CSIO Spruce Meadows 2019: Trofea w rękach Bezzie Madden i ekipy Belgii!

Data publikacji: 2019-09-10
Elizabeth Madden (USA) & Darry Lou (Tangelo van de Zuuthoeve x Nabab de Reve), fot. Spruce Meadows/Facebook
Elizabeth „Bezzie” Madden (USA) & Darry Lou (Tangelo van de Zuuthoeve x Nabab de Reve) w Spruce Meadows3. etap tegorocznej odsłony cyklu Rolex Grand Slam (kalendarz jest dostępny TUTAJ) zakończył się w pełni zasłużonym zwycięstwem ekipy Belgii oraz historycznym triumfem Elizabeth „Beezie” Madden (USA) w konkursie Grand Prix by Rolex  – amazonka jest pierwszą kobietą, która tego dokonała!  Dodajmy, że jest to najwyżej dotowane GP na świecie, pula wynosi 3 mln dolarów kanadyjskich (niecałe 9 mln zł), z czego aż 1 mln trafia na konto zwycięzcy. Zmagania Spruce Meadows „Masters” of Calgary rozegrano w dniach od 4 do 8 września w Spruce Meadows (CAN), a poniżej można zapoznać się z podsumowaniem wymienionych rywalizacji. 

Zapowiedź CSIO Spruce Meadows 2019BMO Nations' Cup odbyły się w sobotę 7 września. Gospodarzem toru był niezwykle doświadczony Leopoldo Palacios (VEN), przez co członkowie wszystkich ekip wiedzieli, że z pewnością nie będzie łatwo. Z przeszkodami o maksymalnej wysokości 160 cm zmierzyło się 10 ekip (Belgia, Francja, Holandia, Irlandia, Kanada, Meksyk, Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwecja oraz Włochy), jednak bezbłędne przejazdy Belgów w II nawrocie przechyliły szalę zwycięstwa na ich stronę. W składzie ekipy znaleźli się: Pieter Clemens & 10-letni wałach Quintini (Quintender 2 – Cassandra/Cassini II), Olivier Philippaerts & 10-letni ogier H&M Extra (Berlin – Wucinda/Heartbreaker), Francois Jr Mathy & 11-letni wałach Uno De La Roque (Numero Uno – Reskiou de la Roque/Kannan) oraz Yves Vanderhasselt (BEL) & 10-letnia klacz Jeunesse (Eldorado vd Zeshoek – Clair de Lune/Quasimodo vd Molendreef), przy czym ostatni wymieniony duet nie musiał już brać udziału w II rundzie. 


Leopoldo Palacios (VEN) – gospodarz toru w Spruce MeadowsBMO Nations' Cup, 7 sierpnia 

1. Belgia

 • Pieter Clemens & Quintini – 0/71,85*
 • Olivier Philippaerts & H&M Extra – 0/71,33
 • Francois Jr Mathy & Uno De La Roque – 0/72,18
 • Yves Vanderhasselt (BEL) & Jeunesse 

2. Kanada

 • Eric Lamaze & Coco Bongo – 4/72,93
 • Mario Deslauriers & Amsterdam 27 – 0/71,37
 • Erynn Ballard & Fellini S – 1/7355
 • Kara Chad & Quidamo F – 5/75,24

3. Irlandia

 • Brian Cournane & Armik – 1/76,91
 • Daniel Coyle & Farrel – 2/77,25
 • Dermott Lennon & Gelvins Touch – 8/72,72
 • Conor Swail & Koss van Heiste – DNF

