CHI Genewa 2017: Kent Farrington bezkonkurencyjny w Rolex Grand Prix!

Data publikacji: 2017-12-15

Kent Farrington umacnia pozycje lidera rankingu światowego wygraną w konkursie Grand Prix, prestiżowych zawodów CHI Genewa.

W miniony weekend, w szwjacarskiej Genewie odbyły się zawody zaliczane do cyklu Rolex Grand Slam, w którego skład wchodzą cztery turnieje w Aachen (Niemcy), Spruce Medows (Kanada) oraz s'-Hertogenbosch (Holandia). Na zwyciezcę wszystkich 4 konkursów Rolex Grand Prix czeka niebagatelny bonus w postaci 2 milionów euro. Do tej pory Grand Slam of Showjumping wywalczył jedynie Brytyjczyk - Scott Brash.

Kent Farrington (USA) & Gazelle fot. Weronika Rubaszkiewicz

Zawody CHI w Genewie odbywają się na terenie hal targowych Palexpo, co pozwala na przygotowanie parkuru na jednej z największych wewnętrznych aren w Europie. Z tego powodu to turniej nie tylko dla zawodników dyscypliny skoków, ale również WKKW - w sobote rozgrywana jest tutaj próba terenowa, której trasa obejmuje aż dwie areny! W tym roku podium zdominowali zawodnicy francuzcy, zajmujac pierwsze, Karim Florent Laghouag na Punch de l´Esques (Hermes d´Authieux x Ultan) i trzecie, Sidney Dufresne na Looping de Buissy (Quercus du Maury x Alban A) miejsce. Na drugiej pozycji uplasował sie złoty medalista IO w Rio de Janeiro, reprezentant Niemiec Michael Jung na Corazon.

Henrik Von Eckermann (SWE) & Mary Lou 194 fot. Weronika Rubaszkiewicz

CH Genewa to również konkurs TOP 10, który po raz pierwszy rozegrano wlasnie na hali Palexpo w 2001 roku. TOP 10 przez 7 lat gościło w Genewie, następnie odbywalo sie w Brukseli i Sztokholmie by na stałe powrócić do kalendarza imprez w Szwajcarii w 2014. W tym roku najlepszy okazał sie Kevin Staut (FRA) na Reveur de Hurtebise HDC (Kashmir van Schuttershof x Capricieux Des 6 Censes), drugi był Scott Brash na Ursula XII (Ahorn x Papageno), a trzeci Peder Fredricson na H&M Christian K (Namelus R x Calvados). Zwycięzca zeszłorocznej edycji, Eric Lamaze uplasowal sie tym razem dopiero na czwartej pozycji.

Cian O'Connor (IRL) & Fibonacci fot. Weronika Rubaszkiewicz

W najbardziej prestiżowym, niedzielnym Grand Prix wystartowaly 39 pary. Parkur byl bardzo wymagajacy, szczególne trudności sprawiał zawodnikom ostatni szereg w konkursie składający sie z dwóch stacjonat na rowach z woda, usytuowany w niedalekiej odlegołości od trybun, wymagajaca była rowniez norma czasu. Dlatego do rozgrywki, po czystym przejździe zakwalifikowalo się jedynie sześć par. Najszybszy okazał sie reprezentant Stanów Zjednoczonych i obecny lider rankingu światowego, Kent Farrington na klaczy Gazelle (Kashmir van Schuttershof x Indoctro). Drugie miejsce zajął Szwed - Henrik Von Eckermann na klaczy Mary Lou 194 (Montendro x Portland L). Na trzeciej pozycji uplasował się zwycięzca Rolex Grand Prix Aachen 2017 - Gregory Wathelet na koniu Coree (Cornet Obolensky x Liberty Life). Co ciekawe, w konkursie Grand Prix startował też znany kibicom z konkurencji WKKW, Michael Jung na koniu fischerSolution. Niestety w przejezdzie podstawowym zanotowal jedna zrzutke co przekreslilo jego szanse na czolowa pozycje w konkursie. Zajął on jednak ostatecznie wysokie, 11. miejsce.

Wyniki Rolex Grand Prix - poniżej. Galeria z konkursu do obejrzenia na naszym facebook'u (link poniżej).