Ogier Fazza Al Khalediah zwycięzcą gonitwy Qatar Arabian World Cup G1

Data publikacji: 2018-10-08
Fazza Al Khalediah zwycięzcą gonitwy Qatar Arabian World Cup

 

Trenowany w Polsce Fazza Al Khalediah (Jalnar Al Khalidiah – Assma Al Khalediah/Amer) wygrał Qatar Arabian World Cup, najbardziej prestiżową gonitwę arabów na świecie. To wielki sukces Michała Borkowskiego, trenera ogiera!

 

Pierantonio Convertino & Fazza Al Khalediah na Qatar Arabian World Cup 2018

 

4-letni ogier urodził się we Francji, w jego drzewie genealogicznym nie znajdziemy polskich przodków, a właścicielem konia jest Polska AKF Sp. z o.o., należąca do stadniny Al Khalediah (Arabia Saudyjska). Brak polskich akcentów w pochodzeniu nie jest tu jednak istotny, bowiem najbardziej liczy się miejsce, w którym odbywają się treningi (a nie np. narodowość trenera czy właściciela konia). Fazza Al Khalediah był trenowany we Wrocławiu, stąd można mówić o sukcesie Polski.

 

Wyścig Qatar Arabian World Cup odbył się 7 października (niedziela) w Paryżu na słynnym hipodromie Longchamp w Lasku Bulońskim, a pula nagród była imponująca – wyniosła aż 1 mln euro! Fazza Al Khalediah & Pierantonio Convertino (Włoch, który na co dzień startuje we Francji) wywalczyli główną nagrodę, czym zaskoczyli wszystkich obecnych. Warto zaznaczyć, że gonitwa odbywała się na dystansie 2000 metrów, a na trybunach zgromadziło się około stu tysięcy osób! Poniżej można zobaczyć jej przebieg:

 

Qatar Arabian World Cup 2018

 

Katarczycy z pewnością liczyli na wygraną „swojego” konia, ponieważ to oni są sponsorami Qatar Arabian World Cup. W tym roku ogier Fazza Al Khalediah wygrał wyścig w Mediolanie, co było jego pierwszym występem na zawodach międzynarodowych. Ta gonitwa nie jest jednak na tyle prestiżowa, by rozsławiła ogiera – zmienił to dopiero Paryż. Łącznie Fazza Al Khalediah wziął udział w 11 wyścigach, z czego 10 zakończył zwycięstwem, a 1 zajęciem 2. miejsca. Występował również w Polsce (np. we Wrocławiu czy Warszawie) – wtedy dosiadała go Natalia Hendzel.

 

 

Michałowi Borkowskiemu składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

 

fot. materiały prasowe Qatar Racing Equestrian Club, tekst i opracowanie: equista.pl
 

 

Konie - zobacz rodowody

Fazza Al Khalediah