Miejsca: Stadnina Koni Janów Podlaski

Data publikacji: 2015-08-09
SK Janów fot. Oliwia Chmielewska

 

Jeśli chcielibyśmy wybrać w Polsce miejsca związane z końmi, należące do najbardziej rozpoznawalnych na świecie, listę z pewnością otwierałyby stadniny arabskie - SK Michałów, SO Białka oraz SK Janów Podlaski. Na kilka dni przed rozpoczęciem Dni Konia Arabskiego 2015 zapraszamy do wirtualnego spaceru po najstarszej, polskiej stadninie koni - SK Janów Podlaski

 

Kilka słów o obiekcie

Stadnina Koni Janów Podlaski wbrew swojej nazwie, w rzeczywistości działa w miejscowości Wygoda, położonej nieopodal Janowa. Lokalizacja stadniny jest wyjątkowo malownicza, gospodarstwo rolne oraz hodowla koni prowadzone są na pięknych nadbużańskich łąkach. Centrum ośrodka stanowi park wraz z zabytkowym kompleksem zabudowań stajennych. Najbardziej rozpoznawalne i jednocześnie najstarsze są Stajnia Czołowa (1841) i Zegarowa (1848), obie projektu Henryka Marconiego, tego samego który zaprojektował m.in. Hotel Europejski w Warszawie czy kościół św. Anny w Wilanowie. 

W Stadninie Koni Janów Podlaski prowadzona jest hodowla koni czystej krwi arabskiej, angloarabskiej (małopolskiej), a także krów mlecznych. 

 

 

 

Historia 

Stadnina powstała niemal 200 lat temu, w 1817 r., gdy Polska znajdowała się jeszcze pod zaborami. Była to pierwsza państwowa stadnina w naszym kraju. Historia tego miejsca, podobnie jak losy Polski, była bardzo burzliwa. Po wybuchu I wojny światowej konie ewakuowano w głąb Rosji i niestety żaden z nich do Janowa nigdy już nie wrócił. Tak więc po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. trzeba było odbudować hodowlę. Niestety pokój nie potrwał długo. W 1939 r. po wybuchu II wojny światowej, janowskie konie kolejny raz były zagrożone. Pod koniec wojny konie ewakuowano do Niemiec, konkretnie do Nettelau, gdzie stacjonowały do 1946 r, a do SK Janów Podlaski wróciły dopiero w 1950 r. 

 

Hodowla koni

Stadninę w Janowie Podlaskim sławią jej wychowankowie. Klacze hodowlane oraz źrebięta mają do dyspozycji niemal bezkresne pastwiska. Jednocześnie miejscowy, dość ostry klimat sprawia, że janowskie konie są niezwykle "twarde" i długowieczne.

 

Młodzież na pastwiskach

 

Aktualnie w stadninie prowadzona jest hodowla koni czystej krwi arabskiej oraz półkrwi angloarabskiej. Rocznie na świat przychodzi ok. 100 źrebiąt. Konie arabskie odnoszą sukcesy pokazowe, a część z nich świetnie radzi sobie również na wyścigach oraz w rajdach długodystansowych. Janowskie angloaraby startują przede wszystkim w WKKW, ale zdarzają się również takie, które świetnie sprawują się na parkurach. Te najbardziej utytułowane konie opisujemy w dalszej części artykułu.

 

Naturalne piękno - Top Ten Czempionatu Świata 2013 - Euzona (Om El Belissimo - Euzetia/Etogram), na pastwisku

 

W Janowie działa również Centrum Rozrodu Koni i Stacja Pozyskiwania Nasienia, a na terenie stadniny praktyki odbywają m.in. uczniowie Technikum Hodowli Koni z Janowa Podlaskiego. 

 

Gwiazda Janowa - Pianissima, fot. Zuzanna Zajbt

 

Sukcesy pokazowe i sportowe

Wiele koni wyhodowanym w SK Janów Podlaski odnosi sukcesy zarówno na ringach pokazowych jak i arenach sportowych. W ostatnich latach wiele tytułów dla rodzimej stadniny zdobywały:

  • kl. Pianissima (Gazal Al Shaqab - Pianosa/Eukaliptus) ur. 2003, najbardziej utytułowana klacz na świecie - zdobywczyni tytułów Czempionki Pucharu Narodów, Europy i Świata zarówno w kategoriach młodzieżowych jak i jako dorosła klacz. Pianissima była też pierwszą klaczą w historii, wyróżnioną tytułem Platynowej Czempionki Świata
  • og. Pogrom (QR Marc - Pętla/Visbaden) ur. 2009. Ten fantastyczny ogier, podobnie jak Pianissima wywodzi się ze słynnej rodziny "P". Karierę pokazową rozpoczął w Białce, gdzie zdobył tytuł Czempiona Ogierków Młodszych. Już jako "podlotek" trafił do USA gdzie odnosił zwycięstwa w najbardziej prestiżowych tamtejszych pokazach. Swoją klasę potwierdził zdobywając tytuł Czempiona Ogierów USA, z najwyższą w historii notą 395 pkt!

 

Pogrom, fot. Zuzanna Zajbt

 

Konie półkrwi również odnoszą sukcesy pokazowe i sportowe, do grona najbardziej utytułowanych trzeba zaliczyć z pewnością:

  • wał. Artemor (Eros - Artemiza/Equator) ur. 1969, zdobywca złotego medalu IO Moskwa 1980 (jeździec
  • og. Askar (Kwartet - Arsena/Dahoman IX) ur. 1987, olimpijczyk i medalista MP w WKKW, sprzedany do Niemiec został uznany m.in. w Związku Trakeńskim. Jego syn Halimey Go został uznany i wyróżniony premią podczas Korungu Trakeńskiego w Neumunster w 2007 r., a obecnie, podobnie jak ojciec, odnosi sukcesy w WKKW
  • wał. Vacat JP (Veritas - Valagia/Chiavari xx) ur. 2000. Vacat to jeden z najbardziej utytułowanych polskich koni WKKW ostatnich lat. W 2014r. jako jedyny w ekipie ukończył piekielnie trudny kros Mistrzostw Świata w Normandii, więcej o jego sukcesach pisaliśmy tutaj

Na terenie SK Janów Podlaski działa klub sportowy, jego barwy reprezentuje m.in. utytułowana zawodniczka konkurencji WKKW - Marta Dziak-Gierlicz.

 

Dni Konia Arabskiego i Aukcja Pride of Poland

Ze stadniną w Janowie łączy się wielkie "końskie" wydarzenie - Dni Konia Arabskiego, oraz przeprowadzona w ich ramach Aukcja Pride of Poland. W ciągu kilku dni trwania imprezy rozgrywany jest m.in. Narodowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej oraz słynna na całym świecie aukcja - Pride of Poland. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia.

Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać TUTAJ

 

Zaproszenie na Dni Konia Arabskiego 2015, fot. i grafika Pola Gałczyńska

 

fot. Pola Gałczyńska

 

Dla zwiedzających

Stadnina Koni w Janowie jest otwarta dla zwiedzających. Możliwe jest odbycie wycieczki z przewodnikiem, która trwa ok. 30 minut, trzeba ją jednak wcześniej umówić. 

Na terenie SK istnieje również możliwość nauki jazdy konnej pod okiem wykwalifikowanego instruktora. 

Więcej informacji TUTAJ

 

fot. Pola Gałczyńska, Zuzanna Zajbt i Oliwia Chmielewska