Mistrzostwa Europy Juniorów w WKKW 13-16.08.2015, Biały Bór

Data publikacji: 2015-08-19
MEJ WKKW Biały Bór 2015 - Johanna Zantop fot. Aleksandra Zietak
Johanna Zantop & FBW Santana's Boy, fot. Aleksandra Ziętak, grafika equista.pl

Malowniczy Biały Bór kolejny raz gościł WKKWistów. Tym razem byli to juniorzy walczący o medale Mistrzostw Europy. Wyniki rywalizacji i krótkie podsumowanie zamieszczamy poniżej.

Klasyfikacja indywidualna

W Białym Borze o medale walczyło 77 zawodników. Mistrzostwa ukończyło 61 z nich. Tradycyjnie najbardziej selektywny był kros, którego nie ukończyło 15 par, w tym zajmujący drugie miejsce po ujeżdżeniu, Brytyjczyk Sam Ecroyd.

Najlepsza okazała się reprezentantka Niemiec, siedemnastoletnia Johanna Zantop, która mistrzostwa ukończyła z bagażem 37,9 pkt. Zawodniczka, startująca na wałachu FBW Santana's Boy  objęła prowadzenie po ujeżdżeniu, uzyskując bliski ideału wynik 31,5 pkt, na krosie miała niewielkie przekroczenie normy czasu za 2,4 pkt, a na parkurze jedną zrzutkę. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczył Francuz - Victor Levecque dosiadający konia Phunambule des Auges. Reprezentant "trójkolorowych' zakończył udział w mistrzostwach z rezultatem 40,7 pkt - do wyniku z ujeżdżenia 39,9 pkt dodano mu jedynie 0,8 pkt za spóźnienie w terenie. Miejsce na najniższym stopniu podium zajęła rodaczka mistrzyni - Hanna Knuppel startująca na wał. Carismo, która ME ukończyła z wynikiem z próby ujeżdżenia - 41,6 pkt.

Johanna Zantop & FBW Santana's Boy

Do rywalizacji medalowej przystąpiło 11 Polaków. Wszystkie trzy próby ukończyła siódemka z nich, a najlepsza była Wiktoria Knap dosiadająca wałacha Orsk. Wicemistrzyni Polski z 2015 r. zajęła 28. miejsce w końcowej klasyfikacji. Nasza reprezentantka na czworoboku uzyskała wynik 49,3 pkt (34. miejsce), w krosie miała spóźnienie, za co została ukarana 11,2 pkt, a na parkurze dwie zrzutki, czyli 8 pkt.

Klasyfikacja drużynowa

Równolegle do klasyfikacji indywidualnej, prowadzona była klasyfikacja drużynowa. O medale MEJ w Białym Borze walczyło 13 ekip. Zdecydowanie najlepsza (niemal 30 pkt przewagi) była drużyna niemiecka startująca w składzie: Johanna Zantop, Hanna Knuppel, Romina Engelbrecht i Lara Schapmann. Drugie miejsce wywalczyła Francja, a trzecie Wielka Brytania.

Polska drużyna w składzie: Marcel Dul, Małgorzata Cybulska, Anna Bortnik i Wiktoria Knap zajęła 10. miejsce.

Mistrzostwa Europy Juniorów, Biały Bór 2015, klasyfikacja drużynowa

1. Niemcy - 137,50 pkt
  2. Francja - 166,40 pkt
  3. Wielka Brytania - 176,0 pkt

...

10. Polska - 238,0 pkt

Podium MEJ, klasyfikacja drużynowa, od lewej reprezentacje Francji (srebro), Niemiec (złoto) i Wiekiej Brytanii (brąz), fot. FEI