Już wkrótce rozpocznie się tegoroczna odsłona zawodów Warsaw Jumping – wydarzenie zostanie rozegrane w dniach 22-25 lipca na Torze Wyścigów Konnych Służewiec (ul. Puławska 266, 02-684 Warszawa) – a gwoździem programu będzie tak wyczekiwany finał rozgrywek EEF Series. Na czym polegają te zmagania i jak znalazły się w kalendarzu FEI?
Warsaw Jumping to zmagania na poziomie CSIO4*, podczas których świetni skoczkowie wezmą udział w rywalizacjach z łączną pulą nagród w wysokości niemal 400 tys. euro. Bogaty program obejmie m.in. czwartkowy konkurs na punkty i czas (150 cm, 25 tys. euro, kwalifikacja do Grand Prix), piątkową rywalizację (160 cm, 95 tys. euro, walka o o minima uprawniające do startu w mistrzostwach Europy 2021 i Mistrzostwach Świata 2022) z możliwością zdobycia punktów do Longines Rankings (LR), sobotnie konkursy szybkości (145 cm, 25 tys. euro, LR) i z rozgrywką (150 cm, 30 tys. euro, LR) oraz rundę młodych koni (7- i 8-latków), które już niewiele dzieli od tego, by zacząć startować w zmaganiach na najwyższym poziomie. Harmonogram zamknie niedzielny finał Europejskiej Serii Pucharu Narodów (Longines EEF Series).
Zawody w ramach Pucharu Narodów są organizowane od ponad wieku, a rywalizacja Longines EEF Series to po prostu wcześniejsza II Dywizja Europy Pucharu Narodów. Zmiana jest efektem działań Europejskiej Federacji Jeździeckiej (EEF; warto dodać, że organizacja powstała w 2009 r., a obecnie zrzesza 38 federacji narodowych), której celem jest m.in. zwiększenie wpływu europejskich narodów w FEI. Co prawda rozgrywki EEF Series stworzono już w zeszłym roku, jednak pandemia koronawirusa wymusiła przełożenie zawodów na 2021 r. Jaki jest ogólny zamysł? Zrzeszone federacje są dzielone na następujące obszary: Północ, Południe, Środek i Zachód, natomiast harmonogram rozgrywek obejmuje kwalifikacje CSIO3*, półfinał i finał, który odbędzie się podczas Warsaw Jumping. Na starcie tego dwunawrotowego konkursu pojawi się aż 11 ekip (Grupa Zachodnia: Irlandia, Wielka Brytania i Hiszpania, Grupa Północna: Dania i Norwegia, Grupa Centralna: Niemcy, Szwajcaria, Austria i Czechy, Grupa Południowa: Włochy, Gospodarze: Polska), a stawką będzie nie tylko pula nagród w wysokości 200 tys. euro, ale i awans do Longines FEI Jumping Nations Cup 2022 (czyli I Dywizji Europy). Kto znalazł się w składzie naszej reprezentacji? W zespole są: Jarosław Skrzyczyński (POL) & 12-letni ogier Chacco Amicor (Chacco Blue – Quickcent/Cento), Natalia Czernik (POL) & 13-letni wałach Duke G (Colman – Moonlight/Caletto I), Przemysław Konopacki (POL) & 13-letni wałach Duke (Phin-Phin – Wienke/Otangelo) oraz Wojciech Wojcianiec (POL) & 12-letni wałach Chintablue (Chintan – Dociacca/Chacco Blue).
Na koniec warto też zauważyć, że przepisy pozwalają danemu państwu na przeprowadzanie tylko jednych zawodów CSIO w roku, jednak dla Polski zrobiono wyjątek – mowa o czerwcowych zmaganiach w Sopocie i lipcowych w Warszawie. Ekipa Polski wystartuje w mocnym składzie, dlatego tym bardziej zachęcamy do śledzenia przebiegu konkursu!
Przydatne listy:
Strona wydarzenia na Facebooku