Olympia International Horse Show 16-22.12.2014, Londyn: Świąteczna potęga skoku

Data publikacji: 2014-12-20
Olympia 2014 Potęga skoku - tło David Simpson
David Simpson i Ricci Rich, fot. Kit Houghton/FEI

 

Konkurs potęgi skoku rozgrywany w hali Olympia jest jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego typu na świecie. W tym roku na starcie The Alltech Christmas Puissance stanęło 12 zawodników. Wśród nich znalazł się m.in. ubiegłoroczny tryumfator, Luca Maria Moneta (ITA), którego mieliśmy okazję podziwiać w trakcie tegorocznej Cavaliady Poznań.

Tegoroczny konkurs był długi - rozegrano cztery rozgrywki, w ostatnich z nich mur miał wysokość aż 220 cm. Do tej ostatniej dogrywki dotrwała dwójka zawodników - Irlandczyk David Simpson startujący na koniu Ricci Rich i Belgijka Karline de Brabander dosiadająca ogiera Fantomas de Muze. Na czysto, najwyższą wysokość, pokonał jedynie Irlandczyk. Trzeba jednak dodać, że Fantomas de Muze prawdopdobnie również poradziłby sobie z tą wysokością, jednak amazonka podyktowała mu odrobinę zbyt dalekie miejsce odbicia. Najlepszy koń tegorocznej potęgi siwy, masywny Ricci Rich to specjalista w tego typu konkursach - w 2011 zwyciężył w tym samym konkursie. Wtedy jechał na nim Brytyjczyk - Guy Williams.

 

Olympia 2014 Potęga skoku David Simpson i Ricci Rich fot. Kit HoughtonNajlepszych zawodników konkursu potęgi skoku dekorowała Księżna Kornwalii - Kamila

 

David Simpson na gorąco komentował "moment lądowania jest ekscytujący, (...) to wielkie szczęście, że mogłem dosiadać tego konia - nie znam lepszego konia do tego typu konkursów, ze względu na wspaniałą atmosferę mogę śmiało powiedzieć, że to zwycięstwo to jeden z najwspanialszych momentów mojej kariery sprotowej. Chyba każdy marzy, aby pierwsze ważniejsze zwycięstwo miało miejsce właśnie tutaj, w Olympii."

Z wielkim entuzjazmem, o swoim wyniku opowiadała także Karline de Brabander. Belgijka jest córką jednego z najlepszych hodowców nie tylko w Belgii, ale i na całym świecie. Jednym z jego wychowanków jest właśnie jej wierzchowiec, Fantomas de Muze - potomek wspaniałych ogierów, które odnosiły sukcesy startując pod Marcusem Ehningiem - Sandro Boy i For Pleasure. 

"W trakcie konkursu powtarzałam swojemu koniowi, że jesteśmy tutaj tylko dla zabawy, wspomina Karline. Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się zajść tak daleko. To dopiero mój trzeci konkurs potęgi skoku i osiągnięty wynik (215 cm - przyp. red.) jest najlepszy w mojej karierze. Moi rodzice byli przekonani, że jestem niezadowolona, ponieważ przyjechałam do Anglii z tylko jednym koniem, ale dla mnie start tutaj to spełnienie marzeń."

Wyniki

 

źródło: olympiahorseshow.com, fot. David Simpson i Ricci Rich, fot. Kit Houghton/FEI

 

Inspiracje

Facebook

Instagram