LGCT Doha 2022: Ludger Beerbaum królem otwarcia sezonu!

Data publikacji: 2022-03-07
Ludger Beerbaum (GER) w Ad-Dausze, fot. LGCT
Wielka radość Ludgera Beerbauma (GER) po wygraniu konkursu Grand PrixPierwszy konkurs Grand Prix
nowego sezonu Longines Global Champions Tour zakończony wygraną Ludgera Beerbauma (GER),  który – jak sam przyznał – nie spodziewał się zajęcia żadnego miejsca na podium! Tym samym zawodnik nie tylko znalazł się na czele rankingu LGCT, ale i stał się posiadaczem złotego biletu, uprawniającego do udziału w prestiżowych zawodach Global Champions Playoffs, czyli ukoronowania tegorocznej odsłony LGCT. Rywalizacja odbyła się w dniach 3-5 marca na terenie luksusowego ośrodka jeździeckiego Al Shaqab w Ad-Dausze, a w ceremonii dekoracji uczestniczyli Jan Tops oraz szejk Joaan bin Hamad bin Khalifa Al Thani, szef Katarskiego Komitetu Olimpijskiego i syn byłego emira Kataru. Więcej szczegółów można znaleźć poniżej!


Ośrodek Al Shaqab w Ad-DauszeNa starcie sobotniego konkursu Grand Prix of Doha (CSI5*, 160 cm) stanęły 33 duety, a parkur dla nich przygotował niezastąpiony Uliano Vezzani. Gospodarz toru wymusił na uczestnikach stawianie na naprawdę szybkie tempo i podejmowanie ryzyka, co okazało się problematyczne nawet dla najbardziej doświadczonych zawodników – decyzję o rezygnacji z dokończenia I rundy podjęli np. Scott Brash (GBR) i Gregory Wathelet (BEL), a większej czy mniejszej ilości błędów nie uniknęli np. Edwina Tops-Alexander (AUS), Christian Kukuk (GER) czy Peder Fredricson (SWE). Ostatecznie do rozgrywki dostało się tylko 8 bezbłędnych par, ale ten dzień zdecydowanie należał do Ludgera Beerbauma (GER), który postawił na 10-letnią klacz Mila (Monte Bellini – Lintoubette/Linton)! Co ciekawe, niemiecki zawodnik przyznał, że kompletnie nie spodziewał się wygranej: „W mojej karierze odniosłem kilka zwycięstw, ale prawdopodobnie to jest jedno z tych najbardziej emocjonujących i najmniej spodziewanych. Nie potrafię powiedzieć, jak bardzo raduję się tą chwilą. Ta rozgrywka była zdecydowanie naszą najlepszą ze wszystkich dotychczasowych. Jestem tak szczęśliwy, wciąż nie mogę uwierzyć, że to naprawdę się wydarzyło. Jest to wyjątkowe z wielu powodów. Oczywiście chodzi o konia i nasz przejazd, ale szczerze, nie spodziewałem się, że będę na podium. Krótko mówiąc, uwierz mi, że gdy obudziłem się dziś rano, nie przewidywałem wygranej w Grand Prix, jestem bardzo, bardzo, bardzo szczęśliwy”. Na 2. miejscu znaleźli się Henrik von Eckermann (SWE) & 12-letni wałach King Edward (Edward 28 – Koningin De Lauzelle/Feo), natomiast podium zamknęli Jur Vrieling (NED) & 10-letni wałach Long John Silver (Lasino – P-Cuming Love/San Patrignano Corrado). Pierwsza odsłona rankingu ogólnego LGCT jest oczywiście zbieżna z miejscami zajętymi w Grand Prix, ale to dopiero początek wielkich emocji! 


Rozgrywka w wykonaniu Ludgera Beerbauma (GER) & klaczy Mila (Monte Bellini x Linton)LONGINES GLOBAL CHAMPIONS TOUR GRAND PRIX OF DOHA 2022 
I etap LGCT, 5 marca 

1. Ludger Beerbaum (GER) & Mila – 0/0; 38,18

2. Henrik von Eckermann (SWE) &  King Edward – 0/0; 38,74

3. Jur Vrieling (NED) & Long John Silver – 0/0; 40,02

4. Pieter Devos (BEL) &  Mom's Toupie de la Roque – 0/0; 40,45

5. Christian Ahlmann (GER) & Dominator 2000 Z – 0/4; 35,18

6. Max Kühner (AUT) & Elektric Blue P – 0/4; 36,45

7. Michael Pender (IRL) & HHS Calais – 0/4; 37,01

8. Michael Duffy (IRL) & Zilton Sl Z – 0/12; 40,49

9. Malin Baryard-Johnsson (SWE) & H&M Indiana – 4 

10. Martin Fuchs (SUI) & Leone Jei – 4

Wyniki szczegółowe  

Lista startowa 

Plan toru  

Ranking LGCT po I etapie  


Podium GP LGCT w Ad-DauszeJuż za nieco ponad miesiąc skoczkowie i ich konie wezmą udział w kolejnym etapie zawodów LGCT, co będzie się wiązało z wyprawą na zupełnie inny kontynent – duety opuszczą Azję, by tym razem zmierzyć się w Ameryce Północnej! Gospodarzem rywalizacji będzie Miami Beach (USA), a wszystko odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia.


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. LGCT