Zmarł Tim Stockdale

Data publikacji: 2018-11-15
Tim Stockdale & Fleur de L'Aube (Furusiyya FEI Nations Cup Jumping Hickstead 2016)

 

14 listopada po krótkiej chorobie zmarł Tim Stockdale – świetny skoczek, ekspert ds. jeździectwa, powszechnie szanowany trener i jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób z brytyjskiego środowiska jeździeckiego.

 

Wielkie zwycięstwo Tima Stockdale'a na King George V Gold Cup w Hickstead (2010)
 

 

Tim Stockdale urodził się 12 sierpnia 1964 r. w Worksop (GBR). Jeździł konno już od 7. roku życia, a za jego późniejsze szkolenie byli odpowiedzialni Mike Saywell i Graham Fletcher (brytyjscy olimpijczycy). W 1988 r. po raz pierwszy wziął udział w konkursie na poziomie międzynarodowym, co było początkiem jego wspaniałej kariery. W późniejszych latach brał udział w m.in. Światowych Igrzyskach Jeździeckich (2002), Mistrzostwach Europy, Igrzyskach Olimpijskich (Pekin 2008), a na jego koncie było także ponad 50 startów w ramach Pucharu Narodów. Bardzo często zwyciężał, ale za swój największy sukces uważał wygraną na King George V Gold Cup w Hickstead (2010). W okresie tego triumfu był u szczytu kariery, jednak los już szykował dla niego „niespodziankę”. W 2011 r. spadł z konia podczas treningu, co zakończyło się złamaniem 3 kręgów szyjnych. Wszyscy uznali, że to definitywny koniec kariery Stockdale’a. Zawodnik powrócił do pełnego zdrowia w zaledwie 9 miesięcy (!) – wszystko dzięki Jego determinacji, z której był znany.

 

W swoim kraju Brytyjczyk był bardzo popularny – nawet wśród osób, które na co dzień nie interesują się hipiką. Wszystko dzięki temu, że od lat zapraszano go do telewizji BBC (występował tam jako ekspert ds. jeździectwa), a w 2006 r. wziął udział w reality show Only Fools on Horses, gdzie trenował uczestniczących w programie celebrytów. Był też autorem książek i 3-częściowego filmu szkoleniowego Successful Showjumping With Tim StockdaleBrytyjska Federacja Jeździecka nagrodziła Go medalem za wyjątkowe zasługi dla jeździectwa.

 

We wrześniu br. zdiagnozowano u niego raka żołądka. Dokładnie w tym samym miesiącu wziął udział w zawodach, które okazały się tymi ostatnimi… John Roche, dyr. ds. skoków FEI: „Wraz z odejściem Tima Stockdale'a całe jeździectwo utraciło wybitnego ambasadora i przyjaciela. Wiadomość o Jego śmierci jest dla nas szokująca. Tim był prawdziwym jeźdźcem i wspaniałym zawodnikiem. Nigdy nie utracił swojego zamiłowania do sportu, całkiem niedawno brał udział w międzynarodowych zawodach [chodzi o CSI2* w Moorsele]”.

 

Tima postrzegano nie tylko jako świetnego jeźdźca czy trenera – wszyscy, którzy mieli okazję Go poznać, od razu dostrzegali, że jest po prostu dobrym człowiekiem. Wyróżniał się życzliwością, szczerym uśmiechem, poczuciem humoru oraz pozytywnym podejściem do życia. Clare Balding, prezenterka BBC: „Tim był świetnym skoczkiem, wspaniałym trenerem, cudownym kolegą z pracy, a także ciepłym, zabawnym i niezwykle wspierającym człowiekiem”.

 

Tim Stockdale zmarł w Hospicjum Cynthii Spencer w Northampton w otoczeniu najbliższych – byli przy nim synowie Joseph i Mark oraz żona Laura. Pogrzeb odbędzie się w Northamptonshire i będzie miał charakter prywatny, przeznaczony tylko dla rodziny. Pozostali będą mogli oddać hołd zawodnikowi podczas uroczystości pożegnalnej, która odbędzie się w późniejszym terminie.

 

 

 

 

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. FEI/Sebastian Oakley