MPMK-B 28-30.08.2014 Gajewniki: Podsumowanie

Data publikacji: 2014-09-12
MPMK 2014 tło
 "Trójkoronowany" - Durano W (Vincenzo x Placido) & Krzysztof Prasek

 

Mistrzostwa Polski Młodych Koni 28-30.08. Gajewniki

W tegorocznych Mistrzostwach Polski Młodych Koni w Skokach Przez Przeszkody, rozgrywanych trzeci rok z rzędu w Gajewnikach, wzięło udział ponad 150 młodych koni. 

 

Konie 4-letnie

Po przeglądzie weterynaryjnym i ocenie na płycie do rywalizacji na parkurze przystąpiło 49 czterolatków - 36 hodowli polskiej i 13 zagranicznej. Tytuł Czempiona 4-latków hodowli polskiej z wynikiem 16,20 pkt wywalczył ogier rasy sp - Lord Ludger (Ludger x Edminton) wyhodowany przez Sylwestra Kosińskiego, a stanowiący własność Jarosława Skrzyczyńskiego. Lord Ludger to bardzo rosły i silny koń, który z pewnością ma duże możliwości skokowe. Bardzo udanie prezentował go Sławomir Szlachta. Jedna zrzutka w konkursie finałowym pozbawiła złotego medalu og. Fly Away wlkp (Landor x Grand de la Cour). Wychowanek Ireneusza Ćwika charakteryzuje się bardzo dobrą techniką, uwagą i elastycznością w skoku. W MPMK ogiera Fly Away dosiadała właścicielka - Magdalena Ćwik. Para ukończyła mistrzostwa z wynikiem 16,14 pkt. Trzecie miejsce i tytuł II Wiceczempiona zdobyła Luna sp (Ukato x Lancer III). Ta bardzo urodziwa i świetnie ruszająca się klacz zaprezentowała bardzo dobrą technikę skoku oraz dużą uwagę i mimo niewielkiego wzrostu jest ciekawym młodym koniem skokowym. Luna została wyhodowana przez Ewę Fabińską, stanowi własność SK Nad Wigrami, a była pokazywana przez Katarzynę Bobrowską. 

 

Sławomir Szlachta & Lord Ludger

 

W grupie koni 4-letnich  hodowli zagranicznej zaprezentowano 13 bardzo ciekawych koni. Na płycie najwyżej oceniono urodziwego, w nowoczesnym typie og. Columbus IG (Carrico x Cassini I) hod./wł. Andrzej Gołaś. Najlepszy w klasyfikacji końcowej okazał się ramowy i bardzo silny, holsztyński Curt Cobain (Crawford x Quinar). Hodowczynią Curt Cobaina jest Małgorzata Siergiej, właścicielką Beata Szlachta a jeźdźcem - Sławomir Szlachta. Nota końcowa złotego medalisty wyniosła 16,8 pkt była więc sporo wyższa niż najlepszego konia hodowli polskiej. Ciekawostką rodowodu Curt Cobaina jest na pewno fakt, że pochodzi on od tej samej matki co og. Casquin (Cassini II), który na zawodach Baltica Tour 2014 wygrał 5 z 6 konkursów dla koni 5-letnich.

 

Sławomir Szlachta & Curt Cobain

 

