Puchar Świata 2015/2016: Niespodzianka w Lipsku

Data publikacji: 2016-01-20
Niklas Krieg & Carella fot. Karl-Heinz Frieler/FEI
Niklas Krieg & Carella podczas dekoracji 

 

Od 14 do 17 stycznia w Lipsku odbywały się międzynarodowe zawody jeździeckie Partner Pferd. W ich ramach rozegrano m.in. kolejne konkursy kwalifikacyjne PŚ w trzech konkurencjach - skokach przez przeszkody, woltyżerce i powożeniu zaprzęgami czterokonnymi. Krótką relację z zawodów CSI5*-W prezentujemy poniżej. 

 

Puchar Świata 

Do najważniejszego konkursu CSI5*-W przystąpiło 40 zawodników. Aż 14 z nich nie miało błędów w podstawowym parkurze i zdołało awansować do rozgrywki. Zwycięzcą, niespodziewanie, okazał się młody reprezentant Niemiec - Niklas Krieg startujący na klaczy Carella. Dla 22-latka jest to pierwszy poważny seniorski sukces. Wcześniej, startując na tej samej klaczy, wraz z drużyną niemiecką sięgnął po złoty (2014) i srebrny (2015) medal Mistzrostw Europy Młodych Jeźdźców. 

Drugie miejsce wywalczył Denis Lynch na All Star, a trzecie Harrie Smolders na Don VHP Z. W rozgrywce najszybszy był Wicemistrz Europy 2015 - Gregory Wathelet, niestety nie ustrzegł się on zrzutki zajął "dopiero" czwarte miejsce. 

 

Niklas Krieg & Carella

 

The Longines FEI World Cup, Lipsk 17.01.2016

  1. Niklas Krieg (GER) & Carella - 0/0, 38,04 s
  2. Denis Lynch (IRL) & All Star - 0/0, 41,04 s
  3. Harrie Smolders (NED) & Don VHP Z - 0/0, 46,85 s
  4. Gregory Wathelet (BEL) & Eldorado van het Vijverhof - 0/4, 37,81 s
  5. Olivier Philippaerts (BEL) & H&M Legend of Love - 0/4, 37,89 s
  6. Sergio Alvarez Moya (ESP) & Carlo - 0/4, 37,99 s

 

Denis Lynch & All Star 

 

Harrie Smolders (NED) & Don VHP Z

 

W klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi Christian Ahlmann (GER), który wprawdzie w bieżącym sezonie startował tylko w 5 konkursach kwalifikacyjnych, ale aż trzy wygrał. Drugie miejsce zajmuje Simon Delestre (FRA), a trzecie Harrie Smolders (NED)

 

Polacy w Lipsku 

W Lipsku, obok zawodników ze światowej czołówki startowało czworo Polaków. Jarosław Skrzyczyński wystartował na trzech koniach - Crazy Quick, Ares i Quintella, Mściwoj Kiecoń uzyskał prawo startów w konkursach rundy 145 cm, w której dosiadał klaczy Urbane, Paweł Jurkowski występował w konkursach krajowych oraz w "barierach" na For Me i Contre Attaque, a młodziutka Dalia Lehmann rywalizowała w Średniej Rundzie zawodów SPOOKS Amateur Thropy. 

Najlepsze rezultaty osiągnął Jarosław Skrzyczyński na Quintelli - przez dni jeździł równo i w finale zajął wysokie, siódme miejsce. Mistrz Polski 2014-2015 zakwalifikował się także do konkursu PŚ. Paweł Jurkowski był trzeci w konkursie barier, a Dalia Lehmann na Quitoki miała dwa bezbłędne przejazdy w konkursach 125 cm. 

Gratulujemy!

 

fot. Karl Franz-Hieler/FEI