Olympia International Horse Show Londyn 2014: Niemcy najlepsi w konkursie Pucharu Świata

Data publikacji: 2014-12-21
Marco Kutscher & Cornet's Cristallo fot. Jon Stroud Media/FEI
Marco Kutscher & Cornet's Cristallo, fot. Jon Stroud Media/FEI

 

21 grudnia w londyńskiej hali Olympia rozegrano siódmy konkurs zaliczany do cyklu FEI World Cup Jumping 2014/2015. Do udziału w nim przystąpiło 38 zawodników ze ścisłej światowej czołówki, w tym nr 1 Longines Ranking - Scott Brash (GBR). Gospodarz toru Alan Wade (IRL) zaproponował interesujący parkur, w którym zawodnicy mieli do pokonania 13 przeszkód w tym aż trzy kombinacje - jedną potrójną i dwie podwójnie (łącznie każda z par miała do oddania 17 skoków). Najwięcej problemów na parkurze przysporzył potrójny szereg (okser-okser-stacjonata), oraz linia złożona z przeszkód nr 7 i 8 (szeroki okser i stcjonata ustawiona na sztucznym rowie). 

 

Pechowi gospodarze

W Londyńskim konkursie zawodnicy jeździli dobrze i bardzo dobrze. Tylko 10 startujących miało więcej niż dwa błędy! Do rozgrywki awansowało 14 zawodników. O największym pechu mogą mówić Edwina Tops-Alexander (AUS) i reprezentanci gospodarzy - Ben Maher i Michael Whitaker. Cała trójka "o włos" przekroczyła normę czasu i straciła prawo do startu w rozgrywce. Rozczarowany może być też Scott Brash, który startujący na klaczy Hello Sunshine miał bardzo pechową zrzutkę na ostatniej przeszkodzie.

 

Robert Whitaker & Catwalk IV fot. Jon Stroud Media/FEIDo rozgrywki awansowało dwóch Brytyjczyków Robert i John Whitaker, w barażu lepiej wypadł ten pierwszy, jadący na koniu Catwalk IV

 

Najlepsi z najlepszych

Do rozgrywki awansowało 14 zawodników. W finałowym barażu kluczowy był ostatni zakręt - tuż za nim ustawiona była stacjonata H&M. To właśnie w tym miejscu błędy mieli m.in. Maikel van der Vleuten, Marcus Ehning i Bertram Allen.

 

Marco Kutscher & Cornet's Cristallo fot. Jon Stroud Media/FEIMarco Kutscher & Cornet's Cristallo fot. Jon Stroud Media/FEI

 

Najlepszymi zawodnikami konkursu PŚ w Londynie okazali się reprezentanci Niemiec. W najlepszym czasie -37,66 s parkur rozgrywki pokonał Marco Kutscher (GER) & Cornet's Cristallo - parę tę mieliśmy przyjemność gościć w Polsce w trakcie Cavaliady Poznań 2013! Jest to pierwszy tak spektakularny sukces Marco po zmianie barw. Jego koń to 11-letni Cornet's Cristallo jest synem ogiera Cornet Obolensky, na którym Kutscher startował na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008). 

 

Daniel Deusser & Carriere fot. Jon Stroud Media/FEIDaniel Deusser & Carriere fot. Jon Stroud Media/FEI

 

Drugie miejsce, po również bezbłędnym przejeździe, zajął Daniel Deusser (GER) startujący na koniu Carriere, a trzecie - Szwedka Malin Baryard- Johnson dosiadająca ogiera H&M Tornesch. Co ciekawe Deusser podstawowy parkur przejchał dokładnie w normie czasu czyli w ciągu 72 s.

 

Malin Baryrad-Johnson HM Tornesch, fot. Jon Stroud Media/FEIMalin Baryard-Johnson HM Tornesch, fot. Jon Stroud Media/FEI

 

W rozgrywce wystartowało dwóch Brytyjczyków - John i Robert Whitaker. Lepszy był Robert, który startując na koniu Catwalk zajął 4-te miejsce. 

 

Wspaniała młodzież

Najlepszy czas w rozgrywce miał irlandczyk Bertram Allen na wspaniałej klaczy Molly Malone V. Niestety 19-latek miał zrzutkę, na wspomnianej wcześniej stacjonacie H&M. Awans do dogrywki wywalczył też jeszcze jeden równolatek Allena, Belg Jos Verlooy. W świetnym stylu podstawowy parkur pokonał także inny "młokos" Constant Van Paesschen

 

 Filmowe podsumowanie londyńskiego konkursu

 

Za tydzień Mechelen

Konkurs w Londynie był siódmym konkursem z cyklu Pucharu Świata sezonu 2014/2015. Do końca pozostało jeszcze 5 kwalifikacji. W tej chwili liderem jest Szwajcar - Steve Guerdat. Najlepsi skoczkowie nie będą mieli czasu świętować. Już 26 grudnia rozpoczynają się zawody CSI5*-W w Mechelen (Belgia).

 

 

fot. Jon Stroud Media/FEI