Rankingi WBFSH - lipiec 2014

Data publikacji: 2014-07-20
Andrzej Opłatek & El Camp

 

WBFSH (The World Breeding Federation for Sport Horses) - to federacja zrzeszająca księgi stadne zajmujące się hodowlą koni sportowych. Organizacja ta prowadzi rankingi dla trzech konkurencji olimpijskich  skoków, ujeżdżenia i WKKW, klasyfikując nie tylko konie (ranking indywidualny), ale przede wszystkim księgi stadne 

Ostatnia aktualizacja rankingów WBFSH miała miejsce w połowie lipca i uwzględniono w niej wyniki uzyskiwane od 1 października 2013 do 30 czerwca 2014 roku. We wspomnianym okresie punkty rankingowe zdobywało 8971 koni, szczegółowo wyniki dla każdej z dyscyplin omawiamy poniżej. 

 

Skoki przez przeszkody

W rankingu skokowym sklasyfikowano 3946 koni oraz 55 ksiąg stadnych. Pierwsza dziesiątka zestawienia indywidualnego prezentuje się następująco:

  1. Quickly de Kreisker SF (Diamant de Semilly x Laudanum xx) - 1243 pkt
  2. Cornado NRW westf (Cornet Obolensky x Acobat ) - 1184 pkt
  3. Hello Sanctos sBs (Quasimodo van de Molendreef x Naba de Reve) - 1170 pkt
  4. Chiara 222 hol (Contender x Coronado) - 1124 pkt
  5. Ursula XII SSH (Ahorn x Papageno) - 1104 pkt
  6. Cornet d'Amour westf (Cornet Obolensky x Damiani) - 1069 pkt
  7. Chaman KWPN (Baloubet du Rouet x I Love You) - 1035 pkt
  8. Embassy II hann (Escudo I x Silvio I) - 1018 pkt
  9. Casall Ask hol (Caretino x Lavall I) - 990 pkt
  10. Verdi KWPN (Quidam de Revel x Landgraf I) - 973 pkt

Wyhodowany we Francji i zapisany do francuskiej księgi Selle Francais, Quickly de Kreisker to syn ogiera Diamant de Semilly, a po kądzieli wnuk Laudanum xx. Jeźdźcem tego bardzo dynamicznego konia jest reprezentant Maroka - Abdelkebir Quaddar. Para ta w maju zajęła 2. miejsce w konkursie Grand Prix na pięciogwiazdkowych zawodach w La Baule, a wcześniej w tym roku - 11. miejsce w Finale Pucharu Świata w Lyonie. Ojciec lidera - Diamant de Semilly (Le Tot de Semilly x Elf III) w aktualnym rankingu reproduktorów skokowych zajmuje 5. miejsce.

Na drugiej pozycji uplasował się westfalski ogier Cornado NRW (Cornet Obolensky x Acobat). Jest to jedenastoletni koń, startujący pod znakomitym niemieckim zawodnikiem - Marcusem Ehningiem. Wśród najlepszych wyników tego konia należy wymienić 4. miejsce w Finale Pucharu Świata, Lyon 2014, 1. miejsce w GP Grand Prix Hermes, Paryż 2014, oraz 1. miejsce w konkursie PŚ w Bordeaux. Wydaje się, że Cornado NRW będzie godnym następcą ogiera Plot Blue, który jest obecnie podstawowym koniem Marcusa Ehninga.

Trzecie miejsce w aktualnym zestawieniu zajmuje wałach Hello Sanctos (Quasimodo van de Molendeerf x Nabab de Reve), zapisany do belgijskiej księgi sBs. Koń ten od sierpnia 2013 roku prezentuję doskonałą formę, w tym czasie zdobył m.in. dwa medale na Mistrzostwach Europy (złoto w drużynie i brąz indywidualnie) i był najlepszy w finale cyklu Global Champions Tour. Jeźdźcem Sanctosa jest Brytyjczyk i aktualny lider Longines Ranking - Scott Brash.

Najwyżej sklasyfikowanym koniem polskiej hodowli jest obecnie wał. El Camp (Campari M x Elvis) hod. SK Prudnik, który zajmuje 782. miejsce.

Marcus Ehning & Cornado NRW

 

WBFSH przy tworzeniu rankingu ksiąg stadnych uwzględnia wyniki maksymalnie 6 koni z największą liczbą punktów z rankingu indywidualnego. Pierwszą "5" rankingu ksiąg stadnych otwiera Związek Holsztyński, który powrócił na pozycję lidera po dłuższej dominacji holenderskiej księgi KWPN. W najlepszej dziesiątce rankingu indywidualnego znalazły się po dwa konie ras KWPN, holsztyńskiej i westfalskiej oraz po jednym ras SF, sBs, SSH i hanowerskiej.

