Zmagania Longines EEF Nations Cup Series w Drammen (1-4 czerwca) zakończyły się wygraną Holendrów, lecz na czele rankingu i tak znaleźli się Polacy, którzy jednocześnie zapewnili sobie awans do półfinału sezonu! Stało się tak, ponieważ podczas tego etapu o punkty mogły walczyć jedynie kraje z Regionu Północnego, a Polska uzyskała tu najlepszy wynik ze wszystkich uczestników. Jak wyglądał przebieg samego konkursu?
Norweską odsłonę konkursu Longines EEF Nations Cup Series przeprowadzono w piątek (2 czerwca), a na starcie zaprezentowały się ekipy z 11 państw. O punkty do rankingu mogły walczyć jedynie kraje należące do Regionu Północnego (Dania, Finlandia, Litwa, Norwegia – gospodarz, Szwecja i Polska), natomiast pozostałe (Belgia, Francja, Holandia, Irlandia i USA) mogły skorzystać z możliwości sprawdzenia się w konkursie na takim poziomie. W I nawrocie Polacy szybko zapewnili sobie bardzo komfortową sytuację – bezbłędne przejazdy w wykonaniu Dawida Kubiaka (POL) & 14-letniego ogiera Estoril Fortuna (Harley – Varea Fortuna/Indoctro), Tomasza Miśkiewicza (POL) & 9-letniej klaczy Stakkato Lazar (Stakkato Gold – Carmen S/Cancoon) oraz Marka Wacławika (POL) & 11-letniego wałacha Kathmandau (Zinedine – Kleopatra/Samurai M) sprawiły, że Adam Grzegorzewski (POL) & 10-letni wałach Issem (Quality Time TN – Elle/Clinton) już nawet nie musieli wyjeżdżać na parkur. W II nawrocie niestety pojawiły się błędy, lecz nawet one pozwoliły zająć Polakom 3. miejsce, najwyższe spośród państw z Regionu Północnego. W tym momencie ranking przedstawia się następująco: Polska (190 pkt), Dania (180 pkt), Szwecja (160 pkt), Litwa (135 pkt), Finlandia (130 pkt) i Norwegia (115 pkt). O podziale miejsc w konkursie podstawowym zdecydowała rozgrywka, w której najlepszy wynik uzyskał duet z Holandii, a o oczko niżej znalazła się para z Irlandii.
Jak Polacy ocenili swój udział w konkursie? Tak opisał to Dawid Kubiak (POL): Jesteśmy bardzo zadowoleni, ale jest niedosyt. Naprawdę można było powalczyć o zwycięstwo. Gdy oglądaliśmy parkur, to wydawało się, że jak na ten poziom to jest naprawdę dosyć techniczny i dostatecznie wysoki. Ale naprawdę przyjechało dużo dobrych koni, więc było bardzo dużo czystych przejazdów, szczególnie w pierwszym nawrocie. W drugim było już więcej błędów i to u wszystkich, nie tylko u nas. To był dobry parkur, choć uważam, że norma czasu była za łatwa. Dużo by się zmieniło, gdyby organizatorzy ją skrócili. Warto też przytoczyć wypowiedź Jana Vinckiera, szefa polskiej ekipy: Cieszę się, że objęliśmy prowadzenie w rankingu i tym samym awansowaliśmy do półfinału jako liderzy regionu północnego. Mam już w głowie pewien plan, kogo chciałbym zabrać do Deauville, ale poczekam jeszcze kilka dni z jego ogłoszeniem. Przyjrzę się jeszcze w tym tygodniu kilku jeźdźcom, żeby zobaczyć, kto jest w najlepszej formie i wtedy podejmę ostateczną decyzję.
LONGINES EEF SERIES 2023 – DRAMMEN
1. Holandia – 0/4/0
Henk Frederiks (NED) & Impian D – 0/(8)
Mark Martens (NED) & Kinmar Quality Hero – (4)/0
Tani Joosten (NED) & Galdal me – 0/4
Eric Ten Cate (NED) & Incredible – 0/0/0
2. Irlandia – 0/4/0
Matt Garrigan (IRL) & Quantum Robin V – 0/0/0
Nano Healy (IRL) & Oak Grove's Americana – (24)/(12)
Diarmuid Howley (IRL) & Uriga VA – 0/4
Conor Drain (IRL) & Imagine – 0/0
3. Polska – 0/8
Dawid Kubiak (POL) & Estoril Fortuna – 0/0
Tomasz Miśkiewicz (POL) & Stakkato Lazar – 0/4
Marek Wacławik (POL) & Kathmandau – 0/4
Adam Grzegorzewski (POL) & Issem – (DNS)/(4)
4. Szwecja – 8
5. Dania – 8
6. Finlandia – 12
7. Francja – 12
8. Norwegia – 12
9. Belgia – 16
10. USA – 16
11. Litwa – 20
Lista startowa: I runda, II runda
Plan toru
Stawką konkursu Longines EEF Nations Cup Series w Drammen była możliwość zdobycia awansu do półfinału w Deauville (22-25 czerwca), co wywalczyły następujące kraje: Polska, Dania, Szwecja, Litwa i Finlandia. Nieco wcześniej odbędzie się jeszcze ostatni etap podstawowy, którego gospodarzem będzie Bratysława (8-11 czerwca).