IO Rio 2016: Za kulisami - w trosce o końskie zdrowie

Data publikacji: 2016-08-09
Karetka dla koni fot. Arnd Bronkhorst/FEI

 

Konie to szczególnie wrażliwi sportowcy. Nad ich dobrym samopoczuciem podczas IO Rio 2016 czuwają zastępy ludzi - luzacy, zawodnicy oraz weterynarze. W trosce o zdrowie końskich atletów, na terenie kompleksu jeździeckiego - Deodoro powstała również specjalna, nowoczesna klinika. Na powierzchni 1000 metrów kwadratowych, znalazły się m.in. laboratorium, sala operacyjna, boksy pooperacyjne, oraz specjalne boksy dla koni poddawanych leczeniu. Nad sprawnym działaniem kliniki czuwa ok. 130 osób - lekarze weterynarii i technicy, specjaliści z całego świata.

W trakcie rozgrywania konkurencji jeździeckich "w pogotowiu" znajduje się także 9 specjalnych ambulansów, którymi w każdej chwili można przewieźć kontuzjowanego czy chorego konia. 

 

 

Sala operacyjna kompleksu Deodoro 

 

 

Ze względu na wysokie temperatury panujące w Rio organizatorzy szacują, że codziennie, do chłodzenia koni wykorzystywane jest ok 46 000 litrów wody i około 400 kg lodu! Do szybkiego i efektywnego obniżania temperatury po wczorajszym krosie wykorzystywano specjalne wiatraki, które wprawiały w ruch nie powietrze ale wodę!

 

Specjalnie wiatraki przynosiły ulgę nie tylko koniom, ale również jeźdźcom
fot. FEI/Richard Juilliart

 

 

fot. Arnd Bronkhorst/materiały prasowe FEI