Saudi Cup najwyżej dotowaną gonitwą świata!

Data publikacji: 2019-12-12
Tor Króla Abdulaziza w Rijadzie, fot. Saudi Cup
Właśnie tu odbędzie się najdroższy wyścig świata!Niedawno ogłoszono, że w przyszłym roku odbędzie się pierwsza edycja Saudi Cup, czyli najwyżej dotowanych wyścigów konnych świata, a szczegóły tego przedsięwzięcia przedstawił m.in. książę Bandar bin Khalid Al Faisal (prezes Jockey Club Of Saudi Arabia), który powiedział, że Arabia Saudyjska chce stać się wiodącym graczem na światowej scenie gonitw. Przewidywana pula nagród przyprawia o zawrót głowy! 


Tor Króla Abdulaziza w RijadzieNajpopularniejszym sportem w Arabii Saudyjskiej jest piłka nożna, jednak organizator liczy na to, że taka gonitwa spowoduje wzrost zainteresowania sportami konnymi w kraju. Trzeba też pamiętać o tutejszej długoletniej tradycji wyścigów konnych – wszystko zaczęło się w 1965 r., kiedy to założono Jockey Club Of Saudi Arabia (wówczas gonitwy rozgrywano na dwóch torach: od października do marca w Rijadzie, a od czerwca do września w At-Taif). Dziś liczby są imponujące – tylko w sezonie 2018/2019 odbyło się tu ok. 635 wyścigów ze średnią nagród w wysokości 30 tys. dolarów. Poza tym w całej Arabii trenuje się ponad 9 tys. folblutów, hodowla tej rasy liczy ok. 5 tys. klaczy i 390 zarejestrowanych ogierów, dzięki czemu każdego roku na świat przychodzi ok. 2 tys. źrebiąt. 


Zapowiedź Saudi Cup 2020Organizator już teraz zachęca do przyjechania na wyścig, by na własne oczy zobaczyć najdroższą gonitwę świata, ale też docenić walory turystyczne Arabii Saudyjskiej. Ile wyniesie pula nagród? Do 2018 r. rekordzistą był wyścig Pegasus Cup na Florydzie (16 mln dolarów), jednak w kolejnym roku zdecydowano o rozdzieleniu pieniędzy pomiędzy dwie gonitwy. Wówczas najwyżej dotowaną imprezą ogłoszono Dubai World Cup (12 mln dolarów). W przypadku Saudi Cup trzeba będzie długo czekać na pobicie rekordu, ponieważ pula nagród wyniesie… 20 mln dolarów! 


Tor w Rijadzie powstał w 2003 r., do dziś jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typuDługo zastanawiano się nad wyznaczeniem daty, jednak ostatecznie wybrano taką, by nie pokrywała się z innymi ważnymi gonitwami. Saudi Cup odbędzie się 29 lutego 2020 r. na Torze Króla Abdulaziza w Rijadzie, a pula nagród zostanie podzielona w ten sposób: 1. miejsce – 10 mln dolarów, 2. miejsce – 3,5 mln dolarów, 3. miejsce – 2 mln dolarów, 4. miejsce – 1,5 mln dolarów, 5. miejsce – 1 mln dolarów, 6. miejsce – 600 tys. dolarów, 7. miejsce – 500 tys. dolarów, 8. miejsce – 400 tys. dolarów, 9. miejsce – 300 tys. dolarów, 10. miejsce – 200 tys. dolarów. Dystans wyniesie 1800 m, a automatyczne prawo do startu otrzymają np. wszystkie duety z podium zawodów Pegasus World Cup


Jeden z plakatów promujących Saudi CupŚwiatowy kalendarz wyścigów konnych jest imponujący, wystarczy wymienić tylko kilka najważniejszych gonitw, czyli m.in. Dubai World Cup, Hong Kong Cup, Breeders Cup, Melbourne Cup oraz Prix de l’Arc de Triomphe. Saudi Cup jest obecnie liderem pod kątem finansowym, ale czy dostanie się grona najbardziej prestiżowych imprez tego typu? Odpowiedź przyniesie pierwsza edycja! tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Saudi Cup