Na drugim miejscu, z notą 16,28 pkt uplasował się kalibrowy i nieco w starym typie Farezzo KWPN (Arezzo x Voltaire) wyhodowany w Holandii, a stanowiący własność Anny Piwońskiej, prezentowany przez Aleksandrę Lusinę. Jest to syn niedużego, ale bardzo dynamicznego Arezzo VDL (Chin Chin x Heartbreaker), który z powodzeniem startuje w konkursach 140 cm pod Jessica Kurten. Brązowy medal wywalczyła kolejna wychowanka Stadniny w Żelichowie - Cantella (Cancara x Capitol I) prezentowana przez Jakuba Podgórnego. Cantella to klacz w długich liniach, inbredowana na og. Capitol I (3 x 2), który pozostawił takie konie jak Cassini I i II, Carthago czy Cento. Warto jeszcze wspomnieć o holenderskim og. Fameus OLT (Indoctro x Ramiro Z), który był liderem przed konkursem finałowym. Jest on półbratem (z tej samej matki) klaczy Calve Z (Catango) - matki og. Tripple X (Namelus R), który w 2012 roku wywalczył drużynowy złoty medal na Igrzyskach Olimpisjkich w Londynie. Na MPMK prezentował go Krzysztof Prasek. Jest to na pewno bardzo ciekawy koń, ale jego gabaryty powodują, że chwilami ma on jeszcze problemy z równowagą.

 

Konie 5-letnie

Na starcie w kategorii koni 5-letnich stanęły 42 konie 5-letnie. 23 z nich zapisano do polskich, a 19 do zagranicznych ksiąg. 

W grupie koni polskich zdecydowanie wyróżniały się trzy - Alczento (Cento Sohn x Marcus) hod. Romuald Surmacz/wł. Irena Matysiak, Prestige (Bajou du Rouet - Pretty Woman/Gracieux) hod. Jan Szpak/wł. Roman Siwek i Gerd KG (Casiro x Grossmogul) hod. Grzegorz Komin/wł. Iwona Feliksiewicz-Gibała. Wszystkie te trzy konie otrzymywały noty oscylujące w granicach 8,0 punktów, co przy tegorocznej surowej komisji, było świetnym rezultatem. Najlepszy i najrówniejszy okazał się Alczento prezentowany przez Jacka Grzywacza. Para przez trzy dni uzyskiwała notę 8,2 pkt i wynik łączny 24,6 pkt - najwyższy wśród wszystkich prezentowanych pięciolatków. Alczento to koń urodziwy, bardzo silny, a jednocześnie świetny technicznie. Dzięki wynikowi uzyskanemu w MPMK wywalczył on licencję hodowlaną. 
Tytuł Wiceczempiona zdobył Prestige - ten bardzo urodziwy i elastyczny koń jest synem "trójkoronowanego" og. Bajou du Rouet. Jako jeden z dwóch koni, w omawianej grupie, uzyskał on notę za styl 8,0 pkt. W mistrzostwach dosiadał go Stanisław Przedpełski - powracający do sportu po przerwie.
Na najniższym stopniu podium stanął Gerd KG prezentowany przez swoją właścicielkę Iwonę Feliksiewicz-Gibałę. 

 

 Jacek Grzywacz & Alczento

 

 O medale w kategorii koni 5-letnich hodowli zagranicznej walczyło w tym roku 19 koni. Najlepsza okazała się Alania (Contendro I x Cabrol) wyhodowana przez pp. Siergiej, a stanowiąca własność zawodniczki - Angeliki Podgórnej. Czempionka reprezentuję księgę oldenburską, ale pochodzi od polskiej klaczy - Atlanta (Cabrol x Polonez xx). Drugie miejsce zajął holsztyński Kenzo L (Cassini II x Acobat II) prezentowany przez Marcina Bętkowskiego, a stanowiący własność Jana Ludwiczaka. Ten urodziwy gniady koń ma bardzo ciekawe pochodzenie jest synem holsztyńskiego ogiera Cassini II, którego pełny brat Cassini I jest jdnym z najbardziej rozponawalnych reproduktów Związku Holsztyńskiego oraz wnukiem ogiera Acobat II. Od matki po tym ogierze pochodzi m.in. ogier Cornado NRW - wschodząca gwiazda w stajni Marcusa Ehninga.
Trzecie miejsce zajął Confusion (Corrado I x Contender) - piękny ogier holsztyński, który urodził się w Polsce w hodowli Andreasa Kosickiego i stanowi jego własność. Confusion prezentuje ogromne możliwości skokowe, ma przy tym bardzo dobry, okrągły galop niestety jak wiele koni po Corrado I nie jest najłatwiejszy w prowadzeniu. W MPMK prezentował go Andrzej Lemański. 
Relacjonując tegoroczne mistrzostwa nalezy wyróznić jeszcze jednego konia, który bardzo dobrze spisywał się tym roku m.in. na zawodach Baltica Tour 2014. Jest to wychowanek pp. Siergiej, wspomniany wcześniej Casquin (Cassini II x Quinar) prezentowany przez Monikę Morsztyn. Ogier ten zajął 2. miejsce w pierwszym półfinale, jednak bardzo chaotyczna jazda w drugim dniu (ocena 6,7 pkt) pozbawiła go szansy na medal.

