Snow Polo World Cup St Moritz 2015: Cartier zwycięża trzeci rok z rzędu!

Data publikacji: 2015-02-03
St Moritz Snow Polo 2015 fot. Weronika Rubaszkiewicz
 fot. Weronika Rubszkiewicz

 

Snow Polo World Cup 2015, autor Xaver Walser

 

Od 30 lat, pod koniec stycznia najlepsi gracze polo przyjeżdżają do San Moritz, aby rywalizować w prestiżowym Snow Polo World Cup. Turniej rozgrywany w St.Moritz ma, tak samo jak i dyscyplina polo, długoletnią tradycję. W 1985 roku to właśnie w szwajcarskim kurorcie po raz pierwszy, w historii tego sportu, zawody zostały rozegrane na śniegu. Do dnia dzisiejszego, rokrocznie wydarzenie odbywa się w tej samej lokalizacji, na tafli zamarzniętego jeziora. Boisko do polo w St.Moritz ma zazwyczaj wymiary 80x200m (w zależności od warunków pogodowych). Od 1985 roku, również nieprzerwanie głównym sponsorem zawodów jest Szwajcarski producent zegarków - Cartier. Tegoroczny turniej rozegrano w dniach 30.01-1.02.

 

Zasady gry

Polo jest jedną z najstarszych dyscyplin jeździeckich - jego początki datuje się na 600 rok p.n.e. Teoretycznie mecze mogą być rozgrywane na boisku o każdym wymiarze. Oficjalnie międzynarodowe zawody polo są rozgrywane na arenie 182x 274m. Bramka ma szerokość 7,3m i nie posiada ograniczenia wysokości. Drużyny polo składają się z czterech graczy. Kapitan teamu zazwyczaj nosi koszulkę z numerem 3. Obrońca gra z numerem 4. Pozostali dwaj zawodnicy zajmują stanowiska w ataku.

 

Snow Polo St Moritz 2015fot. Andy Mettler/swiss-image.ch

 

 

Każdy zawodnik jest oceniany za pomocą punktów handicap – początkujący zawodnicy posiadają (-2) punkty handicapowe, mistrzowie polo (których jest tylko kilku na świecie) – (+10) punkty. Suma handicapów poszczególnych zawodników jest handpicapem danej drużyny. Mecze polo mogą być rozgrywane na trzech stopniach – niskim, średnim i wysokim. Handicap danej drużyny definiuje teamu do danego poziomu. W zależności od turnieju, mecz polo składa się z czterech, pięciu lub sześciu części nazywanych czakerami. Zawody polo rozgrywane na śniegu składają się z czterech części po 7,5 minuty każda, poza ostatnią która trwa 7 minut. W każdym meczu jeden koń może brać udział w maksymalnie dwóch, nie rozgrywanych jeden po drugim czakerach.

 

Cartier znów najlepszy

Jak przebiegała tegoroczna rywalizacja? Pogoda zdecydowanie sprzyjała - warstwa śniegu na jeziorze była wystarczająco duża, a panujący spory mróz pomógł w utrzymaniu jej w odpowiedniej kondycji. W sobotę i niedzielę kibice mogli cieszyć się wspaniałym słońcem.

 

St Moritz Snow Polo 2015 fot. Andy Mettler swiss-image.chNiepokonana drużyna Cartier, fot. Andy Mettler/swiss-image.ch

 

Podczas tegorocznych zawodów rozegrano 6 meczy. Nagroda turnieju trafiła do drużyny przynależącej do głównego sponsora zawodów - team Cartier wygrał zawody w St.Moritz już po raz trzeci z rzędu! W składzie drużyny grali: Australijczyk Jonathan Munro Ford (kapitan) oraz trzech Brytyjczyków – Max Chariton, Chris Hyde i Jamie Morrison. Po pasjonującej walce w niedzilenym finale drugie miejsce zajął team BMW (kapitan Rommy Gianni, Włochy) a trzecie Badrutt’s Palace Hotel (kapitan Richard Fagan, Irlandia).

Szansa na rewanż za rok. Czy innym drużynom uda się zdetronizować team Cartier? 

Szczegółowe wyniki

 

St Moritz Snow Polo 2015 fot. Andy Mettler swiss-image.chfot. Andy Mettler/swiss-image.ch

 

Za kulisami

Zawody w St Moritz to nie tylko rywalizacja sportowa. To przede wszystkim ogromny prestiż. Polo to jedna z tych dyscyplin jeździeckich, które wymagają ogromnych nakładów finansowych. Nic więc dziwnego, że turniejom towarzyszy nie tylko zainteresowanie ze strony publiczności, ale również wielkich i prestiżowych marek. Trzeba przyznać, że organizacja biura prasowego była doskonała. Dziennikarzom nie tylko udostępniono świetnie wyposażone i ogrzewane biuro (co przy kilkunastostopniowym mrozie okazało się zbawienne), ale również częstowano szampanem (!) i zapewniono dostęp do niemal każdego miejsca placu gry. Dodatkowo można było skorzystać z wycieczki po St Moritz, w trakcie której przedstawiono najważniejsze wydarzenia i miejsca z historii tego niewielkiego miasteczka. Zapraszamy do St Moritz za rok!

 

St Moritz Snow Polo 2015 fot. Andy Mettler swiss-image.chfot. Andy Mettler/swiss-image.ch

 

Galerię zdjęć można obejrzeć tutaj:

 
Post użytkownika Equista.

 

Autorką relacji jest Weronika Rubaszkiewicz,
fot. Weronika Rubaszkiewicz i Andy Mettler/swiss-image.ch.

 

Inspiracje

Facebook

Instagram