Mistrzostwa Europy Rotterdam 2019: Martin Fuchs (SUI) & Clooney 51 ze złotem!

Data publikacji: 2019-08-25
Martin Fuchs (SUI) & Clooney 51, fot. Dean Mouhtaropoulos/Getty Images for FEI
Martin Fuchs (SUI) & Clooney 51 (Cornet Obolensky – Fraulein vom Moor/Ferragamo)Koniec panowania Pedera Fredricsona (SWE), dotychczasowego mistrza Europy w skokach przez przeszkody (podsumowanie ME 2017 jest dostępne
TUTAJ)! Tegoroczne zmagania FEI European Championship 2019 (19-25 sierpnia, więcej informacji o zawodach można znaleźć TUTAJ) dobiegły już końca, a 25 sierpnia w końcu poznaliśmy nazwisko nowego króla europejskich skoczków – został nim Martin Fuchs (SUI). Warto wspomnieć również o wysokim miejscu zajętym przez konia polskiej hodowli, a także o… incydencie, do którego doszło podczas przejazdu Marka Houtzagera (NED).


Skoczkowie na podium w RotterdamieSkoczkowie rywalizowali na terenie parku Kralingse Bos w Rotterdamie (NED), a na starcie zobaczyliśmy aż 70 zawodników. Każdy z nich marzył o złocie, co na tym poziomie nie mogło być zbyt proste do zrealizowania – zadbał o to gospodarz toru Louis Konickx (NED).


Fuchs, Maher & Verlooy – walka o złoto Kolejne rundy wyłoniły zwycięzcę, czyli Martina Fuchsa (SUI), który wystartował wraz z 13-letnim wałachem Clooney 51 (Cornet Obolensky – Fraulein vom Moor/Ferragamo). W 2018 r. duet wywalczył srebro podczas Światowych Igrzysk Jeździeckich (podsumowanie jest dostępne
TUTAJ), a w kwietniu tego roku zajął 2. miejsce w finale FEI Jumping World Cup™ (relacja jest dostępna TUTAJ). To właśnie z tego powodu nowy mistrz Europy „obawiał się” zdobycia tytułu wicemistrza: „Wszystko wskazywało na to, że znowu zajmę 2. miejsce; przez ostatnie 2 lata Ben [Maher] był świetny, szczególnie na tych mistrzostwach nie sądziłem, że go pokonam albo że on popełni błąd, ale oczywiście zwycięstwo bardzo mnie cieszy, w końcu nie mam zaledwie srebra!”.


Zwycięski przejazd Martina Fuchsa (SUI) & wał. Clooney 51 (Cornet Obolensky – Fraulein vom Moor/Ferragamo)Tym razem na 2. miejscu znalazł się wspomniany Ben Maher (GBR) & 10-letni wałach Explosion W (Chacco Blue – Untouchable/Baloubet du Rouet), a na 3. pozycji uplasował się Jos Verlooy (BEL) & 11-letni wałach Igor (Emerald van't Ruytershof – Tinica/Nabab de Reve) – wymienieni zawodnicy zdobyli też medale w zmaganiach drużynowych, Brytyjczyk wywalczył brąz, natomiast Belg złoto (podsumowanie można zobaczyć
TUTAJ). Polskich miłośników skoków z pewnością ucieszy to, że wyhodowany w SK Liszkowo 11-letni MJT Nevados S (Calvados Z – Nestia S/Romualdo) wywalczył 9. miejsce – dodajmy, że ogiera dosiadał Gregory Wathelet (BEL)!


Martin Fuchs (SUI) & 13-letni wałach Clooney 51 (Cornet Obolensky – Fraulein vom Moor/Ferragamo)


Ben Maher (GBR) & 10-letni wałach Explosion W (Chacco Blue – Untouchable/Baloubet du Rouet)


Jos Verlooy (BEL) & 11-letni wałach Igor (Emerald van't Ruytershof – Tinica/Nabab de Reve)
Longines FEI Jumping European Championship

Individual Final

1. Martin Fuchs (SUI) & Clooney 51 – 4,46

2. Ben Maher (GBR) & Explosion W – 4,62 

3. Jos Verlooy (BEL) & Igor – 6,68

4. Simone Blum (GER) & DSP Alice – 10,21

5. Marcus Ehning (GER) & Comme Il Faut – 10,56

6. Henrik von Eckermann (SWE) & Toveks Mary Lou – 11,56

7. Peder Fredricson (SWE) & H&M All In – 12,00

8. Marc Houtzager (NED) & Sterrehof's Calimero – 12,20

9. Gregory Wathelet (BEL) & MJT Nevados S – 12,63 

10. Holly Smith (GBR) & Hearts Destiny – 13,68 

11. Antonio Matos Almeida (POR) & Volver de la Vigne – 21,00 

Wyniki 

Plan toru 

Lista startowa (runda A) 

Lista startowa (runda B)


Martin Fuchs (SUI) – nowy mistrz Europy w skokach przez przeszkody! Podczas przejazdu Marka Houtzagera (NED) & 12-letniego wałacha Sterrehof's Calimero (Quidam de Revel – Maifa/Libero H) doszło do incydentu –  na parkurze pojawili się aktywiści z Vegan Strike Group, co można zobaczyć na poniższym filmiku. Na nagraniu wyraźnie widać kobietę z plakatem w rękach, która biega pomiędzy przeszkodami, po pewnym czasie słychać też, że publiczność zaczęła buczeć i gwizdać. Na szczęście nie doszło do zderzenia ze skupionym na skokach koniem, a aktywiści zostali złapani i wyprowadzeni. Pomimo wszystko zawodnik nie przerwał swojego startu, za co później nagrodzono go gromkimi brawami – w takiej sytuacji nie każdy byłby w stanie utrzymać nerwy (i konia!) na wodzy. Para nie popełniła żadnego błędu, jednak przekroczyła normę czasu, ale ze względu na incydent sędziowie zdecydowali o wycofaniu naliczonej kary. 


Wtargnięcie aktywistów podczas występu Marca Houtzagera (NED) & Sterrehof's Calimero (Quidam de Revel – Maifa/Libero H)

Martin Fuchs (SUI) będzie mógł cieszyć się tytułem mistrza Europy przez 2 lata – potem odbędą się kolejne Mistrzostwa, których już nie możemy się doczekać! Więcej o nowej lokalizacji, na którą wszyscy czekamy można znaleźć  TUTAJ.
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dean Mouhtaropoulos/Getty Images for FEI,  FEI/Liz Gregg


Konie - zobacz rodowody

Clooney 51

Explosion W

MJT Nevados ex Nevados S