Tegoroczną odsłonę CHIO Aachen rozegrano w dniach od 12 do 21 lipca, a w programie znalazły się konkursy w aż 5 dyscyplinach (ujeżdżenie, skoki, WKKW, powożenie i woltyżerka). To ogromne wydarzenie w Akwizgranie (GER) jest też częścią prestiżowego cyklu Rolex Grand Slam (pozostałe odsłony to: The Dutch Masters of s'Hertogenbosch, Spruce Meadows „Masters” of Calgary i CHI Genewa), obejmującego zmagania skoczków (kalendarz jest dostępny TUTAJ). Tym razem w Mercedes-Benz Nations Cup najlepsza okazała się ekipa Szwecji, a po trofeum Rolex Grand Prix sięgnął Kent Farrington (USA).
W konkursie drużynowym udział wzięło 8 ekip (Belgia, Francja, Holandia, Irlandia, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja oraz USA), niestety żadna z nich nie uniknęła błędów. Tylko drobiazgi zadecydowały o tym, że to właśnie Szwedzi stanęli na najwyższym stopniu podium, co dla Niemców – gospodarzy i zeszłorocznych zwycięzców (podsumowanie jest dostępne TUTAJ) – musiało być ciosem. Wygrana drużyna wystąpiła w składzie: Henrik von Eckermann (SWE) & 13-letnia klacz Toveks Mary Lou (Montendro – Pina-colada/Portland L), Angelie von Essen (SWE) & 10-letni wałach Luikan Q (Luidam – Camina van de Kornelishoeve/Kannan), Evelina Tovek (SWE) & 10-letnia klacz Dalila de la Pomme (Taran de la Pomme – Duchesse de la Pomme/Diamant de Semilly) oraz Peder Fredricson (SWE) & 12-letni wałach H&M Christian K. 2. miejsce zajęli wspomniani Niemcy, a na 3. pozycji uplasowali się Francuzi.
Mercedes-Benz Nations Cup Aachen, 18 lipca
1. Szwecja – 4
2. Niemcy – 5
3. Francja – 8
4. Irlandia – 12
5. USA – 23
6. Holandia – 24
7. Belgia – EL
7. Szwajcaria – EL
Do walki o upragnione trofeum Rolex Grand Prix stanęło 40 zawodników, którzy zdawali sobie również sprawę z oszałamiającej puli nagród – do podziału było aż milion euro, z czego 330 tys. euro miało trafić na konto zwycięzcy! Gospodarz toru Frank Rothenberger jeszcze przed dogrywką powiedział, że Kent Farrington (USA) jest „jednym z najszybszych zawodników świata”. Te słowa okazały się prorocze! Tego dnia myśli amerykańskiego zawodnika krążyły wokół tego, by… nie zajął 2. miejsca. Właśnie to stało się podczas Rolex Grand Prix w 2014 r., a przyczyną było nienależyte skupienie, przez co skoczkowi naliczono 4 punkty karne. Z tego powodu Farrington już wcześniej obmyślił sobie taktykę na tegoroczną odsłonę zawodów w Akwizgranie – przejazdy miały być szybkie, ale bez zbędnego ryzyka. Jeździec & 13-letnia klacz Gazelle (Kashmir van Schuttershof – Diva 'ter Elsen'/Indoctro) bezbłędnie pokonali parkur w 3 rundach (2 nawroty i dogrywka), dzięki czemu dołączyli do zaszczytnego grona zwycięzców Grand Prix of Aachen. Na 2. miejscu znalazł się Daniel Deusser (GER) & 11-letni ogier Scuderia 1918 Tobago Z (Tangelo vd Zuuthoeve – Whoopie C/Mr Blue), a 3. miejsce zajął Ben Maher (GBR) & 10-letni wałach Explosion W (Chacco Blue – Uarina/Baloubet du Rouet).
Rolex Grand Slam of Show Jumping | Rolex Grand Prix, 21 lipca
1. Kent Farrington (USA) & Gazelle – 0/0/0; 43,98 s.*
2. Daniel Deusser (GER) & Scuderia 1918 Tobago Z – 0/0/0; 44,35 s.
3. Ben Maher (GBR) & Explosion W – 0/0/4; 43,94 s.
4. Simone Blum (GER) & DSP Alice – 0/0/4; 46,88 s.
5. Darragh Kenny (IRL) & Babalou 41 – 0/0/4; 48,04 s.
6. Jérôme Guery (BEL) & Quel Homme de Hus – 0/0/4; 55,64 s.
7. McLain Ward (USA) & HH Azur – 0/0/8; 43,32 s.
8. Sven Schlüsselburg (GER) & Bud Spencer 7 – 2/0/2
9. Elizabeth Madden (USA) & Darry Lou – 4/0/4
10. Steve Guerdat (SUI) & Albfuehren's Bianca – 4/0/4
*czas dogrywki
Za nami już połowa tegorocznego sezonu Rolex Grand Slam, a kolejne spotkanie skoczków odbędzie się w dniach od 4 do 8 września w Spruce Meadows (CAN).
Przydatne linki:
Strona internetowa Rolex Grand Slam of Show Jumping
Rolex Grand Slam of Show Jumping na Facebooku
Strona internetowa CHIO Aachen
Terminarz Rolex Grand Slam 2019