Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024: Podano nazwiska gospodarzy toru

Data publikacji: 2022-12-09
Gregory Bodo (FRA) i Santiago Varela (ESP), fot FEI/ Santiago Varela – archiwum
Od lewej: Gregory Bodo (FRA) i Santiago Varela (ESP)Jednym z elementów wtorkowej (6 grudnia) telekonferencji Zarządu FEI było podanie nazwisk osób, które Międzynarodowa Federacja Jeździecka wyznaczyła do przygotowania parkurów podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (26 lipca-11 sierpnia 2024 r.). Tory przeszkód dla skoczków i WKKW-istów zaprojektują Santiago Varela Ullastres (ESP) i Gregory Bodo (FRA).


Santiago Varela ma 54 lata, a swoje pierwsze parkury budował już jako 14-latek, pracując wówczas w Club de Campo de Madrid. Dziś Hiszpan jest delegatem technicznym i projektantem torów na poziomie międzynarodowym, który cieszy się powszechnym uznaniem. Parkury autorstwa Vareli można było zobaczyć w trakcie np.: skokowych Mistrzostw Europy w Madrycie (2011), pierwszego finału FEI Nations Cup w Barcelonie (2013) i następnie kolejnych odsłon tego wydarzenia (2018, 2019), zmagań Longines FEI Jumping World Cup w Lyonie i La Coruña, jak również podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020), po których Santiago Varela był szczególnie chwalony za kreatywność czy postawienie na żywe kolory.


Obecnie 44-letni Gregory Bodo jest jednym z dwóch Francuzów wyróżnionych najwyższą rangą (4*) przyznawaną gospodarzom torów na poziomie międzynarodowym. Przez 20 lat swojej kariery był np. asystentem projektanta parkuru na Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Normandii (2014), Mistrzostwach Europy FEI Dzieci, Juniorów i Młodych Jeźdźców w Šamorín (2017), skokowych Mistrzostwach Europy w Rotterdamie (2019) i Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (2020). Warto dodać, że we wszystkich wymienionych wydarzeniach za projekty torów odpowiadał Santiago Varela. Panowie znają się od dawna, dzięki czemu ich współpraca z pewnością będzie wzorowa! 


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. FEI/Santiago Varela (archiwum prywatne)