Polska Liga Jeździecka 2015

Data publikacji: 2015-04-27
Polska Liga Jeździecka

 

Polska Liga jeździecka, w skrócie PLJ, to utworzony przez Polski Związek Jeździecki system rozgrywek ligowych w Skokach przez Przeszkody. Zasady i cele funkcjonowania ligi ogłosił niedawno Polski Związek Jeździecki, przytaczamy je poniżej.  Zadaniem PLJ jest stworzenie sportowej platformy dla rywalizacji poszczególnych grup wiekowych, kwalifikacji do krajowych imprez mistrzowskich i zaliczania norm wynikowych dla międzynarodowych imprez mistrzowskich.

Powołanie ligi jeździeckiej ma pomóc w koncentracji rywalizacjisportowej w warunkach jak najwyższej jakości infrastruktury i organizacji. Ponadto Polska Liga Jeździecka jest przedsięwzięciem mającym na celu wygenerowanie jak najwyższej puli nagród finansowych dla zwycięzców poszczególnych kolejek PLJ i finału PLJ oraz stworzenie warunków dla rentowności tego przedsięwzięcia. Ponadto PLJ jest projektem marketingowym tworzącym drogą profesjonalnego przekazu medialnego i innych form komunikacji fundament do zbudowania partnerstwa na rynku sponsorskim, a także uruchomienia narzędzi promocji i popularyzacji jazdy konnej w społeczeństwie polskim.

W 2015 roku rozgrywki Polskiej Ligi Jeździeckiej ograniczone będą do dyscypliny skoków przez przeszkody. Pierwsze zawody w ramach PLJ odbędą się w podkrakowskim ośrodku KJK Szary Michałwice w dniach 24-26 kwietnia. Skoki przez przeszkody to obecnie najbardziej popularna i najbardziej medialna dyscyplina sportu jeżdzickiego w Polsce i na świecie, jednak pomysłodawcy PLJ nie wykluczają rozszerzenia przedsięwzięcia na inne dyscypliny.

 

film promocyjny z I etapu w Kjk Szary Michałowice

 

Kolejki ligowe będą rozgrywane w trakcie ogólnopolskich zawodów skokowych - ZO-B3*, w czterech rundach: dużej, średniej, małej oraz rundzie kuców, na następujących wysokościach:

  • Duża Runda (140/145 cm)
  • Średnia Runda (130/135 cm)
  • Mała Runda (120 cm)
  • Runda Kuców (80 i 100 cm)

 

Klasyfikacja rozgrywek PLJ będzie się składała z tabel kilku lig, utworzony zależnie od wieku zawodników:

  • Jeździecka Liga Mistrzów (JLM)
  • Jeździecka Liga Młodzieżowa (JLMł.)
  • Jeździecka Liga Juniorów (JLJ) 
  • Jeździecka Liga Dzieci (JLD)
  • Jeździecka Liga Małych Mistrzów (JLMM)
  • Jeździecka Klubowa Liga Mistrzów (JKLM)
  • Jeździecka Liga Regionów (JLR)

 

JEŹDZIECKA LIGA MISTRZÓW obejmuje rywalizacje Seniorów w wieku powyżej 25 lat startujących w Dużej Rundzie. JEŹDZIECKA LIGA MŁODZIEŻOWA obejmuje rywalizacje jeźdźców grupy wiekowej od 19 do 25 lat startujących w Dużej Rundzie.  JEŹDZIECKA LIGA JUNIORÓW obejmuje rywalizacje jeźdźców grupy wiekowej od 14 do 18 lat startujących w Średniej Rundzie. JEŹDZIECKA LIGA DZIECI obejmuje rywalizacje jeźdźców grupy wiekowej od 11 do 14 lat startujących na dużych koniach w Małej Rundzie. JEŹDZIECKA LIGA MAŁYCH MISTRZÓW obejmuje rywalizacje jeźdźców grupy wiekowej od 10 do 14 lat startujących w Rundzie Kuców 80 cm na kucach o maksymalnym wzroście 130 cm oraz jeźdźców grupy wiekowej 12-16 lat startujących w Rundzie Kuców 100 cm na kucach o maksymalnym wzroście 148 cm. JEŹDZIECKA KLUBOWA LIGA MISTRZÓW obejmuje rywalizację w dodatkowym konkursie drużynowym pomiędzy zespołami reprezentowanymi przez pary należące do klubu jeździeckiego zrzeszonego w PZJ. Zespół stanowią 3-4 pary po jednej z każdej Rundy. O wyniku zespołu stanowi suma najlepszych rezultatów 3 par.

Poza wspomnianymi ligami Polski Związek Jeździecki zaproponował powstanie - Jeździeckiej Ligi Regionów - obejmującej rywalizację drużyn w Finale Rundy Średniej pomiędzy zespołami reprezentowanymi przez pary należące do jednego WZJ. Zespół stanowi 3 najwyżej sklasyfikowanych jeźdźców Finału Średniej Rundy. O wyniku zespołu stanowi suma rezultatów jego członków. Zespół przyjmuje nazwę regionu zgodną z terytorialną przynależnością WZJ tj. Dolny Śląsk, Lubuskie, Lubelskie, Kujawy-Pomorze, Łódzkie, Małopolska, Mazowsze, Podlasie, Podkarpacie, Pomorze, Pomorze Zachodnie, Śląsk Opolski, Śląsk, Świętokrzyskie, Warmia i Mazury, Wielkopolska.

Za wyniki w końcowych klasyfikacjach PLJ będą przyznawane nagrody finansowe i rzeczowe. Nagrody finansowe przewidziane dla Jeździeckiej Klubowej Ligi Mistrzów będą przyznawane najwyżej sklasyfikowanym klubom. Nagrody finansowe przewidziane dla Jeździeckiej Ligi Regionów będą przyznawane Wojewódzkim Związkom Jeździeckim reprezentującym najwyżej sklasyfikowane regiony. PLJ będzie transmitowała rywalizacje określonych lig PLJ za pośrednictwem publicznej TV.

Dodatkowo, na mocy porozumienia pomiędzy Polskim Związkiem Jeździeckim i Polskim Związkiem Hodowców Koni w ramach kolejek Rundy Wstępnej rozgrywane będą eliminacje do Mistrzostw Polski Młodych Koni. 

 

źródło: Polski Związek Jeździecki