Poradnik: Jak wybrać bezpieczny obóz jeździecki?

Data publikacji: 2015-06-18
Jak wybrać bezpieczny obóz jeździecki?

 

Zbliża się czas wakacji i letnich szaleństw. Z każdej strony zarzucani jesteśmy ofertami wypoczynku mniej lub bardziej aktywnego. Wśród nich na pewno znajdują się propozycje niezapomnianych wakacji w siodle – które z nich wybrać? Czy nasze dzieci będą bezpieczne?

 

Oto kilka rad, na co zwrócić uwagę przy wyborze obozu jeździeckiego.

Jedne oferty będą proponowały wypoczynek zorganizowany, inne – wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym. Ale niezależnie od formy prawnej powinniśmy zwrócić uwagę na parę kwestii.

Kiedy przebrniemy przez liczne ogłoszenia obozów jeździeckich, powinniśmy najpierw  sprawdzić gdzie wysyłamy nasze dzieci. Dość łatwo to sprawdzić - najlepiej jeśli wybrana stajnia znajduje się na liście ośrodków certyfikowanych przez Polski Związek Jeździecki (lista dostępna na stronie PZJ). Taka certyfikacja daje nam podstawowe informacje dotyczące infrastruktury oraz uprawnień kadry. Przed podjęciem decyzji sprawdźmy też stronę internetową stajni.

Idealnie jest gdy ośrodek ma już na swoim koncie jakieś kolonie, obozy. Jeśli mamy do czynienia z takim przypadkiem – możemy sprawdzić fora pod kątem opinii lub poradzić się znajomych, którzy korzystali oferty z danego miejsca.  Natomiast jeśli decydujemy się na nowy ośrodek – najlepiej jest umówić się na spotkanie i samemu zobaczyć warunki, poznać instruktorów.

 

bezpieczny obóz jeździecki dla dzieci

 

Podczas spotkania w ośrodku organizującym wypoczynek dla dzieci warto zwrócić uwagę na:

- warunki zakwaterowania – nie zawsze musi być to cztero gwiazdkowy hotel, ale najważniejsze jest aby pomieszczenia były czyste i bezpieczne tzn. zabezpieczone przewody elektryczne, balustrady przy schodach itp.

- kondycja i warunki trzymania koni – konie nie muszą mieć „złotych klamek i atłasu”, ale zwróćmy uwagę czy mają czysto w boksach i czy wyglądają zdrowo (czy są odkarmione, nie chude itd.)

 

Ponadto organizator obozu powinien odpowiedzieć na pytania:

- jaki jest dzienny plan zajęć obozowicza,

- obowiązki i zasady panujące na obozie,

- uprawnienia kadry prowadzącej obóz oraz liczbę opiekunów i instruktorów,

- liczbę dzieci na turnusie.

Wszystkie informacje powinny być zawarte na stronie ośrodka lub w materiałach dotyczących zapisów na obozy.

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to formalności przy zapisie. Oprócz przyjęcia zgłoszenia imiennego powinniśmy dostać formularz zgłoszeniowy, w którym informujemy między innymi o chorobach, przeciwwskazaniach, alergiach naszych dzieci  oraz podajemy dane kontaktowe. Są to informacje niezbędne dla opiekunów. Ponadto organizator powinien wymagać zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wzmożonego wysiłku/uprawiania jeździectwa.

 

bezpieczny obóz jeździecki

 

Innym dokumentem, który powinien pojawić się przy koloniach jest umowa lub regulamin obozu, z którym każdy rodzic powinien się zapoznać i podpisać. Taki dokument powinien w sposób szczegółowy traktować o tym co dzieci będą robiły w czasie wypoczynku, ich prawa i obowiązki, na co będą narażone podczas zajęć programowych i  jakie są zasady rezygnacji i ewentualnego zwrotu kosztów.

Rodzice mają też prawo do wglądu w ramowy plan dnia. Dobrze jest jeśli organizatorzy obozu są w stanie przedstawić ramowy ( jeszcze lepiej - szczegółowy) plan całego turnusu. Wtedy wiemy, że zajęcia są zaplanowane, przemyślane, a nie przypadkowe.

Jeśli trafimy na tak zorganizowany obóz mamy duże prawdopodobieństwo, że nasze dzieci będą miały prawdziwie wesołe, niezapomniane i przede wszystkim bezpieczne wakacje w siodle.

Udanych wakacji!

 

 

 

 Autorką artykułu jest 
Barbara Ciszek, absolwentka Akademii Wychowania
Fizycznego w Warszawie, instruktor Polskiego Związku Jeździeckiego,niegdyś zawodniczka konkurencji ujeżdżenia
i doświadczona menadżerka stajni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. foter.com