Cavaliada Warszawa 2015: Kristaps Neretnieks bezkonkurencyjny!

Data publikacji: 2015-03-15
Kristaps Neretnieks & Caramsin
 Kristaps Neretnieks (LAT) & Caramsin

Na tegorocznej warszawsikiej Cavaliadzie nie zabrakło emocji. W ciągu czterech dni rywalizowali zawodnicy konkurencji skoków przez przeszkody, ujeżdżenia oraz powożenia - ich zmagania śledziła licznie zgromadzona publiczność. Organizatorzy nie mogli narzekać na frekwencję, zwłaszcza w sobotę (bilety na sobotnie konkursy zostały wyprzedane na tydzień przed rozpoczęciem zawodów!) i niedzielę.

Polacy brylują w Finałach

Cavaliadową "wisienką na torcie" były międzynarodowe zawody skokowe - CSI3*-W rozgrywane jako Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Dzięki dobrej postawie polskich zawodników publiczność mogła kilkukrotnie wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. W Finale Średniej Rundy najlepszy okazał się polski junior, Andrzej Opłatek startujący na koniu El Camp, natomiast w Finale Małej Rundy - Łukasz Appel i Anastacia

Bohaterowie finałów Małej i Średniej Rundy - Łukasz Appel i Andrzej Opłatek

Wielkie emocje - Grand Pix Warszawy

Do najważniejszego i najtrudniejszego konkursu - niedzielnego Grand Prix, będącego przystąpiło 40 zawodników. O ostatnie punkty PŚ walczyli m.in. lider Cavaliada Tour 2014/2015 - Jarosław Skrzyczyński, oraz zwycięzca GP Lublin 2015 - Andis Varna. Nie zabrakło również zawodników z Europy Zachodniej takich jak Weasley Mulder (NED), Marcel Marschall (GER) czy Felix Hassmann (GER). Ten ostatni w grudniu wygrał Grand Prix Poznania

Marcel Marschall UndercontractMarcel Marschall & Undercontract - pierwsza para, która awansowała do rozgrywki konkursu Grand Prix

Do rozgrywki awansowało ośmiu zawodników. Parkur bez błędów na przeszkodach pokonało jeszcze czworo jeźdźców - niestety norma czasu okazała się dla nich bezlitosna. Z tego powodu w rozgrywce nie zobaczyliśmy m.in. Dawida Kubiaka na klaczy Bagazza M. Do finałowego barażu awansowało trzech Polaków - Mściwoj Kiecoń & Urbane, Jarosław Skrzyczyński & Crazy Quick i Tomasz Miśkiewicz & Civis xx. Ich rywalami byli Marcel Marchall (GER) i Undercontract, Michael Kolz (GER) i Dipylon, Kristaps Neretnieks (LAT) i Caramsin, Andre Plath (GER) i AFP's Cosmic Blue oraz Vladimir Beletskiy (RUS).

Mściwoj Kiecoń UrbaneNajlepszy polski zawodnik konkursu GP - Mściwoj Kiecoń & Urbane

Parkur rozgrywki najszybciej, a w dodatku na czysto i w bardzo dobrym stylu pokonał Łotysz - Kristaps Neretnieks startujący na ogierze Caramsin (Cornet Obolensky x Argentinus). Zawodnik na codzień mieszka i trenuje w Niemczech i jest to w tej chwili najwyżej sklasyfikowany w rankingu FEI jeździec z Ligi Europy Centralnej. Drugie miejsce z czasem niespełna sekundę gorszym zajął reprezentant Niemiec - Michael Kolz, a trzecie Polak - Mściwoj Kiecoń!