CHIO Aachen 2020: Co z terminem zawodów?

Data publikacji: 2020-04-17


Ten rok nie jest szczęśliwy dla cyklu Rolex Grand Slam – najpierw
epidemia koronawirusa wymusiła odwołanie 1. etapu (The Dutch Masters, od 12 do 15 marca), a teraz organizator musi podjąć decyzję, na kiedy przenieść 2. odsłonę zawodów, czyli CHIO Aachen. Wg pierwotnej rozpiski zmagania miały się odbyć w dniach od 29 maja do 7 czerwca, jednak ten termin nie wchodzi w grę ze względu na obowiązujące w Niemczech przepisy. Kiedy możemy spodziewać się rozegrania słynnych zawodów w Akwizgranie?


Zagrożenie związane z koronawirusem trwa, przez co musiano m.in. wstrzymać rozgrywanie zawodów jeździeckich. W Niemczech zdecydowano się na odwołanie wszystkich dużych imprez aż do 31 sierpnia, jednak teraz nasi zachodni sąsiedzi planują wprowadzenie stopniowego znoszenia ograniczeń. W środę (15 kwietnia) odbyło się spotkanie kanclerz Angeli Merkel z premierami krajów związkowych, którego celem było opracowanie planu powrotu do normalności – pierwsze zniesienia niektórych ograniczeń zaplanowano na 20 kwietnia, jednak wciąż trudno powiedzieć, co z dalszymi losami sportów konnych w Niemczech. Pewne jest tylko to, że pozbawione imprez jeździeckich lato będzie zupełnie inne niż poprzednie. 


CHIO Aachen to największe wydarzenie rozgrywane w Niemczech – co z datą, skoro zakaz organizowania zawodów obowiązuje do końca sierpnia? Organizator myśli raczej o końcu tego roku, jednak na potwierdzenie terminu trzeba będzie jeszcze poczekać. W przypadku pozostałych dużych imprez również nic nie jest pewne – Mistrzostwa Świata Młodych Koni w Verden odbędą się najwcześniej we wrześniu, za to Mistrzostwa Niemiec Młodych Koni (Bundeschampionat) – od początku zapowiadane na pierwszy tydzień września – najpewniej też zostaną przesunięte ze względu na brak możliwości rozegrania letnich kwalifikacji. 
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. CHIO Aachen