Niezwykłe konie: Valegro (Negro x Gershwin)

Data publikacji: 2014-12-25
Valegro tło
 Valegro & Alan Davies - Mistrzostwa Europy Herning, 2013

 


Rodowód 

Valegro (Negro x Gershwin) urodził się w Holandii i reprezentuje księgę KWPN. Jego ojcem jest popularny reproduktor Negro, syn olimpijczyka z Sydney og. Ferro. Negro z powodzeniem startował w ujeżdżeniu do klasy Grand Prix włącznie.

Matka Valegro to klacz Maifleur (Gershwin x Heidelberg) pochodząca z rodu męskiego ogiera Furioso II, z którego wywodziły się takie wspaniałe konie skokowe jak KannanConcord czy For Pleasure.
Hodowcami Valegro są pp. Joop i Martje Hansen.

 

 Ojciec Valegro - ogier Negro

 


Osiągnięcia sportowe

Lista osiągnięć Valegro jest tak długa, że nie obejmie jej jeden artykuł. Dotychczas wystartował on w 51 konkursach międzynarodowych, we wszystkich startach towarzyszyła mu reprezentantka Wielkiej Brytanii - Charlotte Dujardin trenująca pod okiem Carla Hestera. Zwycięską passę para rozpoczęła w kwietniu 2012 roku - w okresie od 27 kwietnia 2012 roku do 17 grudnia2014 r. przegrywając tylko 2 razy! 

 

Charlotte Dujardin & Valegro, ME Herning 2013Charlotte Dujadin & Valegro w drodze po złoty medal Mistrzostw Europy, Herning 2013

 


Na swoim koncie Valegro ma 9 medali Mistrzostw Europy, Świata i Igrzysk Olimpijskich - większość złotych. Od dłuższego czasu prowadzi także w rankingu koni ujeżdżeniowych, prowadzonym przez WBFSH. Valegro jest także rekordzistą świata, ostatni rekord pobił 17 grudnia w trakcie konkursu Reem Acra FEI World Cup Grand Prix Freestyle, kiedy to uzyskał notę 94,300%.

 

W lutym 2014 związek KWPN uhonorował Valegro tytułem "Koń Roku 2013"

 

 

 Charlotte Dujardin & Valegro - rekord świata Grand Prix Freestyle, Reem Acra FEI World Cup, Londyn 2014

 


Kilka ciekawostek z życia Valegro

1. Valegro czy Blueberry?

Miłośnicy konkurencji ujeżdżenia doskonale znają imię Valegro, jednak pewnie nie wszyscy wiedzą, że ma on także bardzo sympatyczny pseudonim - Blueberry (z ang. Borówka). 

 

Charlotte, Pedro Cibulka, ME 2013

 

2. Jalegro Fleur i Weidyfleur

Bohater naszego artykułu ma dwie pełne siostry. 15 kwietnia 2014 w Holandii, w gospodarstwie państwa Hansen przyszła na świat klaczka Jalegro Fleur, którą od brata odróżnia między innymi maść. Jalegro Fleur jest... kasztanką! O tym czy pójdzie ona w ślady słynnego brata dowiemy się za kilka lat.

Wcześniej, w 2003 roku urodziła się, również kasztanowata, klacz Weidyfleur, która jest obecnie wykorzystywana w hodowli. Weidyfleur dała już m.in. ogiera Hester La Vista (po Lord Leatherdale) - jego właścicielką jest Claire Hester, przybrana matka Carla Hestera - trenera Charlotte.

 

Valegro & Alan DaviesValegro & Alan Davies - osobisty luzak

 

3. Alan Davies

Charlotte Dujardin jest bez wątpienia jedną z najważnieszych postaci w życiu Valegro. Trzeba jednak wspomnieć o jeszcze jednej osobie, która  zna go bardzo dobrze, a może jeszcze lepiej niż zawodniczka. Tą osobą jest Alan Davies - luzak Charlotte, który dba o odpowiednią prezencję Valegro w trakcie zawodów oraz o jego doskonałe samopoczucie w domu. Obserwując Alana możemy śmiało powiedzieć, że łączy go szczególna więź z tym bardzo wyjątkowym koniem. 

4. Niezwykły sportowiec - zwykły koń

Trzeba przyznać, że Valegro, jak na konia sportowego, ma dość swobodne życie. Korzysta m.in. z przywileju w postaci padokowania. Dwa razy w tygodniu, przede wszystkim w okresie poza głównym sezonem, odbywa też odprężające spacery, nie pod byle kim, bo pod Tricią Gardiner - uczestniczką IO Seul 1988, która ma obecnie 79 lat! 

 

Valegro na padokuBlueberry - dzień po pobiciu rekordu świata

 

5. Fanklub

Valegro jest w tej chwili jednym z najbardziej znanych koni sportowych na świecie. Jak każda prawdziwa gwiazda, bohater naszego artykułu ma wiernych fanów. Liczba osób śledzących jego oficjalny profil w serwisie facebook.com to ok. 83 tys.! Około, bo codziennie liczba ta wzrasta. Dla porównania inny, bardzo znany koń ujeżdżeniowy - Totilas ma "tylko" 9000 "polubień".

 

Charlotte Dujardin & Valegro, ME Herning 2013Charlotte & Valegro, Mistrzostwa Europy, Herning 2013

 

 




tekst i opracowanie: www.equista.pl, fot. Equista/Oliwia Chmielewska