LGCT Doha 2020: Daniel Deusser z biletem do Pragi!

Data publikacji: 2020-03-09
Daniel Deusser (GER) & Kiana van het Herdershof (Toulon x Lys De Darmen), fot. Stefano Grasso/LGCT


Wielkie otwarcie nowego sezonu Longines Global Champions Tour okazało się najszczęśliwsze dla Daniela Deussera (GER) – zawodnik wygrał konkurs Grand Prix, a tym samym jako pierwszy zapewnił sobie awans do prestiżowych zmagań LGCT Super Grand Prix, które odbędą się w ramach GC Prague Playoffs. Gospodarzem tego inauguracyjnego spotkania był ośrodek jeździecki Al Shaqab w Ad-Dausze (QAT), a wszystko rozstrzygnęło się w dniach od 5 do 7 marca. Wśród gości wydarzenia jak zwykle nie zabrakło członków katarskiej rodziny królewskiej! 


Publiczność podczas rozgrywania Grand PrixWyzwanie w postaci 5-gwiazdkowego Grand Prix (160 cm) podjęło 32 zawodników, ale 4 z nich zrezygnowało z dalszego udziału już podczas I nawrotu. Do rozgrywki dostało już tylko 7 bezbłędnych par, jednak tym razem najlepsi byli Daniel Deusser (GER) & 10-letnia klacz Killer Queen VDM (Eldorado vd Zeshoek – Derly Chin de Muze/For Pleasure), którzy nie dość, że nie popełnili żadnego błędu, to jeszcze uzyskali rewelacyjny czas. Tak Niemiec podsumował swój triumf: „Szczerze mówiąc, wciąż jestem oniemiały. [Killer Queen VDM] jest młoda, ma 10 lat, a sądzę, że właśnie wszystkim pokazała, że obecnie jest jednym z najlepszych koni na świecie. Celem wszystkich zawodników jest dostanie się do Super Grand Prix w Pradze, więc teraz już nie odczuwam aż takiej presji”. Wygrana w Grand Prix wiąże się z automatycznym awansem do SGP w stolicy Czech, dlatego Deusser może już odetchnąć z ulgą i spokojnie czekać na rozwój sytuacji, choć ten ambitny zawodnik z pewnością jeszcze zaznaczy swoją obecność podczas tego sezonu. Na 2. miejscu znaleźli się Nicola Philippaerts (BEL) & 10-letnia klacz Katanga v.h Dingeshof (Cardento 933 – Tabelle Dingeshof Z/Tornedo FCS), a na 3. pozycji uplasowali się Jérôme Guery (BEL) & 14-letni ogier Quel Homme de Hus (Quidam de Revel – P-Hawaii/Candillo). 


Daniel Deusser (GER) & Killer Queen VDM (Eldorado vd Zeshoek x For Pleasure)Nicola Philippaerts (BEL) & Katanga v.h Dingeshof (Cardento 933 x Tornedo FCS)Jérôme Guery (BEL) & Quel Homme de Hus (Quidam de Revel x Candillo)Wyniki pierwszej kwalifikacji LGCT

LGCT Grand Prix, Doha, 7 marca 

1. Daniel Deusser (GER) & Killer Queen VDM – 0/0; 42,54

2. Nicola Philippaerts (BEL) & Katanga v.h Dingeshof – 0/0; 44,08

3. Jérôme Guery (BEL) & Quel Homme de Hus – 0/0; 46,27

4. Marcus Ehning (GER) & Funky Fred – 0/4; 42,79

5. Niels Bruynseels (BEL) & Delux van T & L – 0/4; 44,31

6. Max Kühner (AUT) & Elektric Blue P – 0/4; 44,52

7. Titouan Schumacher (FRA) & Atome Z – 0/8; 42,98

Wyniki szczegółowe 

Lista startowa  


Podium LGCT Chyba najważniejszym elementem Longines Global Champions Tour jest ranking ogólny – każdy etap daje możliwość zebrania dodatkowych punktów, a marzeniem każdego zawodnika jest bycie na 1. miejscu zestawienia po ostatniej odsłonie zmagań. Obecny ranking nie jest zaskoczeniem – w tym momencie wszystko pokrywa się z wynikami GP, jednak następne etapy na pewno wprowadzą niemałe zamieszanie.


Ranking LGCT 2020

1. Daniel Deusser (GER) – 40 

2. Nicola Philippaerts (BEL) – 37 

3. Jérôme Guery (BEL) – 35

4. Marcus Ehning (GER) – 33

5. Niels Bruynseels (BEL) – 32

6. Max Kühner (AUT) – 31

7. Titouan Schumacher (FRA) – 30 

8. Jos Verlooy (BEL) – 29 

9. Denis Lynch (IRL) – 28 

10. Scott Brash (GBR) – 27 

Ranking szczegółowy


Szejk Joaan bin Hamad bin Khalifa Al Thani i najmłodsi uczestnicy LGCT Doha

Kolejne spotkanie w ramach Longines Global Champions Tour 2020 odbędzie się na innym kontynencie – tym razem gospodarzem rozgrywek będzie Meksyk (MEX), a zmagania wystartują już 26 marca. Pełny kalendarz LGCT 2020 jest dostępny TUTAJ.

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Stefano Grasso/LGCT, Al Shaqab