MŚMK w ujeżdżeniu Verden 2020: Ważna decyzja organizatorów

Data publikacji: 2020-12-04
Andreas Helgstrand (DEN) & Jovan (Apache - Zinith/Tango), fot. Joanna Kruk
Andreas Helgstrand (DEN) & Jovian (Apache – Zinith/Tango)


Plotkowano o tym już od jakiegoś czasu, ale teraz pojawiło się oficjalne potwierdzenie tej informacji – Związek Hanowerski wydał specjalne oświadczenie, w którym ogłosił, że tegoroczna edycja Mistrzostw Świata Młodych Koni w ujeżdżeniu niestety nie odbędzie się. Zmagania miały odbyć się w dniach 9-13 grudnia w Verden (GER), a na opublikowanej liście zakwalifikowanych par nie zabrakło też Polki. 


Plakat MŚMK w ujeżdżeniu 2020Organizatorzy MŚMK robili wszystko, by pomimo wszystko jednak nie wykreślać zawodów z kalendarza. Najpierw  przesunęli termin zmagań i podjęli decyzję o rozegraniu rywalizacji w hali i bez udziału publiczności, co byłoby pierwszą taką sytuacją w historii, a następnie rozważali też wprowadzenie obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19 przez wszystkich uczestników imprezy, w tym także sędziów i pozostałego personelu. Opublikowana lista zakwalifikowanych par objęła 125 koni (5-, 6- i 7-latki) oraz 98 zawodników z 24 państw, przy czym trzeba dodać, że do startu przygotowywała się także Beata Stremler (POL) – uczestniczka m.in. Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012), Światowych Igrzysk Jeździeckich w Caen (2014) czy Mistrzostw Europy w Rotterdamie (2011). Niestety teraz jest już jasne, że zawody nie odbędą się. 


WM der jungen Dressurpferde findet nicht statt Von 9. bis 13. Dezember hätten in der Reiterstadt Verden die...

Opublikowany przez Hannoveraner Verband e.V. Piątek, 27 listopada 2020
Fragment oświadczenia wydanego przez Związek HanowerskiZwiązek Hanowerski przyznał, że „międzynarodowy charakter wydarzenia uniemożliwia jego organizację”, ponadto Jan Pedersen (prezes Światowej Federacji Hodowców Koni, WBFSH) dodał, że odwołanie MŚMK jest w tej chwili jedynym możliwym rozwiązaniem. Podstawą dla organizatorów były m.in. obowiązujące przepisy związane z kwarantanną oraz ograniczenia w podróżowaniu, które mogłoby wiązać się np. brakiem wymaganej liczby sędziów czy uniemożliwieniem późniejszego powrotu do domu. 


Pozostaje cierpliwie czekać na kolejną odsłonę Mistrzostw Świata Młodych Koni w ujeżdżeniu, która odbędzie się w dniach 26-29 sierpnia 2021 r. i powróci do Ermelo


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Hannoveraner Verband, Verden Indoor – FEI WBFSH Dressage World Breeding Championships/Facebook, Joanna Kruk/Equista.pl