Winter Star Horse Auction 2019: Lista koni i oświadczenie PZHKA

Data publikacji: 2019-11-22
Elbera (QR Marc – El Emeera/Ekstern), fot. Dava Palej Timeless Photography
Elbera (QR Marc – El Emeera/Ekstern) – jedna ze zgłoszonych klaczyJuż 7 grudnia odbędzie się Winter Star Sale, czyli zimowa aukcja koni pokazowych i wyścigowych. Organizatorem wydarzenia będzie Polski Klub Wyścigów Koni (ul. Puławska 266, 02-684 Warszawa) z siedzibą na terenie warszawskiego Toru Wyścigów Konnych Służewiec. Lista sprzedażowa obejmuje 58 koni, w tym 40 koni arabskich czystej krwi i 18 koni pełnej krwi angielskiej, a wśród wystawców znaleźli się sprzedawcy państwowi i prywatni. W ostatnim czasie pojawiły się pewne kontrowersje, co poskutkowało wydaniem oświadczenia przez Polski Związek Hodowców Koni Arabskich – jego treść jest dostępna poniżej.


Oficjalny plakat aukcji Winter Star Sale 2019W związku z toczącą się dyskusją na różnych portalach oraz w mediach społecznościowych, a także wobec oczekiwań wielu członków PZHKA, Zarząd Związku czuje się zobowiązany do wyrażenia swojej opinii w sprawie Winter Star Horse Auction.

1. Zarząd, jak i członkowie PZHKA powinni wspierać każdą inicjatywę sprzedaży, a w tym przypadku Aukcję, która ma się odbyć, o ile posiada ona przejrzyste i jawne zasady. Według naszej wstępnej wiedzy, takie zasady zostały przyjęte przez Organizatora, choć nie znana nam jest treść obowiązującej Umowy. Kilku naszych członków zgłosiło swoje konie, a Zarząd nie otrzymywał informacji, jakoby członkowie napotykali jakiekolwiek przeszkody w związku z kwalifikacją konia do sprzedaży, co więcej uważamy, że koszt uczestnictwa w Aukcji , jedynie 5 %  prowizji od sprzedaży, jest bardzo atrakcyjny.

2. Zarząd nie może w żaden sposób kwestionować, ingerować, oraz wpływać na decyzję właścicieli, odnośnie sprzedaży i dzierżawy koni będących ich własnością. Zgodnie z zapisami statutowymi, Związek jako podmiot doradczy czy ekspercki, może jedynie doradzać, o ile jest taka wola ze strony właściciela.

3. W związku z wieloma kontrowersjami związanymi z dzierżawą koni w przeszłości, Zarząd zwraca się z apelem do Prezesów stadnin państwowych, oraz Organów ich nadzorujących - KOWR i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Organizatora aukcji, o należyte zabezpieczenie interesów polskiej hodowli. Jeżeli dzierżawa klaczy ma się wiązać z pobieraniem zarodków, powinno się wskazać na ograniczenie kontraktowe, zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, czyli tylko do jednego zarodka w danym roku. Jest to zgodne z Programem hodowlanym Polskiej KSIĘGI STADNEJ KONI RASY ARABSKIEJ CZYSTEJ KRWI  i z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/1012. Z tego też względu, Zarząd Związku zwraca się z prośbą do Organizatora aukcji, o podanie do publicznej wiadomości, jakie są założenia, co do planowanych umów dzierżawy klaczy.

Przydatne linki: 

Strona internetowa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych 

Strona internetowa Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich

Lista koni aukcyjnych

Regulamin Winter Star Sale 2019 

Warunki aukcji

Formularz zgłoszeniowy Winter Star Sale 2019 
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography, mat. prasowe Winter Star Sale