Nie żyje Hans Günter Winkler

Data publikacji: 2018-07-09
Hans Guenter Winkler
Hans Günter Winkler & Halla

 

9 lipca zmarł Hans Günter Winkler – wielokrotny medalista olimpijski i jeden z najlepszych skoczków w historii. To ogromna strata dla całego środowiska jeździeckiego.

 

Hans Günter Winkler urodził się 24 lipca 1926 r. w Barmen (teraz Wuppertal). Jego kariera sportowa cały czas inspiruje kolejne pokolenia jeźdźców – na IO Melbourne (Sztokholm) 1956 zdobył aż 2 złote medale (indywidualny i drużynowy); na IO Rzym 1960, IO Tokio 1964 oraz IO Monachium 1972 również wywalczył złote medale (wszystkie drużynowe), a na IO Montreal 1976 wraz z drużyną cieszył się ze zdobycia srebrnego medalu. To tylko niektóre sukcesy Winklera – łącznie posiadał on aż 7 złotych medali olimpijskich! Ogół jego działalności doceniono przyznaniem mu Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

 

Po raz ostatni wystąpił w swoim ulubionym miejscu, Akwizgranie (Aachen) w Niemczech. To właśnie tam, w lipcu 1986 r., publiczność mogła obserwować ostatnią rundę honorową legendy skoków. Po tym występie Hans Günter oficjalnie przeszedł na emeryturę, co nie oznacza, że całkiem wycofał się ze sportu. Został popularnym i lubianym trenerem, a także założył firmę, dzięki której mógł promować i współorganizować różne wydarzenia sportowe.

 

„Tracimy człowieka, który kierował się w swoim życiu dyscypliną i pasją. Moje wspomnienia z Hansem Günterem Winklerem są nierozerwalnie związane z jego olimpijskimi zwycięstwami, również drużynowymi z Fritzem Thiedemannem, Alfonsem Lütke-Westhuesem i Alwinem Schockemöhlem – dzięki tym powojennym zwycięstwom jeździectwo odzyskało swoją dawną rangę”.

 

Breido Graf zu Rantzau, prezes Niemieckiego Związku Jeździeckiego

 

„Był najbardziej utalentowanym jeźdźcem swoich czasów i wspaniałym ambasadorem naszego sportu. Jego utrata będzie głęboko odczuwana nie tylko w Niemczech, ale także w całej społeczności jeździeckiej i poza nią. (...) Niech spoczywa w pokoju”.

 

Ingmar De Vos, prezydent FEI

 

 

Hans Günter Winkler zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Jego odejście jest wielką stratą dla całego środowiska jeździeckiego.

 

 

 

 

fot. DPA, opracowanie equista.pl