CSIO5* Sopot 2017: Hipodrom pełen gwiazd!

Data publikacji: 2017-06-14
Cian O'Connor & Good Luck fot. Oliwia Chmielewska
 Cian O'Connor (IRL) & Good Luck

 

Od 8 do 11 czerwca w Sopocie odbywały się międzynarodowe zawody skokowe CSIO5*. Tradycyjnie najważniejszymi konkursami był piątkowy Puchar Narodów oraz niedzielne Grand Prix, w którym zawodnicy walczyli o Puchar Prezydenta RP. 

 

Puchar Narodów dla Amerykanek

Do konkursu drużynowego przystąpiło w tym roku aż 13 zespołów. W składach poszczególnych teamów nie zabrakło międzynarodowych gwiazd. I tak  drużynie brytyjskiej wystąpili m.in. bracia Whitaker - John i Michael, w irlandzkiej - Bertram Allen i Cian O'Connor, w portugalskiej - Luciana Diniz, a w amerykańskiej - Laura Kraut. Do walki o kolejne punkty rankingowe przystąpiła też polska drużyna w składzie: Jarosław Skrzyczyński & Inferno, Wojciech Wojcianiec & Cassio Melloni, Michał Ziębicki & Heartbreaker i Dawid Kubiak & Bagazza M.

Po dwóch nawrotach na pierwszym miejscu eq equo uplasowały się dwie drużyny - holenderska i amerykańska. W tej sytuacji o losach zwycięstwa musiała zdecydować rozgrywka. W niej pomarańczowe barwy reprezentowała młodziutka, 19-letnia Sanne Thijssen na Con Quidam RB (Quinar x Cardino), której przeciwniczką była Laura Kraut na Deauville S (Diamant de Semilly x Lux). Obie amazonki nie ustrzegły się błędów, ale szybciej parkur rozgrywki pokonała Amerykanka. W ten sposób sopocki Puchar Narodów wygrały Amerykanki, przed drużynami Holandii i Portugalii. 

Reprezentacja Polski wypadła w Sopocie poniżej oczekiwań. Po świetnym przejeździe Jarosława Skrzyczyńskiego na Inferno (Incolor x Italic de Salines) - 1 pkt i przyzwoitym Wojciecha Wojciańca na Cassio Melloni (Caretino x Cassini I) - 8 pkt (w tym "woda") mogliśmy jeszcze realnie liczyć na awans do II nawrotu. Niestety Michał Ziębicki i Dawid Kubiak zjechali z parkuru z wynikiem 17 pkt karnych każdy co ostatecznie dało 11. miejsce. Szkoda, bo o zamknięciu drogi do występu w II nawrocie zdecydowała raptem jedna zrzutka. Wyniki poniżej. 

 

Puchar Narodów, CSIO5* Sopot 9.06.2017 - WYNIKI PDF

 1. USA - 13 pkt
  Lauren Hough & Waterford - 1/8
  Paris Sellon & Cassandra - 18/9
  Chloe Reid & Codarco - 0/4
  Laura Kraut & Deauville S - 0/0

 2. Holandia - 13 pkt
 3. Portugalia - 18 pkt

      ...

      11. Polska - 26 pkt

 

Drużyna amerykańska od lewej Chloe Reid & Codarco, Lauren Hough & Waterford, Laura Kraut & Deauville S i Paris Sellon & Cassandra

 

 

Laura Kraut (USA) & Deauville S 

 

 

Paris Sellon (USA) & Cassandra

 

 

Lauren Hough (USA) & Waterford

 

 

Chloe Reid (USA) & Codarco

 

 

Luciana Diniz (POR) & Lennox 

 

 

Sanne Thijssen (NED) & Con Quidam RB

 

 

Aniek Poels (NED) & Athene

 

 

Jarosław Skrzyczyński (POL) & Inferno

 

 

Grand Prix dla Irlandczyka

Po piątkowych emocjach związanych z konkursem Pucharu Narodów zawodnicy i kibice niecierpliwie oczekiwali na kolejny ważny konkurs. Niedzielne Grand Prix, z pulą nagród wynoszącą dokładnie 621 000 zł (z czego ponad 200 tys. zł dla zwycięzcy) okazało się niezwykle emocjonujące i trudne. Pełnowymiarowe przeszkody, trudne, techniczne kombinacje i wyśrubowana norma czasu sprawiły, że z zerowym wynikiem parkur pokonały jedynie 4 pary. Kolejnych sześciu zawodników ukończyło I nawrót z 1 pkt karnym za przekroczenie normy czasu. Listę startową II nawrotu uzupełniło trzech zawodników z 4 pkt karnymi. Niestety w gronie najlepszej trzynastki nie znalazł się żaden polski jeździec. Najbliżej awansu był Michał Kaźmierczak na Stakorado, który po pechowym błędzie na rowie z wodą dosłownie otarł się o II nawrót, zajmując ostatecznie 15. miejsce. 

W drugim nawrocie nie zawiodły gwiazdy, które już podczas pierwszego przejazdu udowodniły swoją klasę. Zarówno Cian O'Connor & Good Luck (Canturo x Furioso II), Luciana Diniz & Fit For Fun (For Pleasure x Fabriano) jak i Marc Houtzager & Sterrehof's Calimero (Quidam de Revel x Libero H) ukończyli bezbłędnie również drugi przejazd, kończąc udział w Grand Prix w dokładnie takiej kolejności. Jako czwarty na mecie zameldował się reprezentant Czech - Ondrej Zvara na imponującym Cento Lano (Cento x Eoghan Du Mervaux), a piąty był Doron Kuipers (NED) na Charley (Calido I x Askari). Wyniki szczegółowe do pobrania poniżej. 

 

Grand Prix CSIO5* Sopot, 11.06.2017 - WYNIKI PDF

 1. Cian O'Connor (IRL) & Good Luck - 0/0, 47,59 s
 2. Luciana Diniz (POR) & Fit For Fun - 0/0, 48,77 s
 3. Marc Houtzager (NED) & Sterrehof's Calimero - 0/0, 48,96 s
 4. Ondrej Zvara (CZE) & Cento Lano - 1/1, 49,26 s
 5. Doron Kuipers (NED) & Charley - 1/1, 51,02 s

      ...

     15. Michał Kaźmierczak (POL) & Stakorado - 4/72,41 s

 

 

 Cian O'Connor (IRL) & Good Luck, fot. Sonia Szczęsna

 

 

 Cian O'Connor (IRL) & Good Luck

 

 

Luciana Diniz (POR) & Fit For Fun

 

 

Marc Houtzager (NED) & Sterrehof's Calimero

 

 

Ondrej Zvara (CZE) & Cento Lano

 

 

Michał Kaźmierczak (POL) & Stakorado - najlepsza polska Grand Prix

 

 

 Cian O'Connor (IRL) & Good Luck

 

 

Jarosław Skrzyczyński (POL) & Quintella - zwycięska para konkursu nr 10

 

 

Podsumowując tegoroczne CSIO5* Sopot warto podkreślić, że większość konkursów odbywała się nie tylko przy bardzo przyjemnej pogodzie, ale przy szczelnie wypełnionych trybunach. Mamy nadzieję, że za rok do Sopotu ponownie zawitają największe międzynarodowe gwiazdy. Do zobaczenia!

 

 

Tekst: Equista.pl, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl (jeśli nie podpisano inaczej)

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Cassandra

Cento Lano

Codarco

Deauville S

Fit For Fun 13

Good Luck

Inferno

Sterrehof's Calimero

Waterford