i całego zespołu, oni naprawdę ciężko pracują i mam nadzieję, że dzięki zgraniu i skoncentrowaniu damy radę”. Wygrana w Grand Prix jeszcze bardziej umocniła pozycję Ahlmanna w rankingu ogólnym LGCT, ponieważ do teraz zebrał on łącznie 188 punktów, co daje mu aż 34 punkty przewagi nad Benem Maherem (GBR), zajmującym obecnie 2. miejsce. Wracając jeszcze na chwilę do Grand Prix, podium zamknęli tu Marcus Ehning (GER) & 11-letni ogier Stargold (Stakkato Gold – Charme/Lord Weingard). 


Podium w SztoholmieLONGINES GLOBAL CHAMPIONS TOUR GRAND PRIX OF STOCKHOLM 2022 

VIII etap LGCT, 18 czerwca 

1. Christian Ahlmann (GER) & Dominator 2000 Z – 0/0; 35,69

2. Henrik von Eckermann (SWE) & King Edward – 0/0; 35,80

3. Marcus Ehning (GER) & Stargold – 0/0; 35,87

4. Ben Maher (GBR) & Explosion W – 0/0; 37,16

5. Max Kühner (AUT) & Elektric Blue P – 0/0; 37,65

6. Jens Fredricson (SWE) & Markan Cosmopolit – 0/8; 39,41

7. Darragh Kenny (IRL) & Great-Tikila J – 4

8. Peder Fredricson (SWE) &  H&M All In – 4

9. Evelina Tovek (SWE) & Winnetou de la Hamente Z – 4

10. Rolf-Göran Bengtsson (SWE) & Ermindo W – 4

Wyniki szczegółowe  

Lista startowa  

Plan toru  

Ranking LGCT po VIII etapie  


Christian Ahlmann (GER) już po ceremonii dekoracji Już pod koniec tego tygodnia (24-26 czerwca) zmagania LGCT i GCL powrócą do Francji, ale tym razem do samej stolicy! Paryż jak zwykle połączy sport z elegancją, dlatego już teraz warto zanotować sobie datę tego wydarzenia.
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. LGCT