Poradnik: Jazda konna - jak zacząć?

Data publikacji: 2014-10-17
Pierwsza jazda

 

Początki nigdy nie są łatwe. Podobnie jest z jazdą konną, zapraszamy więc do obejrzenia materiału video i przeczytania artykułu, w którym Magdalena Prasek - trener II klasy opowiada jak bezpiecznie rozpocząć przygodę z jeździectwem.

Jak rozpocząć swoją jeździecką przygodę?
Film zrealizowany dzięki współpracy z firmą Over Horse

 

Przede wszystkim - bezpieczeństwo

O tym , ze bezpieczeństwo podczas uprawiania każdego sportu to podstawa nie trzeba nikogo przekonywać. 
Niezależnie od tego czy jesteśmy początkującym jeźdźcem, czy doświadczonym zawodnikiem powinniśmy stosować się do kilku zasad:
  1. Po pierwsze atestowany kask z minimum trzypunktowym zapięciem.
  2. Po drugie odpowiedni strój: spodnie - bryczesy, przylegające do ciała, koniecznie bez szwów po wewnętrznej części nogi.
  3. Koszulka- zawsze wciągnięta w spodnie, kurtka zawsze zapięta. Niedopuszczalne jest kiedy to rozpięte ubrania powiewają bezwładnie na jeźdźcu, prowokując konia do ucieczki.
  4. Bardzo ważny jest również dobór butów. Do jazdy konnej najodpowiedniejsze jest obuwie z gładką podeszwą i obcasem zapobiegające zaklinowaniu się nogi w strzemieniu . Do krótkich butów używamy sztylp, które chronią one nasze łydki przed otarciem.
  5. Jeśli jeszcze nie mamy swojego konia i korzystamy z koni szkółkowych, musimy koniecznie przed jazdą sprawdzić stan sprzętu na jakim mamy jeździć.  Pamiętajcie lepiej zapobiegać niż leczyć!!!!

Rada: Jeśli nie chcemy od razu kupować kasku, to na pierwsze jazdy możemy go zazwyczaj wypożyczyć w szkółce, z której usług korzystamy. Bryczesy możemy początkowo z powodzeniem zastąpić spodniami typu legginsy - unikajmy dżinsów, które zapewne pozostawią na naszych nogach bolesne ślady "pierwszej lekcji".

 

Pierwsza jazda odbywa się zawsze na lonży, na odpowiednio przygotowanym i doświadczonym koniu

 

Wybieramy trenera

Osoba trenera jest bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza na początku edukacji jeździeckiej. Jest  on potrzebny zarówno, aby udzielać porad technicznych jak i wspierać psychicznie nowego adepta sztuki jeździeckiej. Oprócz praktyki oraz fachowej wiedzy teoretycznej którymi bezwzględnie musi legitymować się trener czy instruktor, musi być on także świetnym pedagogiem. Dobry trener powinien wyrabiać u swoich wychowanków pozytywne nawyki i przyzwyczajenia, zachęcać własnym przykładem, dobrą organizacją pracy i konsekwencją w wymaganiach.

Trener czy instruktor powinien swoją postawą moralną, wiedzą i autorytetem stanowić przykład do naśladowania dla dorastającej młodzieży. Podstawową zasadą w pracy trenerskiej jaką sama stosuję jest takie dopasowywanie trudności ćwiczeń, aby uczeń był w stanie im sprostać. 

Poprzez stopniowanie trudności zadań na treningach staram się upewnić do jakiego poziomu mój jeździec jest aktualnie przygotowany.W początkowej fazie treningu skupiam się przede wszystkim na wyeliminowaniu strachu min. poprzez koncentracje na poszczególnych zadaniach. Stosuje ćwiczenia oswajające i poprawiające równowagę jeźdźca na koniu.
Podstawowym elementem nad którym pracuję już od samego początku i na który razem z jeźdźcem mamy 100 %-owy wpływ jest technika. Zanim skoncentrujemy się nad techniką wykonania poszczególnych ćwiczeń muszę być pewna, że dosiad jest na tyle pewny, że nie zaburzy równowagi jeźdźca ani konia. Musimy zdawać sobie sprawę, że prawidłowy i stabilny dosiad jest absolutną podstawą i kluczem do osiągnięcia sukcesu. Tylko jeździec świadomy swojego ciała i działający odpowiednio pomocami będzie w stanie tak poprowadzić swojego konia, aby ten mógł bez większych problemów wykonać dany element na czworoboku, czy pokonać parkur. Pojęcie dosiadu i pracy nad nim będzie przewijało się przez szereg moich artykułów, ponieważ niezależnie od poziomu na jakim znajduje się dany jeździec, pełni on podstawową funkcję w jeździe konnej.
Na każdym etapie treningowym niezastąpiony jest odpowiednio dobrany i wyszkolony koń.
 

Rada: Jeśli nie radzimy sobie, odczuwamy strach czy niepewność nie wahajmy się porozmawiać o tym z trenerem!

 

Więcej informacji dotyczących "pierwszej lekcji" znajdziecie w materiale video przygotowanym dzięki zaangażowaniu firmy Over Horse!

 

 Pierwsza Jazda

 


 

 

Auorką artykułu jest
Magdalena Prasek
- Trener Jeździectwa II klasy,
zawodniczka konkurencji skoków przez przeszkody.
Absolwentka AWF we Wrocławiu na wydziale
Menadżer Sportu i Studiów Podyplomowych
Trenerów Sportu, licencjonowany trener PZJ,
członek Komisji WKE.