IO 2020 Tokio: Ważna decyzja w sprawie rozgrywania próby krosu!

Data publikacji: 2020-01-10
Paweł Spisak (POL) & Banderas fot. Dava Palej Timeless Photography
Paweł Spisak (POL) & Banderas


Lato w Tokio jest zwykle dość uciążliwe, dlatego wcześniej przeprowadzono odpowiednie testy, by w ten sposób wypracować takie zasady rozgrywania olimpijskiej próby terenowej, dzięki którym wszystkie startujące duety będą miały zapewnione dobre i wyrównane warunki. Na czym polegają zmiany? 


Igrzyska Olimpijskie odbędą się w dniach od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 r., czyli w okresie największych letnich upałów w Tokio – tutaj ta pora roku jest zwykle bardzo męcząca, a powodem są wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza i jeszcze gęstszy niż zwykle smog. Właśnie z tego względu przeprowadzono analizę, której celem było określenie najlepszych warunków do przeprowadzenia olimpijskiej próby terenowej, czyli części WKKW. Oficjalne badania wpływu tamtejszego klimatu na samopoczucie jeźdźców i koni odbyły się w trakcie sierpniowych zawodów Ready Steady Tokyo Equestrian Test, a wyznaczeni do tego eksperci kierowali się również zaleceniami przygotowanymi przez Komisję Weterynaryjną i Komisję WKKW


Po analizie danych podjęto decyzję o wyznaczeniu parametrów i określeniu zasad, które będą obowiązywały podczas IO w Tokio. Próba będzie nieco skrócona, tzn. zawodnicy będą mieli maksymalnie 8 min na pokonanie dystansu o długości 4500 m, a dodatkowo ustalono, że start krosu będzie zaplanowany między 7:30 a 8:00, by móc zakończyć tę część zawodów najpóźniej o 11:00 (oczywiście chodzi o to, by zdążyć przed wzrostem temperatury). Międzynarodowa Federacja Jeździecka zatwierdziła zmiany, by w ten sposób umożliwić startującym parom pokazanie się od jak najlepszej strony, lecz bez konieczności dodatkowego i obciążającego zmagania się z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. 


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography