Show Jumping Hall Of Fame 2021: Margie Goldstein-Engle i Sapphire wyróżnione!

Data publikacji: 2021-03-26
Margie Goldstein-Engle (USA) & Royce w Wellington, fot. FEI/Shannon Brinkman
Margie Goldstein-Engle (USA) & Royce podczas Longines FEI Jumping Nations Cup w Wellington (2020)Amazonka Margie Goldstein-Engle (USA) i klacz Sapphire (Darco – Idjaz C/Hedjaz) dołączą do grona wybitnych zawodników i koni, których uwieczniono w Show Jumping Hall Of Fame! Te zaszczytne wyróżnienia są przyznawane każdego roku, a podstawą do nadania tytułu jest  posiadanie znaczących zasług w skokach przez przeszkody. Warto dodać, że oficjalne wprowadzenie do Galerii Sław odbędzie się podczas zawodów Devon Horse Show (27 maja-6 czerwca). 


Margie Goldstein-Engle (USA) & Royce podczas Grand Prix w AkwizgranieMargie Goldstein-Engle (USA)
to jedna z najwybitniejszych amazonek w całej historii USA, o czym najlepiej świadczy długa lista osiągnięć i nadanych tytułów. Amerykanka wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Sydney (2000), zdobyła srebrne medale druż. podczas Igrzysk Panamerykańskich w Winnipeg (1999) oraz Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Akwizgranie (2006), ponadto w trakcie Igrzysk Panamerykańskich w Santo Domingo (2003) wywalczyła brąz indywid. i złoto druż., jak również wzięła udział w 17 finałach World Cup i odniosła ponad 200 zwycięstw w konkursach Grand Prix, często niezwykle prestiżowych. W 1987 r. ustanowiła rekord świata w wysokości skoku przez przeszkodę (2,3 m), a w trakcie całej kariery organizacja American Grandprix Association przyznała jej aż 10 tytułów Jeźdźca Roku. W dniu swoich 60. urodzin wygrała 5-gwiazdkowy Grand Prix, który rozegrano podczas zawodów Winter Equestrian Festival (2018), ale jej apetyt na kolejne wygrane wcale nie maleje! Obecnie 63-letnia Margie Goldstein-Engle (USA) wciąż bardzo intensywnie rywalizuje na parkurach świata, przykładem mogą tu być marcowe zmagania w Wellington (2021), podczas których amazonka wywalczyła np. 2. miejsce w konkursie z przeszkodami o wys. 150 cm. 


McLain Ward (USA) & Sapphire (Darco x Hedjaz) w Spruce MeadowsChoć Sapphire (Darco – Idjaz C/Hedjaz) odeszła w 2014 r. (miała 19 lat), trudno zapomnieć o jej wielkich zasługach. Klacz & McLain Ward (USA) tworzyli bardzo udany duet, a swego czasu stanowili jeden z filarów amerykańskiej drużyny skoczków. Sapphire przyczyniła się do zdobycia złotych medali druż. podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach (2004) i Pekinie (2008), srebra druż. na Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Akwizgranie (2006), jak również złota druż. w trakcie zawodów Samsung FEI Nations Cup Super League (2005). Ponadto para wzięła udział w Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Lexington (2010) i wywalczyła szereg wygranych w najróżniejszych Grand Prix. Sapphire była prawdziwą królową parkurów, za co Amerykańska Federacja Jeździecka (US Equestrian, USEF) ogłosiła ją Skokowym Koniem Roku (2009), a od wiosny 2012 r. klacz mogła już do woli odpoczywać na farmie Ward’s Castle Hill. Warto dodać, że właścicielem Sapphire był McLain Ward, który w różnych okresach dzielił tę rolę z różnymi osobami (np. Tomem Grossmanem czy Harrym Gillem). 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. FEI/Shannon Brinkman