 

Alania & Angelika Podgórna

 

Konie 6-letnie

W tym roku konie 6-letnie rywalizowały w konkursach bez oceny stylu. Do walki o medale MPMK przystąpiło 29 koni - 17 hodowli polskiej i 12 zagranicznej. Wśród 6-latków hodowli krajowej najlepszy okazał się kasztanowaty Erato (Lando - Effi/Coronado) hod. Rafał Kowalski/wł.Paweł Guzy, a dosiadany przez Sławomira Szlachtę. Jest to już drugi medal tego konia w MPMK - w 2012 roku, także w Gajewnikach, gdzie Erato był drugi. Przy okazji trzeba podkreślić, że zawodnik prezentujący Erato - Sławomir Szlachta zdobył na tegorocznych mistrzostwach trzy medale, wszystkie z najcenniejszego kruszcu - niesamowity hat-trick - gratulacje!
Po trzech konkursach dwa konie hodowli krajowej miały identyczny wynik - 4 pkt karne i aby wyłonić wiceczempiona trzeba było przeprowadzić rozgrywkę. Lepszy w niej okazał się nowielicki Farmer (Rovetto - Feola/Lavendel), którego prezentował Jan Bobik. Jest to już trzeci medal tego licencjonowanego ogiera, jako czterolatek był trzeci, a jako pięciolatek - drugi. Brązowy medal trafił do klaczy Ballada (Lancer III - Bachantka/Bachus III) hod. ECO-ABI Ewa Fabińska/wł. SK Nad Wigrami, dosiadanej przez Łukasza Troszczyńskiego. 

Sławomir Szlachta & Erato 

 

Obsada w grupie koni hodowli zagranicznej była skromniejsza (12 koni), ale ciekawa. Faworytem był Durano W (Vincenzo x Placido) hod. Stal Fanita Hoeve/wł. Leszek Sasinowski - dotychczas niepokonany w MPMK. I choć w tym roku o złoty medal musiał powalczyć w rozgrywce to trzeba przyznać, że wygrał ją zdecydowanie uzyskując czysty przejazd w czasie o niemal 2 s lepszym niż srebny medalista Quidam's Diamond. Jeźdźcem prezentującym Durano W od trzech lat jest Krzysztof Prasek. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczył, wspomniany wcześniej, oldenburski Quidam's Diamond (Quidam's Rubin x Caprilli) hod. Niemcy/wł. Piotr Strzałkowski. Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył reprezentant księgi holsztyńskiej - Contendros (Contendro I x Libertino)hod. Niemcy/wł. Roman Siwek. W Mistrzostwach udanie prezentował go Stanisław Przedpełski. Jeden punkt za czas pozbawił medalowej szansy Justynę Kurek startującej na ogierze Limtender (Limbus x Contender) hod.Niemcy/wł. Wechta Equestrian. Ten trudny w prowadzeniu koń dysponuje bardzo dużymi możliwościami skokowymi i wszystko wskazuje na to, że zmiana jeźdźca wyszła mu na dobre. Na pewno jeszcze nieraz zobaczymy go na krajowych i zagranicznych parkurach.

