Mistrzostwa Europy w WKKW 2015: Michael Jung zdobywa trzeci złoty medal z rzędu!

Data publikacji: 2015-09-13
Michael Jung & Fischer Takinou ME 2015 fot. John Stroud

 

Trzy tygodnie po zakończeniu Mistrzostw Europy w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody, w szkockim Blair Castle rozegrano ME w WKKW. Wyniki rywalizacji prezentujemy poniżej.

 

Górki i deszcz

Po ujeżdżeniu na prowadzenie w klasyfikacji drużynowej wysunęła się reprezentacja Niemiec, a w klasyfikacji indywidualnej - Mistrzyni Świata Sandra Auffarth na koniu Opgun Louvo, której przejazd sędziowie oceniili na 79,10% (31,4 pkt)!

Tradycyjnie najbardziej selektywny okazał się kros. Pagórkowaty teren w połączeniu z opadami deszczu okazał się dodatkowym jego utrudnieniem. Próby terenowej nie ukończyło 19 zawodników w tym m.in. bardzo utytułowany Brytyjczyk - William Fox-Pitt. Najwięcej problemów sprawiła kombinacja nr 16, a dokładnie jej człon 16B, na którym problemy miało aż 9 zawodników. Bardzo niefortunna okazała się także przeszkoda nr 21, gdzie zanotowano trzy groźnie wyglądające upadki. Po krosie prowadzenie objął Niemiec - Michael Jung startujący w Blair na angloarabskim koniu Fischer Takinou.

 

Michael Jung & Fischer Takinou na trasie krosu

 

Niemcy bezkonkurencyjni

Ostatni przegląd ME odbył się w niedzielę rano, jeszcze przed rozpoczęciem próby skoków. Jeszcze przed jego rozpoczęciem wycofany został jeden z koni, a po przeglądzie z dalszej rywalizacji wykluczono kolejne dwa wierzchowce. 

 

Sandra Auffarth & Opgun Louvo

 

Podobnie jak próbie terenowej, zmaganiom na parkurze towarzyszyły deszcz i błoto. Mimo niekorzystnych warunków klasą samą dla siebie byli Niemcy - cała piątka ukończyła swoje przejazdy bez zrzutek! Pierwsze miejsce i złoty medal wywalczył Michael Jung, drugie jego rodaczka Sandra Auffarth na Opgun Louvo, a trzecie Francuz Thibaut Valette Lt Col dosiadający konia Qing du Briot ENE HN. Warto podkreślić, że Michael Jung zdobył trzeci złoty medal ME z rzędu! 

 

Lt Col Thibaut Valette (FRA) & Qing du Briot ENE HN  fot. John StroudLt Col Thibaut Valette (FRA) & Qing du Briot ENE HN 

 

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Niemcy, startujący w składzie Michael Jung, Sandra Auffarth, Ingrid Klimke i Dirk Schrade. Wszyscy członkowie drużyny zajęli miejsca w czołowej "10"! Nic więc dziwnego, że ekipa niemiecka ukończyła ME z wynikiem 122,70 pkt, wyprzedzając Brytyjczyków o ponad 50 pkt. Na tym poziomie to prawdziwa deklasacja. Trzecie miejsce i medal brązowy wywalczyli Francuzi.

 

 

Wyniki ME w WKKW, Blair Castle 2015

Klasyfikacja indywidualna - do pobrania

  1. Michael Jung (GER) & Fischer Takinou - 33,50 pkt
  2. Sandra Auffarth (GER) & Opgun Louvo - 42,6 pkt
  3. Lt Col Thibaut Valette (FRA) & Qing du Briot ENE HN - 45,20 pkt

 

Najlepsi zawodnicy ME 2015 - od lewej Sandra Auffarth, Michael Jung i Lt Col Thibaut Valette

 

 

Klasyfikacja drużynowa - do pobrania

  1. Niemcy - 122,70 pkt
  2. Wielka Brytania - 173,30 pkt
  3. Francja - 183,70 pkt

 

Najlepsze drużyny na podium ME Blair Castle 2015

 

 

Finałowym zmaganiom przyglądała się bacznie Królowa Elżbieta II

 

Polskie akcenty

W Blair Castle wystąpił tylko jeden reprezentant Polski - Jacek Jeruzal. Niestety po dwóch odmowach skoku nana przeszkodzie nr 16B (było na niej bardzo dużo błędów) zawodnik zrezygnował z kontynuowania przejazdu i swój udział w ME zakończył w krosie. 

Występ Jacka Jeruzala nie był jednak jedynym polskim akcentem. Na 10 miejscu w końcowej klasyfikacji mistrzostw znalazł się koń Horseware Barny, syn polskiego folbluta, ogiera Barnauł!

 

fot. Jon Stroud/FEI oraz Liz Gregg/FEI (portret Królowej Elżbiety II)

 

Inspiracje

Facebook

Instagram