Catoki przechodzi na sportową emeryturę

Data publikacji: 2017-02-19
Catoki fot. Hengstation Beerbaum
fot. Hengstation Beerbaum

 

Wczoraj podczas pokazu we francuskim Saint-Lô karierę sportową oficjalnie zakończył holsztyński Catoki (Cambridge x Silvester). Ten chwytający za oko, obecnie 19-letni ogier został wyhodowany w Niemczech przez Petera Böge, a swoją popularność zawdzięcza dobrym występom na międzynarodowych parkurach.

W 2001 roku - w wieku trzech lat Catoki odbył próbę dzielności w zakładzie treningowym w Radegast, gdzie okazał się najlepszym skoczkiem w stawce. Stopniowo jego kariera nabierała rozpędu - jako pięcio i sześciolatek startował w finałach Bundeschampionatów zajmując odowiednio 2. i 4. miejsce. 

Już jako dojrzały koń Catoki z powodzeniem startował w najpoważniejszych zawodach skokowych na świecie. Zajmując m.in. czołowe miejsca w Aachen, La Baule czy Bordeaux i wygrywając do 2012 roku 380 tys. euro. W konkursach 5* dosiadał go niemiecki zawodnik - Philipp Weishaupt. Od 2013 roku na Catokim startował młody zawodnik Emil Hallundbaek (DEN) - w 2015 roku para wywalczyła 11. miejsce podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Wiener Neustadt (Austria). 

 

Catoki & Philipp Weishaupt, CSIO5* Aachen 2012

 

Wybrane sukcesy sportowe og. Catoki:

  • 2. miejsce, Bundeschampionat, Warendorf 2003
  • 4. miejsce, Bundeschampionat, Warendorf 2004
  • 1. miejsce Grand Prix, CSI5* Vigo 2010
  • 2. miejsce Puchar Świata, CSI5*-W Helsinki 2010
  • 1. miejsce Puchar Narodów, CSIO5* Spruce Meadows 2012
  • 11. miejsce MEJ, Wiener Neustadt 2015 

 

Dobry, sportowy rodowód Catokiego zaowocował nie tylko sukcesami na parkurach, ale również dużą popularnością wśród hodowców. Jego ojcem był holsztyński Cambridge ojciec takich koni jak Chambertin (ojciec m.in. Chacco Blue), a matką Bilda po Silvester. Ta zasłużona klacz dała poza Catokim m.in. uznanego Casco Z (Coriall).  Do dziś Catoki dochował się sporej grupy uznanych synów oraz koni z powodzeniem startujących w sporcie. Na polskich parkurach świetnie radzi sobie m.in. jego syn o imieniu Catoki (od klaczy po Caretello B), który w 2016 roku pomógł Martinowi Rozynkowi zdobyć złoty medal MPJ. 

 

Martin Rozynek & Catoki - złota para MPJ 2016, fot. Sonia Szczęsna

 

Wojciech Wojcianiec & Cartosi Melloni, fot. Oliwia Chmielewska 

 

 

W polskiej hodowli w sezonie 2017 zadebiutuje też syn Catokiego - holsztyński Cartosi Melloni (od klaczy Tilba-Tilba po Cassini I) - uznany w Związku Holsztyńskim oraz Anglo European Studbook, a startujący na co dzień pod firmowym jeźdźcem Melloni Horses - Wojciechem Wojciańcem. 

Do ciekawych synów Catokiego należy z pewnością startujący w Niemczech Catover - uznany w styczniu w Związku Holsztyńskim czy sprawdzony już w hodowli Carrico. 

Świeże nasienie ogiera Catoki jest dostępne za pośrednictwem GFE, a mrożone oferuje m.in. Hengstation Beerbaum. 

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Cartosi Melloni (Cartosi)

Catoki

Inspiracje

Facebook

Instagram