23 kwietnia w Antwerpii odbył się trzeci w tym sezonie, a pierwszy europejski konkurs Grand Prix, zaliczany do cyklu Longines Global Champions Tour. Tradycyjnie był on rozgrywany jako konkurs dwunawrotowy, z rozgrywką. Podobnie jak dwa pierwsze etapy sezonu, także ten gościł w niezwykłej lokalizacji. Gospodarzem imprezy było belgijska Antwerpia - miasto znane jako światowa stolica diamentów oraz drugi co do wielkości europejski port. I właśnie na portowym nabrzeżu stworzono infrstrukturę, niezbędną do rozegrania 5* zawodów jeździeckich.
Do walki o nagrody o łącznej wartości 300 000 euro, stanęło 45 zawodników - w tym m.in. lider rankingu światowego - Simon Delestre, lider LGCT 2016 - Christian Ahlmann oraz zwycięzcy dwóch pierwszych etapów - Edwina Tops-Alexander (Miami Beach) oraz Roger Yves-Bost (Meksyk).
Pierwszy nawrót rozpoczął się od bezbłędnego przejazdu Lauren Hough (USA) na klaczy Ohlala. Okazało się jednak, że na kolejne czyste przebiegi będzie trzeba poczekać. Po dwóch, pasjonujących nawrotach do rozgrywki awansowało zaledwie 5 jeźdźców: Lauren Hough, Meredith Michaels-Beerbaum, Penelope Leprevost, Rolf Goran Bengtsson i Simon Delestre. Parkur bez zrzutek pokonał jeszcze jeden zawodnik - Harrie Smolders, startujący na wspaniałym ogierze Emerald (Diamant de Semilly x Carthago). Niestety przed podwójnym szeregiem koń spłynął i zawodnik, nie chcąc ryzykować zrobił woltę, która ostatecznie kosztowała go 6 pkt karnych.
W rozgrywce zwyciężyła, jadąca jako pierwsza, Penelope Leprevost (FRA), dosiadająca klaczy Flora di Mariposa. Zawodniczka pokonała parkur w czasie 33,09 s, pokonując o ponad pół sekundy ubiegłorocznego zwycięzcę - Simona Delestre na Hermes Ryan i o ponad sekundę trzeciego w tym roku Rolfa Gorana Bengtssona na doskonałym Casall Ask.
Grand Prix, LGCT Antwerpia 2016 - wyniki
Przed Grand Prix w Antwerpii, w rankingu Global Champions Tour prowadził Christian Ahlmann. I po zajęciu 8. miejsca w światowej stolicy diamentów, umocnił się na pozycji lidera. Drugie miejsce zajmuje John Whitaker, a trzecie - Emanuele Gaudiano. Dotychczas, w trzech GP, przynajmniej raz, punkty zdobyło 42 zawodników. Co ciekawe w tym gronie nie ma Luciany Diniz i Scotta Brasha, czyli zwycięzców z lat 2013-2015. Luciana skupia się na pzygotowaniach do IO Rio i w bieżącym sezonie nie startowała jeszcze w LGCT, natomiast Scott Brash w Miami i Meksyku jeździł bez powodzenia w najważniejszym konkursie, a w Antwerpii w ogóle nie wystąpił w Grand Prix.
Ranking LGCT po GP Antwerpii - do pobrania