Sytuacja w czołówce przedstawia się następująco: 

  1.  Związek Holsztyński - 5119 pkt
  2. KWPN - 4993 pkt
  3. BWP - 4873 pkt
  4. Związek Westfalski - 4711 pkt
  5. SBS - 4436 pkt

Polski Związek Hodowców Koni zajmuje w tej chwili 29 miejsce (sklasyfikowano 55 ksiąg). Dla PZHK, poza wymienionym wcześniej El Campem, punktowały: og. Denetor (Romualdo x Cabrol), Woody (Erebus x Weinberg), Boliwia (Elvis x Farn), Aronia (Rubin x Montevideo) i Elear (Nabucco x Elvis).

Ranking indywidualny

Ranking ksiąg stadnych

 

WKKW

W aktualnym rankingu WKKW sklasyfikowano 4379 koni i 52 księgi stadne. Cząstkowe zestawienie WKKW jest niezbyt miarodajne, a to ze względu na różnice w porach roku jakie występują między półkulami. Przez większość okresu, który uwzględniono w najnowszym rankingu, w Europie trwa przerwa zimowa. Nic więc dziwnego, że w czołowej "10" znajdziemy przede wszystkim konie z Australii czy Nowej Zelandii gdzie w tym czasie trwa lato. 

Najlepszym koniem WKKW, wg najnowszego rankingu WBFSH, jest w tej chwili Taurus, który nie reprezentuje żadnej księgi stadnej, nie ma też pełnego rodowodu a jego rasę określono po prostu jako "warmblood" (dosł. gorącokrwisty). Koń ten od października do czerwca startował czterokrotnie - najcenniejsze było 4. miejsce na czterogwiazdkowych zawodach (CCI4*) w Adeleide (Australia). 

Drugą pozycję zajmuje So Is Et - wałach rasy westfalskiej, który na początku października wygrał trzy "długie" gwiazdki na zawodach w Białym Borze, a w czerwcu zajął 6. miejsce na CCI4* w Luhmuhlen. So Is Et od początku kariery startuje pod reprezentatem Niemiec - Andreasem Ostholtem.

Na trzecim miejscu, z dorobkiem 222 punktów, uplasował się zaledwie 8-letni wałach pełnej krwi angielskiej - Shanghai Joe. W analizowanym okresie odniósł on dwa zwycięstwa - w CCI3* Melbourne i CIC3* Albury. Konia dosiada reprezentant Australii Shane Rose. 

Jak w rankingu wypadły polskie konie ? Cztery uplasowały się w trzeciej setce zestawienia co, biorąc pod uwagę liczbę skalsyfikowanych koni, można uznać za wynik zadowalający. Najwięcej, bo 66 punktów zgromadził dotychczas małopolski wał. Jak Chef (Chef Supreme xx x Bonaparte) hod. SK Prudnik. Tylko dwa "oczka" mniej ma angloarabski Vacat JP (Veritas - Chiavari xx) hod. SK Janów Podlaski. Jak Chef startuje pod Kamilem Rajnertem - para punktowała w Sopocie, Stzregomiu i Jaroszówce, w konkursach rangi CIC2* zajmując kolejno 3,7 i 2. miejsce. Vacat JP swoją pozycje zawdzięcza przede wszystkim świetnej, trzeciej lokacie w konkursie CCI3* w Strzegomiu. Na janowskim kasztanie, od początku kariery startuje Marta Dziak-Gierlicz.

 Czołowa "10" rankingu WKKW:

  1.  Taurus (Aries x NN) - 236 pkt
  2. So Is Et westf (Sunlight xx x Rotarier) - 232 pkt
  3. Shangai Joe xx (Another Warrior x Arena) - 222 pkt
  4. Fischerrocana FST DSP (Ithuango xx x Carismo) - 217 pkt
  5. Belfast Mojito ASH (Blacklock Mikado x Lockmaster) - 211 pkt
  6. RF Demeter old (Rubin Royal x Kanudos xx) - 211 pkt
  7. CP Qualified hol (Quite Capitol x Corofino) - 198 pkt
  8. Balmoral Sensation nowozelandzki gorącokrwisty (Senator VDL x Aberlou) - 194 pkt
  9. Crown Talisman hol/xx (Carlson x NN) - 193 pkt
  10. Seacookie TSF trak (Helikon x Onassis) - 189 pkt
  11. Inmidiar NN (NN x NN) - 189 pkt

 

 Vacat JP (Veritas x Chiavari xx) hod. SK Janów Podlaski

Pierwsza "5" rankingu ksiąg stadnych:

  1. ISH - 914 pkt
  2. Związek Holsztyński - 882 pkt
  3. SF - 807 pkt
  4. KWPN - 750 pkt
  5. Związek Hanowerski

W rankingu ksiąg stadnych prowadzi irlandzka księga ISH (Irish Sport Horse). Na drugim miejscu, z niewiele gorszym wynikiem, uplasował się Związek Holsztyński. Należy nadmienić, że jednym z punktujących dla tej księgi koni jest Horseware Barny - syn polskiego folbluta, ogiera Barnauł. Na trzeciej pozycji, już ze sporą stratą, sklasyfikowano francuską księgę Selle Francais. Tuż za podium znalazła się rasa KWPN.

