CHI Genewa 2018: Marcus Ehning zwycięża w Rolex Grand Prix

Data publikacji: 2018-12-10
CHI Genewa 2018: Marcus Ehning zwycięzcą ostatniego etapu Rolex Grand Prix
Marcus Ehning (GER) & Prêt à Tout
 

Wywalczenie Wielkiego Szlema już nie wchodziło w grę, ale nie wpłynęło to na ostudzenie emocji podczas CHI Genewa 2018 (zapowiedź zawodów publikowaliśmy TUTAJ), czyli m.in. ostatniej odsłony Rolex Grand Prix tego sezonu. Skoczkowie spotkali się w Genewie (SUI) na terenie Palexpo, a z torem najlepiej poradził sobie Marcus Ehning (GER), dla którego było to drugie zwycięstwo podczas tegorocznego Rolex Grand Slam.

 

 

Zapowiedź CHI Geneva 2018 

 

CHI Genewa 2018 obejmuje zawody w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, crossie i powożeniu, a jednym z konkursów jest słynny Rolex Grand Slam, który przed Genewą odbywa się w trzech miejscach. Oto lista lokalizacji wraz z datami i zwycięzcami tego sezonu:

 

  • s'Hertogenbosch (NED) | The Dutch Masters of s'Hertogenbosch – od 8 do 11 marca, zwycięzca: Niels Bruynseels (BEL);
  • Akwizgran (GER) | CHIO Aachen – od 13 do 22 lipca, zwycięzca: Marcus Ehning (GER);
  • Spruce Meadows/Calgary (CAN) | Spruce Meadows „Masters” of Calgary – od 5 do 9 września, zwycięzca: Sameh El Dahan (EGY).

 

Największym wyzwaniem i marzeniem jest zwyciężenie na wszystkich etapach w danym sezonie, czyli zdobycie Wielkiego Szlema  – jak dotąd ta sztuka udała się jedynie Scottowi Brashowi (GBR), o czym więcej pisaliśmy TUTAJ. Zmagania w Genewie trwały od 6 do 9 grudnia br., a przez wszystkie te dni Hale Palexpo ugościły aż 42 500 widzów! Konkurs Rolex Grand Prix odbył się jako ostatni, jednak zdecydowanie warto było czekać. Gospodarzami toru byli Gérard Lachat (SUI) i Louis Konickx (NED) – projektanci zainspirowali się zbliżającymi się świętami, dlatego tor przyozdobiono pięknymi choinkami i stosami prezentów, co zachwyciło publiczność.

 

Peder Fredricson (SWE), Martin Fuchs (SUI), Steve Guerdat (SUI), Henrik Von Eckermann (SWE), Niels Bruynseels (BEL), Daniel Deusser (GER), McLain Ward (USA), Marcus Ehning (GER), Harrie Smolders (NED), Ben Maher (GBR)

 

Na starcie zobaczyliśmy 40 zawodników, a 4 z nich ukończyło swoje występy z dopiskiem RET w tabeli – wśród nich znaleźli się zwycięzcy poprzednich odsłon RGP, czyli Niels Bruynseels (BEL) i Sameh El Dahan (EGY), a także Pius Schwizer (SUI) oraz Pénélope Leprevost (FRA). Do II nawrotu awansowało 11 skoczków, wszystkim udało się ukończyć swoje przejazdy, a najlepszy okazał się Marcus Ehning (GER), startujący z 15-letnim wałachem Prêt à Tout (Hiram Chambertin – Gare A Elle Deux/Stew Boy). Nie dość, że występ był bezbłędny, to jeszcze błyskawiczny. To ponowna wygrana Niemca w tym sezonie (o jego triumfie w Akwizgranie pisaliśmy TUTAJ), dlatego oprócz 400 000 CHF za 1. miejsce w Genewie, otrzymał on także premię w wysokości 250 000 EUR. Na 2. miejscu znaleźli się Steve Guerdat (SUI) i 12-letnia klacz Albfuehren's Bianca (Balou Du Rouet – Coco/Cardento), a na 3. miejscu uplasowali się Darragh Kenny (IRL) 12-letni ogier Balou du Reventon (Cornet Obolensky – Georgia/Continue). 

 

 

Rolex Grand Prix, Genewa, 9 grudnia 2018 r.

 

1. Marcus Ehning (GER) & Prêt à Tout – 0/0; 38,41 s.

2. Steve Guerdat (SUI) & Albfuehren's Bianca – 0/0; 38,86 s.

3. Darragh Kenny (IRL) & Balou du Reventon – 0/0; 39,38 s.

4. Pieter Devos (BEL) & Espoir – 0/0; 39,89 s.

5. Harrie Smolders (NED) & Don VHP Z N.O.P. – 0/0; 42,32 s.

6. Scott Brash (GBR) & Ursula XII – 0/4; 38,94 s.

7. Ben Maher (GBR) & Explosion W – 0/4; 39,38 s.

8. Nicola Philippaerts (BEL) & H&M Chilli Willi – 0/4; 39,87 s.

9. Kent Farrington (USA) & Gazelle – 0/4; 39,99 s.

10. Peder Fredricson (SWE) & H&M All In – 0/4; 40,67 s.

11. Nicolas Delmotte (FRA) & Ilex v. – 0/4; 42,09 s.

Wyniki szczegółowe

Plan parkuru

 

Marcus Ehning zdawał sobie sprawę z tego, że genewska publiczność najbardziej liczyła na zwycięstwo swojego rodaka, jednak uznał, że w zasadzie można mówić o zwycięstwie Szwajcarii: „To wspaniałe uczucie, jestem bardzo szczęśliwy! W pewnym sensie jest to też wygrana Szwajcarii, ponieważ właścicielką Pret A Tout jest Szwajcarką [chodzi o Ruth Krech]. Trochę mi przykro z powodu Steve'a, ale dziś wygrał najstarszy jeździec, a on z pewnością będzie miał jeszcze mnóstwo okazji do wygranych w przyszłości”.

 

Wizualizacja planu parkuru w rozgrywce Rolex Grand Prix CHI Geneva 2018

 

 

Przydatne linki:

CHI Genewa 2018 – oficjalna strona internetowa

CHI Genewa – profil na Facebooku

 

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. mat. prasowe CHI Genewa 2018 / Joseph Carlucci
 

 

 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Cornet's Balou (Balou du Reventon)

Pret a Tout