Tragiczna śmierć Berta Rompa

Data publikacji: 2018-10-05

 

4 października zmarł Bert Romp (NED) – złoty medalista olimpijski, świetny zawodnik, szanowany trener oraz były szef ekipy. Dzień wcześniej jeździec miał wypadek, po którym szybko przetransportowano go do szpitala. Niestety obrażenia okazały się zbyt poważne.

 

Bert Romp urodził się 4 października 1958 r. w holenderskim mieście Veendam. Już w wieku 16 lat brał udział w zawodach sportowych, a jego trenerem był legendarny Henk Nooren, jeden z najlepszych holenderskich szkoleniowców w skokach przez przeszkody.

 

Bert Romp & Mr. Blue - Volvo World Cup 1997

 

W 1992 r. na IO w Barcelonie wraz ze swoją drużyną wywalczył złoty medal w skokach, wystąpił również na IO w Atlancie (1996), a 8 lat później był szefem ekipy skoczków na IO w Atenach (2004 r.). W latach 2000-2004 był trenerem kadry narodowej Holandii, ale pod jego okiem trenowali uznani zawodnicy z różnych krajów – m.in. José Maria Larocca (ARG), Derin Demirsoy (TUR), Katharina Offel (UKR), Yuri Mansur (BRA), Gerardo Pasquel (MEX) czy Ibrahim Bisharat (JOR). W tym miesiącu Romp miał przejąć obowiązki trenera kadry narodowej Finlandii.

 

Bert Romp & Contento 

 

Do wypadku doszło podczas załadunku konia – zwierzę niespodziewanie kopnęło zawodnika w głowę, przez co Romp stracił przytomność. Poszkodowanego przetransportowano do szpitala w Tilburgu (NED), gdzie lekarze natychmiast podjęli decyzję o konieczności przeprowadzenia operacji. Uraz głowy był na tyle poważny, że zawodnik na drugi dzień zmarł. Bert Romp miał 59 lat.

 

Zawodnik osierocił trzech synów, z których zawsze był bardzo dumny. Remon, Ruben i Jesper również są jeźdźcami i biorą udział w rywalizacjach zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym.Wraz z odejściem Berta Rompa, świat jeździecki utracił wspaniałego ambasadora i prawdziwego jeźdźca. (...) Będzie nam go bardzo brakowało. 

John Roche, dyrektor FEI Jumping

 

 

Rodzinie Zmarłego składamy najszczersze kondolencje. 

 

 

 

 

 

 

fot. FEI/Arnd Bronkhurst, tekst i opracowanie: equista.pl