Układ mięśniowy u koni

Data publikacji: 2015-06-09
Układ mięśniowy u koni equista.pl

 

Układ mięśniowy u konia stanowi około połowę całego ciężaru jego ciała. Składa się on z dwóch rodzajów tkanki mięśniowej: mięśni poprzecznie prążkowanych (są mięśniami szkieletowymi odpowiedzialnymi za motorykę organizmu) oraz mięśni gładkich (które znajdują się w narządach wewnętrznych). 

 

Układ mięśniowy u koni www.equista.pl

Poznajcie ważniejsze mięśnie u konia oraz funkcje jakie pełnią:

Mięsień równoległoboczny (Rhomboideus) znajduje się pod więzadłem karkowym. Jest umiejscowiony na górnym grzbiecie szyi. Pełni funkcję unoszenie szyi oraz podnoszenia łopatki do przodu.

Mięsień płatowaty (Splenius Cervicis)  który znajduje się w głębszej warstwie mięśni. Znajduje się od potylicy po wyrostki kolczyste kręgów piersiowych. Odpowiada on za podnoszenie głowy do góry oraz za skręty szyi na boki.

Mięsień ramienno-głowowy (Brachiocaphalicus) znajduje się po dolnej stronie szyi. Biegnie on od kości ramiennej, poprzez poprzeczne wyrostki kręgów szyjnych. Odpowiada za opuszczenie głowy i zgięcie szyi. Ponad to jest odpowiedzialny za wyprost stawu ramiennego.

Mięsień najdłuższy (Longissimus) Jego główną funkcją jest zginanie grzbietowe, brzuszne oraz boczne kręgosłupa. To właśnie na tym mięśniu spoczywa największe obciążenie związane z jazdą i dosiadem. Mięsień ten przechodzi po obu stronach kręgosłupa: od części szyjnej przez piersiową, aż po odcinek lędźwiowy. Patologie w obrębie mięśnia najdłuższego grzbietu mają wpływ między innymi na jakość chodu konia.

Mięsień najszerszy grzbietu (Latissimus Dorsi) jest mięśniem, który przyjmuje na siebie obciążenie związane np. z niedopasowanym siodłem. Łączy kość ramienną z więzadłem nadkolcowym kręgosłupa. Funkcją tego mięśnia jest zginanie stawu ramiennego oraz zgięcia boczne kręgosłupa.

Mięsień czworoboczny grzbietu (Trapezius) posiada dwie swoje części po każdej stronie ciała. Część szyjną oraz piersiową. Część szyjna znajduje się od wyrostków kolczystych kręgów szyjnych do grzbietowej części grzebienia łopatki. Jego funkcją jest podnoszenie łopatki oraz odwiedzenie kończyny piersiowej.
Część piersiowa mięśnia równoległobocznego sięga od wyrostków kolczystych piersiowych i więzadła nadkolcowego do środkowej części grzebienia łopatki. Odpowiada za pociągnięcie łopatki w kierunku doogonowym i wspomaga odwodzenie.  To właśnie część piersiowa trapeziusa przy kłębie często jest obolała, jeśli siodło jest za ciasne i mocno uwiera niepozwalając na swobodną pracę i rozbudowę mięśnia.

 



Mięsień trójgłowy ramienia (Triceps Brachii) znajduje się między kością ramienną, a łopatką. Funkcjami tego mięśnia są: zginanie stawu ramiennego oraz prostowanie stawu łokciowego. 

Mięsień dwugłowy ramienia (Biceps Brachii) odpowiada za prostowanie stawu ramiennego i zginanie stawu łokciowego. 

Mięsień pośladkowy powierzchowny (Gluteus Superficialis)  ma swój przyczep od powięzi pośladkowej i sięga do nasady bliższej kości udowej. Jego funkcją jest prostowanie kończyny miednicznej w stawie biodrowym. Rotuje wewnętrznie i odwodzi kończynę. 

Mięsień pośladkowy średni (Gluteus Medius) jego funkcją jest prostowanie odwodzenie i rotacja wewnętrzna kończyny miednicznej w stawie biodrowym.

Mięsień dwugłowy uda (Biceps Femoris) prostuje staw kolanowy oraz prostuje i odwodzi staw biodrowy. 

Mięsień półścięgnisty (Semitendinosus) prostuje staw biodrowy, zgina i rotuje wewnętrznie kolano. Prostuje staw stępowo podudziowy.

Mięsień półbłoniasty (Semimembranosus) prostuje staw biodrowy oraz staw kolanowy w warunkach obciążenia. 

 

Tak pokrótce wyglądają mięśnie u koni. W kolejnym artykule będzie mowa o funkcjach i pielęgnacji układu mięśniowego u kopytnych. Dowiecie się na co zwracać uwagę i jak dbać o ich prawidłowy rozwój.

 

 

 grafika: equista.pl

 

 
Autorką artykułu jest: 

Agata Siczek, licencjonowana zoofizjoterapeutka specjalizująca się w fizjoterapii koni, posiadaczka miedzynarodowych uprawnien Kinesio Taping Equine. Prowadzi konsultacje w zakresie biomechaniki i fizjoterapii wierzchowców w całej Polsce oraz
stronę www.masazkoni.eu