Polski Związek Hodowców Koni zajmuje 17 miejsce, co przy 52 sklasyfikowanych księgach należy uznać za dobry wynik. Poza Jak Chefem i Vacatem JP dla Polski punktowały Banderas (Moravia x Jape xx), Apokalipsa M (Paradys x Le Voltaire), Senior (Rytm x Genius) i Filer (Contender Son x Golem). 

Ranking indywidualny

Ranking ksiąg stadnych

 

Ujeżdżenie

Ranking koni ujeżdżeniowych obejmuje 665 koni i 40 ksiąg stadnych. 

Pierwsza "10" rankingu koni:

  1. Damon Hill westf (Donnerhall x Rubinstein I) - 2862 pkt
  2. Glock's Undercover  KWPN (Ferro x Donnerhall) - 2644 pkt
  3. Don Auriello hann (Don Davidoff x White Star) - 2411 pkt
  4. Valegro KWPN (Negro x Gerschwin) - 2339 pkt
  5. Kingsley Siro KWPN (Gribaldi x Hemmingway) - 2229 pkt
  6. El Santo NRW westf (Ehrentusch x Rythmus) - 2226 pkt
  7. Don Johnson hann (Don Frderico x Warkant) - 2226 pkt
  8. Fixdesign Eremo Del Castegno SI (Rohdiamant x Weltmeyer) - 2202 pkt
  9. Unee BB KWPN (Gribaldi x Dageraad) - 2133 pkt
  10. D'Agostino FRH (De Niro x Shogun xx) - 2096 pkt

Liderem lipcowego zestawienia jest fenomenalnie ruszający się, westfalski ogier Damon Hill - medalista ubiegłorocznych Mistrzostw Europy z Herning i kandydat na tegoroczne Mistrzostwa Świata w Normandii. Podobnie jak trzy inne konie z Top Ten reprezentuje on ród męski legendarnego og. Donnerhall. Jeźdźcem Damona jest reprezentantka Niemiec - Helen Langehanenberg. 

Drugie miejsce zajmuje Undercover KWPN, startujący pod Edwardem Galem. Jest on synem olimpijskiego Ferro i wnukiem wcześniej wspomnianego Donnerhalla. Miejsce trzecie należy w tym miesiącu do Don Auriello, którego dosiada Szwedka Tinne Wilhelmson Silfven. W czerwcu, na pięciogwiazdkowych zawodach w Munchen Riem, Don Auriello był bezkonkurencyjny w konkusach Grand Prix i Grand Prix Special. 

Najwyżej sklasyfikowanym polskim koniem jest moszniański Randon (Czuwaj x Fanimo). Ten utalentowany koń w 2013 roku został sprzedany i obecnie z powodzeniem startuje w konkursach Grand Prix pod młodym, włoskim zawodnikiem Leonardo Tiozzo. Randon zajmuje w tej chwili 121 miejsce w rankingu.

 

Helen Langehanenberg & Damon Hill

 

W klasyfikacji ksiąg stadnych bezsprzecznym liderem jest holenderska księga KWPN. Konie tej rasy zgromadziły aż 13 380 pkt i prowadzą z niemal dwoma tysiącami punktów przewagi. W pierwszej trójce znalazł się jeszcze Związek Hanowerski i stosunkowo młoda, duńska księga DWB.

Pierwsza "5" rankingu ksiąg stadnych:

  1. KWPN - 13 380 pkt
  2. Związek Hanowerski - 11 768 pkt
  3. DWB - 11 319 pkt
  4. Związek Westfalski - 10 920 pkt
  5. Związek Oldenburski - 10 771 pkt

Konie ujeżdżeniowe, zapisane do ksiąg prowadzonych przez PZHK zgromadziły 5705 pkt co pozwoliło na zajęcie 11. miejsca (sklasyfikowano 40 związków hodowlanych). Poza Randonem w omawianym okresie punktowały: Ekwador (Heraldik xx x Corofino I), Harmonia (Lord Alexander x Hars), Stella Pack Ganda (Celtik x Glueckspilz), Otello (Alfaro x Seul) i Rumba Hit (Samba Hit x Rotspon). Najlepsze z nich (wg rankingu WBFSH) tj. Randon, Ekwador i Harmonia startują pod zawodnikami zagranicznymi. 

 Ranking indywidualny

Ranking ksiąg stadnych

 

źródło: WBFSH, fot. Oliwia Chmielewska