 

Krzysztof Prasek, Durano W i Leszek Sasinowski - właściciel ogiera

 

Konie 7-letnie

Grupa koni 7-letnich jest zazwyczaj najmniej liczna. Wymagania w tej kategorii wiekowej są już na tyle duże, że część koni zwyczajnie nie jest w stanie im sprostać. Do rywalizacji w tym roku przystąpiło 18 koni - 12 polskich i 6 zagranicznych. Wśród nich m.in medaliści z poprzednich edycji MPMK - Okarino (srebrny medalista w wieku 4-lat i złoty w wieku 6-ciu lat), Szanel II L (srebrna medalistka w wieku 5 i 6-ciu lat) czy Inka (brązowa medalistka w wieku 5-ciu lat). W kategorii koni polskiej najlepszy okazał się Versace L (Cajero - Versace H/Orame) hod./wł. Jan Ludwiczak, bardzo dobrze przperowadzony przez Marcina Bętkowskiego. Para ukończyła MPMK z wynikiem 4 pkt notując jeden błąd w sobotnim finale.

 

Marcin Bętkowski & Versace L


Walka o srebrny medal była bardzo emocjonująca przystąpiły do niej trzy konie, które po trzech parkurach miały na koncie 8 pkt karnych tj. Okarino (Pavarotti Van de Helle x Cassini II) hod. Justyna Kubik/wł. Sywia Grzegorzewska, Vigor (Bajou du Rouet x Purist xx) hod./wł. Zbigniew Kowalewski i La Plata (Love Sopreme x Palegro) hod. ECO-ABI Ewa Fabińska/wł. SK Nad Wigrami. Najszybszy w rozgrywce był nieduży, ale bardzo szczery i zwinny Okarino, pewnie prowadzony przez młodziutkiego Adama Grzegorzewskiego. Medal brązowy wywalczył Vigor, dosiadany przez "specjalistę od konkursów szybkości" - Jacka Zagora. Bez medalu pozostała La Plata startująca pod Łukaszem Troszczyńskim, jednak jej świetne pochodzenie - Love Sopreme i Palegro zdobywały medale MP pod Krzysztofem Praskiem, daje nadzieje na to że będzie to klasowy koń. 

 

Andrzej Głoskowski & Hymne D'O

 

Emocji nie zabrakło także w kategorii koni hodowli zagranicznej. O zwycięstwo walczyły Hymne D'O (Bentley van de Heffinck x Gentleman Platerie) i Torpedo des Forets (Arthur V x Reve d'Elle), które choć startują pod dwoma różnymi zawodnikami mają jednego właściciela, którym jest Damien Manitta. W rozgrywce szybszy był Andrzej Głoskowski na Hymne, tym samym srebrny medal przypadł Michałowi Lemańskiemu na Torpedo. Brązowy medal wywalczyła Aleksandra Kozanecka na bardzo silnej Calingka (Cardento x Emillion).

 

Grand Prix Ogierów

W tym roku w Gajewnikach rywalizowały nie tylko młode konie. Pierwszy raz przeprowadzono Grand Prix Ogierów - mogły w nim uczestniczyć ogiery hodowli polskiej i zagranicznej. Tego rodzaju rywalizacja nie jest żadnym novum, na podobnych zasadach przebiegają rozgrywki w Sires of The World - towarzyszące MŚMK. Do pierwszego GP Ogierów zgłoszono 14 koni, z czego wszystkie trzy konkursy ukończyło 10 z nich. Tylko jeden zachował czyste konto - był to holsztyński Bischof L (Bachus x Fernando) od lat startujący pod Andrzejem Lemańskim. Drugie miejsce wywalczył srebrny medalista MPS - wielkopolski Ares (Cantanis x Arak) dosiadany przez Grzegorza Psiuka, a trzecie Canoso (Contact Me x Caletto I) prezentowany przez Andrzeja Głoskowskiego. 

 

Andrzej Lemański & Bischof L

 

 

fot. Oliwia Chmielewska