Longines FEI World Cup™ Jumping 2017/2018: Zwyciężczyni z Ciekocinka najlepsza w Zurychu!

Data publikacji: 2018-01-28
Stephanie Holmen & Flip's Little Sparrow fot. Oliwia Chmielewska
 Stephanie Holmen (SWE) & Flip's Little Sparrow 

 

Wczoraj w szwajcarskim Zurychu rozegrano jedenasty konkurs kwalifikacyjny Pucharu Świata Ligi Europy Zachodniej sezonu 2017/2018. Krótka relacja z tego ważnego konkursu - poniżej. 

Najważniejszy konkurs zawodów przyniósł wiele niespodzianek. Z 34 zawodników aż 14 miało bezbłędny przejazd podstawowy. W dogrywce najszybsza okazała się Stephanie Holmén na Flip's Little Sparrow (Cardento x Robin Z 723). Co ciekawe był to dopiero drugi start w konkursie Pucharu Świata młodej szwedzkiej zawodniczki która na co dzień trenuje z Pederem Fredricsonem. Stephanie jest znana polskiej publiczności choćby z wygranej konkuru Grand Prix podczas wrześniowej edycji Baltica Tour w Ciekocinku. Jej koń, Flip's Little Sparrow sukces ma zapisany w genach – klacz jest córką Butterfly Flip która wraz z Malin Baryard-Johnsson była czwarta w Mistrzostwach Świata w Jereze de la Frontera (2002), zdobyła również srebrny medal drużynowy na IO w Atenach w 2004. Drugie miejsce zajął Pius Schwizer na młodym, 9 letnim About a Dream (Clinton x Indoctro). Szwajcarskiemu zawonikowi wyraźnie pasuje turniej Mercedes Benz CSI Zurich, gdyż w 2014 oraz 2016 triumfował tutaj w konkursie Grand Prix, a w 2018 roku wygrał m.in. widowiskowy konkurs Jump & Drive. Trzecie miejsce zajął Kevin Staut na Sliver Deux de Virton HDC (Kashmir van Schuttershof x Heartbreaker).

 

 

Podczas konferencji prasowej wzruszona Stephanie podkreślała, że wszystko zawdzięcza Flip's Little Sparrow, klaczy na której startuje od lata 2017, a którą wcześniej dosiadał Mistrz Europy 2017 - Peder Fredricson. Amazonka za swój sukces dziękowała szczególnie swojemu trenerowi, który przed konkursem podpowiedział jej, że musi opuścić swoją strefę komfortu. Czy na naszych oczach rodzi się nowa gwiazda światowego jeździectwa? Bardzo prawdopdobne!

 

W Grand Prix był również polski akcent – norweska zawodniczka Marit Haarr Skollerud startowała na wyhodowanej w Polsce i wcześniej dosiadanej przez Jakuba Krzyżosiaka, klaczy Nicole. Niestety para zanotowała dwie zrzutki w przejeździe podstawowy i ostatecznie zajeła 27 miejsce.

 

 

Longines FEI World Cup™ Jumping, Zurich 28.01.2018

 1. Stephanie Holmen (SWE) & Flip's Little Sparrow - 0/0, 38,79 s
 2. Pius Schwizer (SUI) & About A Dream - 0/0, 39,90 s
 3. Kevin Staut (FRA) & Silver Deux de Virton HDC - 0/0, 40,72 s
 4. Michael Whitaker (GBR) & JB's Hot Stuff - 0/0, 40,85 s
 5. Olivier Philippaerts (BEL) & H&M Legend of Love - 0/0, 40,98 s

Wyniki szczegółowe

 

 

 

 

Pius Schwizer (SUI) & About A Dream 

 

 

Stephanie Holmen (SWE) & Flip's Little Sparrow 

 

 

Ranking PŚ po zawodach w Zurychu

 1. Kevin Staut (FRA) - 77 pkt
 2. Henrik von Eckermann (SWE) - 64 pkt
 3. Edwina Tops-Alexander (AUS) - 50 pkt

Ranking szczegółowy

 

Po zawodach w Zurychu Kevin Staut (FRA) umocnił się na pozcji lidera rankingu PŚ. Drugie i trzecie miejsce zajmują wciąż Henrik von Eckermann (SUI) i Edwina Tops-Alexander (AUS). Ranking szczegółowy do pobrania powyżej. 

 

 

Kevin Staut (FRA) & Silver Deux de Virton HDC

 

 

Longines Grand Prix, 26.01.2018

Zanim jeszcze rozegrano najważniejszy konkurs tegorocznej edycji Mercedes Benz CSI Zurich, w przestronnej hali Hallenstadion w piątek, 26 stycznia odbył się inny bardzo ważny konkurs - Longines Grand Prix, w którym wystartowało 40 par. Do rozgrywki zakwalifikowało się 7 zawodników. Podium konkursu zdominowali zawodnicy młodego pokolenia. Najszybszy przejazd zanotował reprezentant gospodarzy, Martin Fuchs na 12-letnim wałachu Clooney (Cornet Obolensky x Ferragamo), wyprzedzając Włocha Luca Maria Moneta na Connery (Cordobes II x Polydor) oraz Bertram Allena na Gin Chin van het Lindenhof (Chin Chin x Calido I). Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 33 000 CHF (ok. 115 000 zł).

 

Longines Grand Prix, 26.01.2018 - WYNIKI

 1. Martin Fuchs (SUI) & Clooney - 0/0, 35,12 s
 2. Luca Maria Moneta (ITA) & Connery - 0/0, 35,68 s
 3. Bertram Allen (IRL) & Gin Chin van het Lindenhof - 0/0, 37,37 s
 4. Philipp Weishaupt (GER) & Chacon - 0/0, 35,60 s
 5. Anna Julia Kontio (FIN) & Lorenzo - 0/4, 40,84 s

Wyniki szczegółowe

 

Martin Fuchs (SUI) & Clooney 

 

 


 

 Autorką artykułu jest 
Weronika Rubaszkiewicz, w przeszłości startująca 
z powodzeniem w konkursach klasy Grand Prix 
w skokach, związana z Equistą od początku jej istnienia

 

 

 

 

 

Tekst: Equista.pl, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl