EQUUS Film Festival: Program i opisy przykładowych filmów

Data publikacji: 2018-09-12
Fragment plakatu promującego film Stronghold of Resistance: Sable Island and Her Legendary Horses

 

Tegoroczna edycja EQUUS Film Festival odbędzie się w ramach FEI World Equestrian Games™ Tryon 2018 (11-23 września). Jakie filmy przygotowali organizatorzy? Wśród propozycji każdy znajdzie coś dla siebie, a w planie jest również pokaz filmu polskiej produkcji!

 

Oficjalny plakat EQUUS Film Festival

 

Publiczność będzie mogła zobaczyć ponad 100 filmów o tematyce jeździeckiej – program obejmuje inspirujące  m.in. dokumenty, biografie czy filmy familijne. Pokazy będą się odbywały w The World Equine Expo™ na terenie Tryon International Equestrian Center w Mill Spring (więcej o tym miejscu pisaliśmy TUTAJ). Pełny program można zobaczyć TUTAJ, a poniżej prezentujemy krótkie opisy wybranych filmów:

 

PROGRAM EQUUS FILM FESTIVAL – PRZYKŁADOWE FILMY

 

12 WRZEŚNIA (środa) – Down the Fence (94 min)

Film przedstawia historię trenerów koni, którzy co roku wybierają się do Reno w stanie Nevada, by wziąć udział w jednych z najtrudniejszych mistrzostwach na świecie. Dla trenerów wygrana oznacza zdobycie środków finansowych, dzięki którym utrzymają domy i rodziny, a także zakupią roczny zapas siana dla koni. Dla świata jest to przedłużenie istnienia tradycyjnego stylu vaquero, który pojawił się tu wraz z przybyciem Hiszpanów.

 

Down the Fence (zwiastun)

 

13 WRZEŚNIA (czwartek) – Floating Horses: The Life of Casey Tibbs (94 min)

Gdy Casey Tibbs w 1942 r. skończył 13 lat, postanowił wynieść się ze swojego domu. Powodem było to, że jego ojciec pogardzał rodeo, a właśnie to było największą pasją Caseya. Z czasem chłopak wyrósł na najsłynniejszego amerykańskiego kowboja, a choć wychodząc z domu nie miał nic, dorobił się ogromnej fortuny i zdobył mnóstwo tytułów (jak chociażby 9 razy został mistrzem świata). Film jest biografią tej niezwykłej postaci.

 

Floating Horses: The Life of Casey Tibbs (zwiastun)

 

14 WRZEŚNIA (piątek) – The Story of Totilas (83 min)

Obecnie 18-letni Totilas (Gribaldi – Lominka/Glendale) jest jednym z najpopularniejszych koni na świecie, który swego czasu nie miał sobie równych w dyscyplinie ujeżdżenia. Kary ogier rasy KWPN i jeździec Edward Gal (NED) podbili serca milionów miłośników jeździectwa, gdy m.in. trzykrotnie sięgnęli po tytuły zdobyte w ramach FEI World Equestrian Games™ czy ustanowili wiele rekordów na zawodach w Lexington. Film przedstawia historię i pasmo sukcesów tego niezwykłego konia.

 

15 WRZEŚNIA (sobota) – Healing with Horses (17 min)

Dokument o lokalnej akcji z globalnym przekazem – film ukazuje konie użytkowane w woltyżerce, które pomagają ludziom w ich procesie leczenia.

 

Healing with Horses (cały film)

 

16 WRZEŚNIA (niedziela) – All the Wild Horses (90 min)

Widz podąża za 5 zawodnikami z USA, Kanady, Południowej Afryki, Irlandii i Wielkiej Brytanii, którzy biorą udział w wyścigu Mongol Derby na terenie Mongolii. To najdłuższy (ponad 1000 km) i najtrudniejszy rajd świata – jeźdźcy poruszają się po stepach, a wymiana koni następuje co 40 km.

 

All the Wild Horses (zwiastun)

 

17 WRZEŚNIA – Stronghold of Resistance: Sable Island and Her Legendary Horses (4 min)

Ten krótki film zabiera widzów na wyspę, której jedynymi stałymi mieszkańcami są… dzikie konie. Mowa o Sable Island na Oceanie Atlantyckim – ta piaszczysta wyspa ma mniej więcej 50 km długości i 3 km szerokości, a panujące warunki (wyspa stale się przemieszcza, a wszystkie sztucznie posadzone drzewa szybko uschły) nie sprzyjają temu, by człowiek mógł tu zamieszkać na dłużej. Co innego tutejsze konie, zwane Sable Island horse!

