Snow Polo World Cup St Moritz 2015

Data publikacji: 2015-01-16
Polo St Moritz C.Sonderegger
 fot. Christof Sonderegger

 

Od 30 lat na początku każdego roku, na zamarzniętym jeziorze St Moritz w Szwajcarii, rozgrywane są najbardziej znane i widowiskowe zawody polo - Snow Polo St Moritz. Jest to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami - rokrocznie śledzi je "na żywo" ok. 15 000 widzów! Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się w dniach 29-31 stycznia.

 

Historia Snow Polo World Cup St Moritz 

Polo to prawdopdobnie najstarsza jeździecka konkurencja. Jej początki datuje się na I w. p.n.e., to właśnie wtedy w antycznej Persji (Bliski Wschód) rozegrano pierwsze mecze. Do Szwajcarii polo dotarło około 1899 roku, kiedy to Anglicy wybudowali tutaj pierwsze boisko do gry. W 1959 roku, powstał St Moritz Polo Club i przez kolejne 5 lat, latem rozgrywano turnieje polo. 

 

 fot. Christof Sonderegger

 

Pierwsze międzynarodowe zawody na zamarzniętej tafli jeziora St Moritz rozegrano w 1985 roku. Wcześniej polo rozgrywano wyłącznie na trawie. Od tego czasu sporo się zmieniło - obecnie zawody polo na śniegu są rozgrywane na całym świecie m.in. w Aspen (USA), Cortinie (Włochy), a także w Polsce w Zakopanym, mimo to szwajcarskie zawody wciąż są tymi najbardziej prestżowymi.

 

Snow Polo World Cup 2015

Tegoroczna edycja Snow Polo World Cup St Moritz odbędzie się w ostatni weekend stycznia. Podobnie jak w ubiegłych latach o prestiżowe Cartier Trophy powalczą cztery drużyny. Najważniejsze mecze zostaną rozegrane w niedzielę, 31 stycznia.

 

The Cradle of Snow Polo - oficjalny trailer zawodów w St Moritz

 

fot. Andy Mettler

 

St. Moritz - kolebka sportów zimowych

Szwajcarskie St. Moritz położone jest na wysokości 1800 m.n.p.m. i ma nieco ponad 5000 mieszkańców. Ze względu na swoje niezwykłe położenie od wielu lat słynie z wspaniałych warunków do uprawiania sportów zimowych. Sezon 2014/2015 jest jubileuszowym, 150 sezonem turystyki zimowej. To kolejny powód, dla którego tegoroczne zawody Snow Polo World Cup St Moritz będą wyjątkowe. Specjalnie z tej okazji powstał flm dokumentujący 150 lat historii rozwoju sportów i turystyki zimowej:

 

 

Polo St Moritz fot. Christof Sondregger

fot. Christof Sonderegger

 

źródło: materiały prasowe, snowpolo-stmoritz.com, fotografie: swiss-image.ch

 

Inspiracje

Facebook

Instagram