Wyścigi: Wielka Warszawska 2015

Data publikacji: 2015-09-28
Wielka Warszwska 2015 Va Bank fot. Zuzanna Zajbt
 Finiszujący Va Bank

 

W niedzielę, 26 września odbyła się 102. Wielka Warszawska – jedna z najważniejszych gonitw dla koni pełnej krwi angielskiej w Polsce. Z tej okazji na Torze Służewiec pojawiły się tłumy Warszawiaków i wielu znakomitych gości a wśród nich m.in. honorowa patronka gonitwy, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która udekorowała najlepszego konia. 

Zgodnie z przewidywaniami zwyciężył Va Bank –trójkoronowany i jak dotąd niepokonany trzylatek wygrał pewnie, wyprzedzając drugiego na mecie Tantala o ponad 6 długości. Trzecie miejsce wywalczył Dogmat. Szczegółowe wyniki poniżej: 

Wyniki – Wielka Warszawska 2015

1. Va Bank     dż. P.-A. Graberg (55.0) nr 4
2. Tantal     dż. A.Polli (55.0) 8
3. Dogmat     dż. T.Lukášek (55.0) 6
4. Wiedzmin     dż. F.Lefebvre (55.0) 7
5. Temperament     dż. S.Vasyutov (60.0) 2
6. Kundalini     dż. B.Murzabayev (58.0) 3
7. Zielona Herbatka dż. S.Mazur (58.0) 5
Nie ukończył wyścigu    Espadon dż. M.Srnec (60.0) 1

Dystans: 2600 m, czas 2’51,2″
Styl: bardzo łatwo.
Odległości: 6 1/4 – 2 1/4 – nos – 1 1/4 – łeb – 6.
Stan toru: elastyczny  (3,9).

 

Va Bank

 

Po gonitwie, swojego wzruszenia nie krył trener najlepszego konia, Maciej JanikowskiJestem bardzo szczęśliwy, że Va Bank tak pięknie uczcił mój jubileusz 50-lecia pracy na torze. My tak sobie mówimy na Służewcu, że to koń czyni człowieka wielkim, a nie odwrotnie. Moim pierwszym wielkim koniem był Czerkies w 1974 r., który zdobył trzy korony (wygrał Rulera, Derby i St. Leger), ale w Wielkiej Warszawskiej nie wystartował. Marzenie, żeby mój koń wygrał wszystkie najważniejsze gonitwy w wieku trzech lat, spełnił dopiero po 41 latach Va Bank.

Swoimi refleksjami na temat wydarzeń na warszawskim torze podzieliła się również Hanna Gronkiewicz-Waltz: Bardzo mnie cieszy, że Służewiec znów jest miejscem chętnie odwiedzanym przez warszawiaków. W tym roku jestem na wyścigach po raz drugi. W maju byłam tu na imprezie, w której uczestniczyło kilka tysięcy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego wieku. To dobrze, że podczas takich mityngów jak Jesienna Gala, publiczność ma możliwość emocjonowania się nie tylko samymi wyścigami, ale również może podziwiać np. pokazy szwoleżerów, obejrzeć wystawę starych samochodów, że panuje relaksowa atmosfera pikniku. Widać też duże postępy w rewitalizacji tego zabytkowego obiektu. Krok po kroku odzyskuje on dawną świetność. 

 

źródło: torsluzewiec.pl, fot. Zuzanna Zajbt