LGCT Miami Beach 2015: Scott Brash zwycięża w Grand Prix!

Data publikacji: 2015-04-05
LGCT Miami Scott Brash & Hello Sanctos, fot. Stefano Grasso

 

2 kwietnia 2015 roku w Miami Beach ruszył jubileuszowy, dziesiąty sezon Longines Global Champions Tour. Był to jednocześnie debiut tego prestiżowego cyklu na amerykańskim kontynencie. Zawody rozgrywano na arenie zbudowanej na środku plaży i były one ekscytujące nie tylko z powodu niezwykłego anturażu, ale przede wszystkim dzięki znakomitej obsadzie. Oczywiście najwięcej emocji dostarczyła rywalizacja w konkursach rozgrywanych w ramach zawodów CSI5*. Ich zwieńczeniem był sobotni konkurs LGCT Grand Prix, w którym zawodnicy mogli zebrać punkty do rankingu Longines Global Champions Tour 2015

Do pierwszego w sezonie konkursu GP przystąpiło 46 zawodników. Na liście startowej znalazło się wiele znakomitości m.in. aktualny Mistrz Europy - Roger Yves Bost, drużynowy złoty medalista MŚ - Maikel van der Vleuten, lider światowego rankingu i najlepszy zawodnik LGCT 2014 - Scott Brash, czy doskonale znany z występów w Polsce - Abdullah Al Sharbatly.

Na pierwszy bezbłędny przejazd trzeba było trochę poczekać. Jego autorką okazała się być reprezentantka USA - Katherine Dinan dosiadająca wałacha Stakorado (VIDEO). Przypomnijmy, że koń ten jeszcze niedawno z wielkim powodzeniem startował pod polskim zawodnikiem, Michałem Kaźmierczakiem. 22 lutego Michał wygrał na nim konkurs Grand Prix na czterogwiazdkowych zawodach CSI Graz.

 

Pierwsze w sezonie konkurs Grand Prix rozegrano przy komplecie publiczności

 

Do listy zawodników, którzy bezbłędnie pokonali pierwszy nawrót konkursu dopisali się potem jeszcze m.in. Beezie Madden (USA) i Simon, Scott Brash (GBR) i Hello Sanctos, oraz Roger Yves-Bost i Nippon d'Elle. Drugi nawrót okazał się jeszcze bardziej wymagający. Parkur zaproponowany przez włoskiego gospodarza toru Uliano Vazzaniego bezbłędnie pokonało jedynie czterech zawodników: wspomnieni wcześniej Scott Brash, Roger Yves-Bost oraz Pieter Devos (BEL) i Bassem Hassan Mohammed (QAT). To właśnie ta czwórka zmierzyła się w rozgrywce. W niej klasę pokazał Scott Brash, który choć miał bardzo dużo szczęścia na jedynce (mocne puknięcie) dalej jechał pewnie i krótko i był zdecydowanie najlepszy. Drugie miejsce zajał Bassem Hassan Mohammed startujący na kupionym za 11 milionów euro (!) wałachu Palloubedt d'Hallong, natomiast trzecie - Pieter Devos dosiadający klaczy Candy. Bliski pokonania Scotta był Roger Yves-Bost - niestety bardzo ryzykowny najazd na jedną z przeszkód kosztował Francuza błąd w posatci odmowy skoku. Kosztowny dosłownie - zwycięzca konkursu - Scott Brash za zwycięstwo otrzymał ponad 180 tys. euro.

 

Wyniki LGCT Grand Prix Miami Beach 2015

  1. Scott Brash (GBR) & Hello Sanctos 0/0/0 38,57 s - video  wywiad
  2. Bassem Hassan Mohammed (QAT) & Palloubet d'Hallong 0/0/0 39,74 s - video
  3. Pieter Devos (BEL) & Candy  0/0/4 44,19 s - video
  4. Roger Yves-Bost (FRA) & Nippon d'Elle 0/0/5 47,33 s  - video

     ....

     13. Katherine Dinan (USA) & Stakorado 0/8

Pełne wyniki

LGCT Miami 2015

Scott Brash & Hello Sanctos w drodze na ceremonię dekoracji

 

LGCT Miami 2015 Scott Brash, Bassem Hasann Mohammed i Pieter DevosNajlepsza trójka konkursu Grand Prix - od lewej Bassem Hasann Mohammed, Scott Brash i Pieter Devos,
przed podium stoi burmistrz Miami - Philippe Levine

 

Pieter Devos & Candy

 Pieter Devos & Candy

 

/content/full/2acfc54b3c345f7a12707baaadf109ec.jpgWłaściciele Stakorado - Katherine & James Dinan

  

LGCT Miami Beach 2015: Bruce Springstin with daughter JessicaStrefa VIP - Bruce Springsteen z córką Jessicą

 

fot. Stefano Grasso/LGCT