Design: Muzeum i Klub Jeździecki Helian – raj dla koni?

Data publikacji: 2017-10-11

 

Zwykle przedstawiamy stajnie i podobne miejsca, które są doskonale dostosowane do potrzeb koni – bezpieczeństwo i wygoda to tylko niektóre ważne cechy. Spójrzmy na to zdjęcie:

 

Przepych, wrażenie sterylności i konie w „boksach”

 

Konie widoczne na zdjęciu są częścią… wystawy muzealnej, którą można zobaczyć w Horse Culture Museum w Jiangyin (Chiny). Równolegle działa tu również Heilan International Equestrian Club, a wymienione obiekty powstały z inicjatywy Heilan Group, czyli chińskiego lidera branży odzieżowej. To potężna firma, która prowadzi również własną szkołę biznesu, ale też angażuje się w działalność dobroczynną.

Wróćmy jednak do Muzeum. W budynku można podziwiać 4 wystawy: w podziemiach zobaczymy różne dzieła sztuki związane z końmi, na piętrze są żywe konie w boksach, na wyższej kondygnacji można podziwiać wystawę historyczną o wspólnej drodze ludzi i koni (m.in. początki hodowli, wykorzystywanie zwierząt do pracy czy działań wojennych), a na ostatnim piętrze zamieszczono galerię ukazującą historię Heilan Group.

Najsłynniejsza jest oczywiście wystawa żywych zwierząt, na której można zobaczyć 47 koni z ponad 30 krajów i regionów.

 

Zwierzęta przebywają w czymś, co przypomina balkoniki

 

Próba kontaktu? 

 

Na wystawie można też zobaczyć inne zwierzęta z rodziny koniowatych

 

Bogate zdobienia, chłodny wystrój, wypolerowane podłogi i ściany. Ta surowość wydaje się kompletnie nie pasować do natury koni. Boksy, przypominające teatralne balkony dla widowni, wydają się kompletnie niedostosowane – nie ma wysypanego siana, nie widać też jedzenia czy wody do picia, a kontakt między zwierzętami jest minimalny. Trudno określić, jak długo konie są trzymane w boksach – na stronie Muzeum nie ma takiej informacji.

 

Wnętrza Muzeum

 

Okazałość Muzeum to jeszcze nic. Równie porażające wrażenie robi Heilan International Equestrian Club. To Klub Jeździecki z prawdziwego zdarzenia! Infrastruktura jest na tak wysokim poziomie, że można tu zorganizować dowolne zawody czy lekcje jazdy konnej na każdym poziomie – to jedyne takie miejsce na świecie. Klub jest podzielony na kilka stref, m.in. jeździecką, wypoczynku koni czy szkoleniową.

 

Imponujące…

 

Piękne wnętrze, zachwycające konie i godne podziwu stroje – tu dba się o każdy szczegół

 

Do Klubu należy ok. 100 osób. Większe wrażenie robi jednak personel – obecnie zatrudnionych jest 128 trenerów jeździectwa (w tym 9 zagranicznych). Na terenie Klubu znajduje się również szpital dla koni, co wcale nie dziwi – pod opieką Heilan International Equestrian Club pozostaje 405 zwierząt. Na miejscu są też oczywiście weterynarze.

 

Pamiątkowa fotografia grupy żeńskiej

 

Pamiątkowa fotografia grupy męskiej

 

Klubowe konie są reprezentantami 47 ras (m.in. konie hanowerskie, fryzyjskie i andaluzyjskie) z ponad 30 krajów, wszystkie muszą też spełniać restrykcyjne wymogi. Ta różnorodność została nawet odnotowana w Księdze Rekordów Guinnessa!

Przyglądnijmy się jeszcze powierzchni, z której mogą korzystać jeźdźcy: w przypadku Equestrian Competition Venue – 12 tysięcy m2, a Equestrian Performance Venue –  9 tysięcy m2. Cały Klub może pomieścić aż 666 osób, które w tym samym momencie chciałyby jeździć konno.

Heilan Group z pewnością imponuje rozmachem swoich inwestycji. Na tym samym terenie znajdziemy również pub, restaurację i luksusowe hotele, a to nie koniec, bo w budowie są kolejne obiekty. Można się jednak zastanawiać, czy traktowanie koni jako eksponatów muzealnych jest w porządku.

 

 

 

fot. Heilan Group, tekst i opracowanie: equista.pl