Skoczek Thierry Rozier (FRA) wycofuje się ze sportu

Data publikacji: 2020-10-09
Thierry Rozier, fot. Thierry Rozier/Facebook


Decyzję o zakończeniu kariery sportowej podjął już w kwietniu, choć wcześniej opracowany plan musiał ulec zmianie ze względu na przeniesienie Igrzysk Olimpijskich w Tokio na przyszły rok. To już pewne, że w tym tygodniu odbędzie się jego ostatni występ, ale Thierry Rozier (FRA) wcale nie zamierza zwalniać tempa! Zawodnik zdradził swoje plany na przyszłość, jak również powiedział, co stanie się z jego czołowymi końmi. 


Thierry Rozier (FRA) & Star (Singulord Jot x Caretino) podczas zawodów w La Baule (2019)Obecnie 56-letni Thierry Rozier wywodzi się z rodziny jeździeckiej – jego ojciec Marcel, wuj Hubert Parot i brat Philippe są złotymi medalistami olimpijskimi w klasyfikacji drużynowej – dlatego nic dziwnego, że również poszedł w tym kierunku. W 1983 r. zdobył brąz druż. podczas młodzieżowych Mistrzostw Europy w Geesteren, a 2 lata później sięgnął po drużynowe wicemistrzostwo Europy w Donaueschingen (1985). Wśród późniejszych zwycięstw na pewno warto zwrócić uwagę na wygraną w konkursie Grand Prix podczas CSI* Barbizon (2003) czy zajęcie 1. miejsca na CSI** Jump Bost w Fontainebleau (2005). Ponadto Rozier był też np. dyrektorem ds. sportu na zawodach International Jumping Event w Chantilly, a do dziś zajmuje się np. prowadzeniem własnej stajni Ecuries Thierry Rozier we francuskiej miejscowości Bois-le-Roi oraz trenowaniem jeźdźców – do tej pory szkolił m.in. grecką zawodniczkę Electrę Niarchos (GRE) czy Charlotte Casiraghi (MON), potomkinię monakijskiej rodziny królewskiej. W kwietniu tego roku Thierry Rozier podjął decyzję o wycofaniu się ze sportu, przy czym ostatnim planowanym występem miał być jego udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.
Przeniesienie zawodów na 2021 r. spowodowało, że Francuz wycofał się z tego pomysłu – przyczyną było to, że możliwość odpowiedniego przygotowania się do startu była zaburzona, a poza tym skoczek nie chciał dodatkowo obciążać obecnie 15-letniej klaczy Venezia d'Ecaussines (Kashmir van Schuttershof – Prima Donna van't Paradijs/Lys de Darmen), dla której taki występ byłby już zbyt męczący. Co teraz stanie się ze wspomnianą klaczą i pozostałymi końmi zawodnika?


Venezia prendra part au dernier concours de sa carrière sportive lors de l’ @hubsidejumping. Venezia m’a permis...

Opublikowany przez Thierry Rozier Poniedziałek, 5 października 2020
Thierry Rozier o wycofaniu klaczy Venezia d'Ecaussines (Kashmir van Schuttershof x Lys de Darmen) ze sportuVenezia d'Ecaussines
uda się na zasłużony odpoczynek, natomiast 11-letnia klacz Star (Singulord Jot – Varetina S/Caretino) zostanie wystawiona na sprzedaż. Oczywiście Thierry Rozier nie zrezygnował ze swojego pożegnalnego występu! Po raz ostatni zaprezentuje się na parkurze jeszcze w tym tygodniu, a wybór padł na zmagania w Saint-Tropez, podczas których zawodnik pokaże się w duecie z 10-letnim Wouest de Cantraie Z (Winningmood vd – Arenberg Calvi Cantraie Z/Calvin). Potem Rozier zajmie się poszukiwaniem nowego właściciela lub jeźdźca dla tego wałacha, by następnie już całkowicie poświęcić się sprzedaży koni na większą skalę i prowadzeniem treningów. 


Thierry Rozier (FRA)

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Thierry Rozier/Facebook