 

Stronghold of Resistance: Sable Island and Her Legendary Horses (cały film)

 

18 WRZEŚNIA (wtorek) – The Horse Dancer (114 min)

Film familijny o Samancie Wick, jednej z najbardziej obiecujących młodych amerykańskich gimnastyczek, która zostaje wykluczona z kadry olimpijskiej. Dziewczyna nie poddaje się i postanawia spełnić swoje dawne marzenie – wyjeżdża na obóz jeździecki. Tam pojawiają się kolejne kłopoty, bowiem kiepska sytuacja finansowa organizatorów wyjazdu zmusza ich do podjęcia decyzji o zakończeniu turnusu i sprzedania obiektu. Samantha wykorzystuje swoje umiejętności gimnastyczne i tworzy grupę, która rozpoczyna trenować woltyżerkę, by w ten sposób zarobić pieniądze i uratować obóz.

 

The Horse Dancer (zwiastun)

 

19 WRZEŚNIA (środa) – Bask: The revelation of America (42 min)

Jedyny polski film na EQUUS Film Festival! Dokument wyreżyserowała Hanna Luiza Ceglińska-Leśnodorska, a tematem filmu jest historia niezwykłego konia, który odmienił amerykańską hodowlę. Ogier Bask (Witraż – Bałałajka/Amurath Sahib) przyszedł na świat w Polsce, tutaj też brał udział w wyścigach konnych. W jego rodowodzie widniały jedne z najlepszych koni arabskich, co z powodzeniem wykorzystano w USA, dokąd został sprzedany. Dziś szacuje się, że Bask jest przodkiem ok. 25% wszystkich arabów w Stanach Zjednoczonych, a wśród jego potomków ok. 500 z nich uzyskało tytuł czempiona. Nic dziwnego, że amerykańscy hodowcy nazwali Baska „objawieniem Ameryki”!

 

Bask: The revelation of America (zwiastun) 

 

20 WRZEŚNIA (czwartek) – Golden Genes (53 min)

Hodowane w Holandii konie skokowe należą do jednych z najlepszych na świecie – to nie przypadek, że wielu zagranicznych zawodników stawia właśnie na te konie, czym zdecydowanie zwiększają swoje szanse na wygraną. Widz może zapoznać się z holenderskimi hodowcami koni, którzy łączą pasję z biznesem.

 

Golden Genes (zwiastun)

 

21 WRZEŚNIA (piątek) – Desert Flight (40 min)

Dokument, o którym mówi się, że to „list miłosny do skoków przez przeszkody”. Film przedstawia zawodników tej dyscypliny na najróżniejszych poziomach zaawansowania (od olimpijczyków do amatorów), a także stara się ukazać motywacje skoczków.

 

Desert Flight (zwiastun)

 

22 WRZEŚNIA – Cobra the Mustang: Wild to World Champion (7 min)

Film dokumentalny o mustangu, który bierze udział w zawodach! Urodził się na wolności, lecz później został oddzielony od swojego stada i znalazł się w pośród ludzi. Cobra był wielokrotnie prezentowany jak koń do adopcji, ale nikt nie chciał się na niego zdecydować. Ten smutny stan rzeczy zmieniła dopiero Marsha Hartford Sapp, która zaadoptowała mustanga w 2010 r. Marsha i wałach Cobra rozpoczęli wspólne treningi, a już 3 lata później z powodzeniem wystartowali na zawodach w ujeżdżeniu. Dokument przybliża historię tej niesamowitej pary – film wzrusza, a także pokazuje, że zawsze warto dawać kolejną szansę.

 

Cobra the Mustang: Wild to World Champion (zwiastun) 

 

23 WRZEŚNIA – The Wild Ponies of Chincoteague (59 min)

Na wyspie Assateague w stanie Wirginia żyją zdziczałe konie, które według wielu legend są potomkami ocalałych koni z tonącego statku, zmierzającego w kierunku Nowego Świata. Z czasem zwierzęta zaczęto nazywać Chincoteague Pony lub Assateague horse, a całe stado jest doglądane przez pracowników miejscowego odpowiednika naszej Ochotniczej Straży Pożarnej. By utrzymać populację koników, każdego roku organizowane są aukcję źrebiąt Chincoteague. Film przedstawia historię Sabriny Dobbins, która wygrała taką licytację, a zdobyty w ten sposób konik całkowicie odmienił jej życie.

 

The Wild Ponies of Chincoteague (zwiastun)

 

 

Przydatne linki:

EQUUS Film Festival – oficjalna strona internetowa

EQUUS Film Festival – fanpage na Facebooku

 

 

fot. mat. prasowe, tekst i opracowanie: equista.pl