Cavaliada Warszawa 2016: Jarosław Skrzyczyński bierze wszystko

Data publikacji: 2016-02-29
Jarosław Skrzyczyński & Crazy Quick

Wczoraj w Warszawie, dokładnie o godzinie 13.30 rozpoczął się konkurs wieńczący CSI3*-W - Grand Prix, będący jednoczesnie finałowym konkursem Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej w konkurencji skoków przez przeszkody. Na starcie stanęło 38 zawodników, którzy mieli do pokonania niezwykle trudny parkur, zaprojektowany przez Marco Hesse. O tym jak ciężkie zadanie postawił przed jeźdźćami gospodarz toru, najlepiej świadczą wyniki. Do rogrywki awansowało jedynie 4 zawodników, a z parkuru bez powodzenia zjeżdżali m.in. Felix Hassmann (zwycięzca GP Poznań 2014), Andis Varna (finalista PŚ, Las Vegas 2015) czy doświadczony Vladimir Beletskiy.

Grand Prix - wielkim sukcesem Polaków

Jako pierwsza, ku wielkiej radości licznie zgromadzonej publiczności, parkur bezbłędnie pokonała Polka - Sandra Piwowarczyk-Bałuk, startująca na wspaniałym Chabento. Firmowa para SK Ciekocinko świetnie spisała się już w grudniu w GP Poznania, zajmując tam 4. miejsce, bardzo równo jeździła również w Warszawie - pokonując bez zrzutek oba parkury konkursów Dużej Rundy. Do rozgrywki awansowali ponadto: Mariann Hugyecz (HUN) na Chacco Boy, Kertu Klettenberg (EST) na Ulrike R oraz drugi polski reprezentant - Jarosław Skrzyczyński (POL) na Crazy Quick.

Sandra Piwowarczyk-Bałuk & Chabento - pierwsza "zerowa" para konkursu GP

Rozgrywkę udanie ropoczęła Sandra Piwowarczyk-Bałuk, która przejachała na czysto i w dobrym czasie - 44,60 s. Parkur bez błędów, jednak w słabszym czasie - 46,47 s, pokonała także reprezentantka Węgier - Mariann Hugyecz, która w Warszawie walczyła o awans do finału PŚ. Bez sukcesu z parkuru zjechała trzecia z pań - Kertu Klettenberg, startująca na Ulrike R - koniu jeżdżonym wcześniej przez jej ojca - Gunnara Klettenberga. Zawodniczka, po kilku błędach, zrezygnowała z kontynuowaniu przejazdu. Emocje sięgnęły zenitu kiedy na plac konkursowy wjechał Jarosław Skrzyczyński. Polak pokonał parkur bezbłędnie i w najlepszym czasie, kolejny raz udowadniając, że doskonale radzi sobie z presją.

Sandra Piwowarczyk-Bałuk & Chabento

Warto podkreślić, że warszawskie Grand Prix było niezwykle udane dla polskich zawodników. Na miejscach płatnych (12) uplasowało się aż 6 naszych reprezentantów. Obok Sandry Piowarczyk-Bałuk i Jarosława Skrzyczyńskiego byli to: Aleksandra Kozanecka (5.) Mściwoj Kiecoń (7.), Maksymilian Wechta (9.) i Hubert Kierznowski (10.).

Omawiając wyniki GP nie można pominąć jeszcze jednej informacji o pochodzeniu zwyciękich koni. Cała pierwsza trójka, nie dość że pochodzi po tym samym ogierze - Chacco Blue, to jeszcze urodziła się w tym samym roku - 2005, i w tej samej stadninie - Gestuet Lewitz, założonej przez Paula Schockemohle.

Mariann Hugyecz (HUN) & Chacco Boy

Grand Prix, CSI3*-W Warszawa, 28.02.2016 - WYNIKI

1. Jarosław Skrzyczyński (POL) & Crazy Quick - 0/0, 41,73 s
  2. Sandra Piwowarczyk-Bałuk (POL) & Chabento - 0/0, 44,60 s
  3. Mariann Hugyecz (HUN) & Chacco Boy - 0/0, 46,47 s
  4. Keru Klettenberg (EST) & Ulrike R - 0/rezyg.

Jarosław Skrzyczyński x3

Niedzielne Grand Prix było nie tylko najważniejszym konkursem CSI3*-W Cavaliada Warszawa 2016, ale jednocześnie finałem Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej, oraz Cavaliada Tour. Zwycięzcą wszystkich tych trzech klasyfikacji jest w tym roku Jarosław Skrzyczyński. Drugie miejsce w rankingu Cavaliada Tour 2015/2016 zajął Mściwoj Kiecoń, a trzecie - Sandra Piowarczyk-Bałuk. Nagrodę dla najlepszego młodego jeźdźca wywalczył Andrzej Opłatek.

Przepustkę do finału PŚ, który pod koniec marca odbędzie się w Goetheborgu, wywalczyli, poza Jarosławem Skrzyczyńskim, Mariann Hugyecz (HUN) i Michał Kaźmierczak (POL).

Michał Kaźmierczak & Que Pasa

Kertu Klettenberg (EST) & Ulrike R

Aleksandra Kozanecka & Calingka - 5. miejsce

Mściwoj Kiecoń & Urbane - 7. miejsce w Grand Prix i 2. w końcowej klasyfikacji Cavaliada Tour 2015/2016

Maksymilian Wechta & Celtia, debiutująca w konkursie tej rangi - 9. miejsce

Najlepsza para konkursu potęgi skoku - Hubert Kierznowski & Denver Z, świetnie spisała się również w Grand Prix - 10. miejsce