Wyniki szczegółowe

*wynik II nawrotu 


Ekipa Belgii w Spruce Meadows Gwoździem programu był oczywiście konkurs Grand Prix (CSIO5*, 160 cm), będący wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych skoczków świata. Niedzielna (8 września) pogoda nie rozpieszczała, było pochmurno i dość chłodno, ale to wcale nie ostudziło emocji! Do udziału w zmaganiach zgłoszono 51 zawodników, jednak na starcie pojawiło się 48 z nich. Tor ponownie przygotował Leopoldo Palacios (VEN), a jego podstępne ułożenie przeszkód sprawiło, że I rundę ukończyły 43 duety. Do II nawrotu dostało się 12 osób – walka była zacięta, bo przecież liczyła się każda sekunda! Nikt nie uniknął naliczenia punktów karnych, jednak ostatecznie najlepsza okazała się wspaniała Elizabeth „Bezzie” Madden (USA), która wraz z 11-letnim ogierem Darry Lou (Tangelo van de Zuuthoeve – Venus/Nabab de Reve) zebrała tylko 1 pkt w czasie przejazdu 66,94 sek. Warto zapamiętać ten dzień ze względu na to, że była to pierwsza wygrana kobiety w historii rozgrywania Grand Prix by Rolex! 56-letnia Amerykanka nie kryła wzruszenia, dodatkowo bardzo doceniła kanadyjską publiczność: „Każde zwycięstwo jest fantastyczne, ale trzeba dodać, że to tutaj jest wyjątkowe. Mam wrażenie, że Darry Lou jest ulubieńcem fanów ze względu na to, że jest taki słodki. Publiczność jest wspaniała. Oczywiście są bardzo lojalni wobec kanadyjskich jeźdźców, ale doceniają świetny sport”. Na podium obok Madden stanęli Rowan Willis (AUS) & 13-letnia klacz Blue Movie (Chacco Blue – Showtime/Pilot) oraz Max Kühner (AUT) & 12-letni ogier Chardonnay 79 (Clarimo – Pamina III/Corrado I).


Zwycięski duet, czyli Elizabeth Madden (USA) & Darry Lou (Tangelo van de Zuuthoeve x Nabab de Reve)
CP International Grand Prix presented by Rolex, 8 września 

1. Elizabeth Madden (USA) & Darry Lou – 0/1; 66,94

2. Rowan Willis (AUS) & Blue Movie – 0/4; 65,93

3. Max Kühner (AUT) & Chardonnay 79 – 0/5; 66,78

4. Francois Jr Mathy (BEL) & Uno De La Roque – 1/5; 69,09

5. Eric Lamaze (CAN) & Fine Lady 5 – 0/8; 64,90

6. Willem Greve (NED) & Zypria S – 0/10; 71,73

7. Evelina Tovek (SWE) & Dalila de la Pomme – 1/9; 67,52

8. Frank Schuttert (NED) & Queensland E – 0/12; 65,31

9. Steve Guerdat (SUI) & Venard de Cerisy – 0/12; 65,88

10. Massimo Grossato (ITA) & Lazzaro Delle Schiave – 4/9; 66,77

11. Yves Vanderhasselt (BEL) & Jeunesse – 0/14; 70,51

12. Kara Chad (CAN) & Quidamo F – 1/13; 69,90

Wyniki szczegółowe


Martin Fuchs (SUI) & Silver Shine (Califax x Balou du Rouet) w Spruce MeadowsPodsumowanie Spruce Meadows „Masters” of Calgary warto uzupełnić o sukces 10-letniego wałacha Silver Shine (Califax – Agronda/Balou du Rouet), którego polscy fani skoków przez przeszkody pamiętają jako dawnego konia Jarosława Skrzyczyńskiego (POL)! Teraz ten niezwykle dostojny oldenburg tworzy duet z samym mistrzem Europy, czyli Martinem Fuchsem (SUI), a w Spruce Meadows para zajęła 3. miejsce w konkursie Tourmaline Oil Cup (160 cm)! 
Teraz pozostaje odliczać do ostatniej odsłony cyklu Rolex Grand Slam, która odbędzie się w dniach od 12 do 15 grudnia w Genewie (SUI)!Przydatne linki:

Strona internetowa Rolex Grand Slam of Show Jumping

Rolex Grand Slam of Show Jumping na Facebooku

Transmisje na żywo

Strona internetowa Spruce Meadows „Masters” of Calgary
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Rolex Grand Slam/Ashley Neuhof, Spruce Meadows/Facebook